Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Jak nawilżać skórę dziecka? Poznaj wskazówki

Skóra dziecka jest dużo bardziej wrażliwa i delikatna w porównaniu do skóry dorosłego człowieka. Z tego powodu wymaga specjalnego traktowania – ze szczególnym naciskiem na nawilżenie. Dowiedz się, jak postępować, aby nie narazić jej na podrażnienia.

Dziecko rodzi się ze skórą, która nie jest jeszcze doskonała. Początkowo cienka i z obniżoną funkcją niektórych gruczołów, z czasem zmienia się. Za tymi zmianami należy podążać, stosując odpowiednią pielęgnację.

Czego nie lubi skóra dziecka?

Z uwagi na to, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna, wykazuje tendencję do podrażnień. Nie lubi ona m.in.:

  • dużej wilgoci,
  • wiatru,
  • mrozu,
  • środków drażniących.

Dziecięca skóra nie preferuje także zbyt wysokiej temperatury. Miej to na uwadze, gdy przygotowujesz kąpiel dla malucha. Także przesadnie długie przesiadywanie w wodzie, chociaż może być przyjemne dla dziecka, niekoniecznie będzie dobre dla jego skóry. Zbyt długi kontakt z wodą może przyczynić się do przesuszenia delikatnej skóry.

Ponadto należy zadbać o to, aby uchronić ją przed odparzeniami czy otarciami. Nie chodzi jednak o to, aby codziennie pokrywać ją grubymi warstwami zasypki pudrowej. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja, która zmniejszy ryzyko powstawania tego typu podrażnień.

Skóra dziecka a nawilżanie – czy to konieczne?

Skóra małego dziecka jest dużo bardziej skłonna do przesuszania w porównaniu do skóry osoby dorosłej. To główny powód, dla którego nawilżanie jest jednym z elementów codziennej pielęgnacji.

Szczególne wymagania w tym względzie ma skóra skłonna to atopii. Objawia się to m.in.:

  • zaczerwienieniem,
  • suchością,
  • swędzeniem.

Pamiętaj! U małych dzieci bariera lipidowa nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Z tego powodu skóra nie jest dostatecznie chroniona przed utratą wody.

Jak nawilżać skórę dziecka? Odpowiednie kosmetyki

Zastanawiasz się, jak nawilżać skórę dziecka? Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich kosmetyków. Ja – jako kosmetolog – rekomenduję:

* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.

Z uwagi na niezwykłą delikatność skóry dziecka, najlepiej zrezygnować ze stosowania kosmetyków zawierających SLS-y. Chociaż składniki te odpowiadają za wytwarzanie piany (tak uwielbianej przez maluchy), mogą przyczynić się do uszkodzenia cienkiej warstwy ochronnej skóry. Efektem będzie nadmierna suchość i podrażnienie.

Warto także pamiętać nie tylko o stosowaniu odpowiednich kosmetyków nawilżających, ale też ochronnych. W chłodne dni należy zaaplikować cienką warstwę kremu zabezpieczającego przed działaniem czynników zewnętrznych, tj. wiatru, mrozu. Latem koniecznością jest ochrona przeciwsłoneczna.

Sprawdź też: Kremy z filtrem do twarzy – czy trzeba je stosować?

Pielęgnacja skóry dziecka może być wyzwaniem – szczególnie w przypadku skóry wymagającej. Jeśli więc potrzebujesz wsparcia, np. chcesz otrzymać gotowy zestaw kosmetyków do codziennej pielęgnacji, skontaktuj się ze mną. Możesz skorzystać z konsultacji – w moim gabinecie w Koszalinie lub online.