Jak poprawić jędrność skóry? Poznaj najważniejsze wskazówki

Natura jest nieubłagana – skóra z wiekiem traci swoją jędrność. Jednak u niektórych osób proces ten zachodzi znacznie szybciej, co zwykle jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli nie chcesz podzielić ich losu, dowiedz się jak zapobiegać przedwczesnej utracie jędrności skóry.

Do mnie – jako doświadczonego kosmetologa – zgłasza się wiele osób, którym zależy na szybkiej poprawie jędrności skóry. Tymczasem najlepsze rezultaty przynosi systematyczne działanie i dążenie do tego, aby jak najdłużej utrzymać cerę w dobrej kondycji.

Utrata jędrności skóry – z czego wynika?

Czy wiesz, że z roku na rok ilość kolagenu spada nawet o 2% – mniej więcej już po ukończeniu 25. roku życia? Skutkuje to między innymi utratą jędrności skóry oraz opadaniem owalu twarzy.

Warto jednak pamiętać, że postępująca wiotkość cery nie wynika wyłącznie ze starzenia się organizmu wpisanego w fizjologię człowieka. Bardzo często dochodzi do przedwczesnej utraty jędrności, za co odpowiadają m.in. błędy pielęgnacyjne i nieodpowiedni styl życia.

Utrata jędrności skóry może mieć związek np. z:

  • nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne – tj. opalanie się bez odpowiednio wysokiej ochrony przeciwsłonecznej;
  • drastycznym spadkiem masy ciała – tj. stosowanie diet niskoenergetycznych, które mają doprowadzić do szybkiej utraty zbędnych kilogramów;
  • nieprzestrzeganiem podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji skóry.

Jak poprawić jędrność skóry?

Zastanawiasz się, jak poprawić jędrność skóry? Znaczenie ma wiele czynników: począwszy od właściwej pielęgnacji, poprzez ochronie przeciwsłonecznej, a skończywszy na zdrowym odżywianiu.

Ochrona przeciwsłoneczna

Niedostateczna ochrona przeciwsłoneczna lub całkowity jej brak prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry. Dlatego kluczową rolę odgrywa stosowanie kremów z filtrem UV – nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok.

Jeśli zabezpieczysz skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, na dłużej zachowa ona młodzieńczy wygląd.

Prawidłowy sposób odżywiania

To, w jaki sposób się odżywiasz, wpływa nie tylko na masę ciała. Twoja dieta znajduje odzwierciedlenie w kondycji skóry. Jeżeli więc codzienny jadłospis nie składa się z prawidłowo zbilansowanych posiłków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbije się to niekorzystnie na wyglądzie.

Dieta powinna dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze – w tym witaminy  i minerały niezwykle ważne z punktu widzenia kondycji skóry. Mowa m.in. o witaminie A, witaminie E, witaminie C, witaminach z grupy B, cynku, krzemie.

Utrzymanie optymalnej masy ciała

Nagłe wahania masy ciała powodują natychmiastowy spadek jędrności skóry. Dlatego istotne jest unikanie stosowania diet odchudzających, które radykalnie „obcinają” kaloryczność posiłków.

Ważne jest, aby masę ciała redukować stopniowo, np. 1-2 kg miesięcznie. Zbyt szybka utrata wagi będzie skutkować silnym zwiotczeniem skóry, a jedynym ratunkiem mogą okazać się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków

Aby poprawić jędrność skóry, zwracaj uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Wybieraj przede wszystkim te preparaty, które zawierają np.:

  • kwas hialuronowy,
  • retinol,
  • witaminę C,
  • peptydy.

Sprawdź też: Ceramidy w kosmetykach

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów

Jeśli chcesz poprawić jędrność skóry i zależy Ci na dość szybkich efektach, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie kuracji kwasowych. Można je połączyć z zabiegami pielęgnacyjnymi – dla wzmocnienia rezultatów.

Zabiegi wykorzystujące kwasy pozwalają na silne złuszczenie martwych komórek naskórka.  Jednak nie tylko wygładzają skórę, ale również pomagają zmniejszyć widoczne oznaki starzenia. To, jaki kwas zostanie wykorzystany, zależy przede wszystkim od kondycji skóry, dlatego warto zdać się na doświadczenie kosmetologa.

Pamiętaj! Systematyczność to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o młodo wyglądającą i elastyczną skórę. Jeśli będziesz dbać o cerę regularnie, działania mające na celu szybką poprawę jędrności nie będą koniecznością. Jeżeli natomiast oczekujesz natychmiastowych rezultatów, inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przyjdą Ci z pomocą.