Izotretynoina doustna to lek, który od lat stosuje się w terapii trądziku. Jest uznawana za skuteczny sposób na poradzenie sobie z problemami skórnymi, natomiast leczenie jest długotrwałe i obarczone konkretnymi wymaganiami – pacjentka nie może na przykład zajść w ciążę. Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem kuracji i jakich efektów można się spodziewać? Wyjaśniam.
Izotretynoina doustna – znany od lat lek na trądzik
Trądzik potrafi niezwykle uprzykrzyć życie – wpływa na samoocenę, kontakty z rówieśnikami i relacje. Sposobów na jego leczenie jest sporo, jednak najcięższej postaci trądziku nie da się wyleczyć pielęgnacją, zabiegami czy zmianą diety. Wówczas lekarze zalecają spróbowanie terapii izotretynoiną doustną. Konkretnymi wskazaniami do jej zastosowania są:
- ciężkie i bardzo ciężkie postaci trądziku,
- ciężkie i średnio nasilone postaci niereagujące na 18-miesięczną terapię konwencjonalną lub cechujące się nawrotami po leczeniu konwencjonalnym,
- średnio nasilony trądzik grudkowokrostkowy, w którym nie uzyskano poprawy przekraczającej 50% stanu wyjściowego po 2–3 cyklach trwającej 3 miesiące antybiotykoterapii,
- postacie trądziku o średnim nasileniu zmian z tendencją do bliznowacenia,
- trądzik z towarzyszącym nasilonym łojotokiem,
- trądzik piorunujący oraz piodermia twarzy.
Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem badania?
Izotretynoina doustna to silny lek, mający wiele skutków ubocznych. Aby więc przygotować się na rozpoczęcie kuracji, należy wykonać następujące badania:
- morfologię krwi,
- ASPAT (enzymy wątrobowe),
- ALAT (enzymy wątrobowe),
- bilirubinę,
- lipidogram,
- CRP.
Badania należy powtarzać co około 4 miesiące – zależnie od tego, jakie zalecenia pacjent otrzyma od lekarza. Kurację takimi lekami należy przechodzić pod okiem specjalisty dermatologa, stosując się dokładnie do jego wytycznych. Nie wolno zmniejszać ani zwiększać samodzielnie dawki leku ani go odstawiać – wpłynie to negatywnie na efekty terapii.
W przypadku kobiet najważniejszym punktem, o którym każdą pacjentkę musi poinformować lekarz jeszcze przed rozpoczęciem kuracji jest absolutny zakaz zajścia w ciążę. Teratogenność leku może bowiem spowodować poważne wady płodu – ryzyko jest bardzo duże, bo aż 19%. Z tego powodu niektórzy dermatolodzy nie wypisują tego leku pacjentkom, które nie dostały od lekarza recepty na antykoncepcję. Kobietom aktywnym seksualnie, będącym w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie dwóch form antykoncepcji. Jeśli zdecydujesz się na terapię izotretynoiną, pamiętaj, że środki antykoncepcyjne musisz przyjmować zawsze o tej samej godzinie – w innym razie ryzyko zajścia w ciążę się zwiększa.
Skutki przyjmowania izotretynoiny doustnej
U około 60% leczonych osób, które przyjmują zalecone im dawki leku, obserwuje się trwałe remisje. Niepowodzenia terapii występują u około 16% osób, natomiast wówczas po 6 miesiącach można kurację powtórzyć. U większości osób, które doświadczyły nawrotu trądziku (około 23%) nie ma potrzeby ponownej kuracji izotretynoiną – wystarczy antybiotyk, gdyż nawroty nie przebiegają z takim nasileniem jak pierwotna choroba.
W czasie leczenia mogą pojawić się także skutki uboczne, takie jak:
- suchość warg,
- zapalenie kącików ust,
- suchość jamy ustnej i błon śluzowych nosa,
- zapalenia spojówek,
- krwawienia z nosa,
- bóle kostno-mięśniowe,
- bóle głowy.
Rzadziej pacjentki narzekają na łamliwość paznokci, bóle brzucha, częstsze biegunki, wypadanie włosów i zanokcicę. Izotretynoina uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne, dlatego konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej przez cały okres leczenia.
Dowiedz się więcej: Kosmetyki na trądzik – top 5
Leczenie izotretynoiną doustną jest dla pacjenta dużym obciążeniem – lek ten ma wiele skutków ubocznych, które w codziennym życiu naprawdę są uciążliwe. W niektórych postaciach trądziku taka kuracja jest jednak ostatnią szansą ratunku – sięgają po nią osoby, które bezskutecznie próbowały poradzić sobie z nim innymi sposobami.