Jak pozbyć się zaskórników?

Niezależnie od tego, gdzie się pojawiają, są niechciane. Nie dodają uroku. Wręcz przeciwnie – sprawiają, że cera nie wygląda estetycznie. O czym mowa? Oczywiście o zaskórnikach, które – choć kojarzone głównie ze skórą trądzikową, tłustą i mieszaną – mogą dotyczyć także innych rodzajów. Dowiedz się, jak się ich pozbyć.

Zaskórniki określa się mianem niezapalnych wyprysków, które najczęściej występują na twarzy. Choć nie są groźne, bywają powodem kompleksów. Powstają na skutek nadmiernej ilości wydzielanego łoju i nieprawidłowego złuszczania naskórka. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można się ich pozbyć.

Poznaj rodzaje zaskórników

Podział zaskórników uwzględnia dwa ich rodzaje. Mowa o zaskórnikach otwartych oraz zaskórnikach zamkniętych.

Zaskórniki otwarte

Charakteryzują się ciemnym kolorem, który jest efektem utleniania się masy łojowo-rogowej. Dlatego są bardzo widoczne na skórze, przez co mogą być przyczyną kompleksów.

Zaskórniki zamknięte

Swoim wyglądem przypominają białe grudki. Aby je dostrzec, trzeba się dobrze przyjrzeć twarzy, bo nie zawsze są od razu widoczne. Niekiedy stają się widoczne po delikatnym naciągnięciu skóry.

Sposoby na zaskórniki

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zaskórników? Podstawą jest stosowanie środków złuszczających, które pomogą pozbyć się martwych komórek naskórka.

Jak się pozbyć zaskórników w domu?

Kuracje złuszczające można przeprowadzić w domowym zaciszu. W tym celu warto postawić przede wszystkim na:

  • peelingi mechaniczne – zawierają drobinki o różnym kształcie; delikatniejsze są granulki o okrągłym kształcie, zaś bardziej „agresywnie” zadziałają drobinki w kształcie opiłek;
  • płatki złuszczające – są to wyroby nasączone kwasami kosmetycznymi o odpowiednim stężeniu oraz pH; dzięki temu wspomagają złuszczanie martwych komórek naskórka; niektóre produkty wzbogacono ekstraktami roślinnymi, co pozwala na jednoczesną pielęgnację;
  • kremy z kwasami kosmetycznymi – zawierają pojedyncze kwasy lub ich mieszaninę; niekiedy mogą być uzupełnione dodatkowymi składnikami wspierającymi pielęgnację skóry.

Czytaj też: Czarna maska na twarz – czy działa na zaskórniki?

Profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym

W walce z zaskórnikami nieocenioną pomocą są profesjonalne zabiegi przeprowadzane w gabinecie kosmetologicznym. Podstawą są zabiegi złuszczające – ja bazuję przede wszystkim na kwasach (pojedynczych lub mieszaninach). Z doświadczenia moich pacjentów wiem, że najlepsze efekty przynosi terapia spersonalizowana, tj. dobór stężenia i pH kwasów w zależności od indywidualnej kondycji skóry.

Sprawdź także: Peelingi chemiczne – czy warto?

Zabiegi złuszczające polegają na zaaplikowaniu jednej lub kilku warstwa kwasów kosmetycznych, a następnie ich neutralizacja. Terapię podstawową kończy nałożenie kremu łagodzącego. Zaś zabieg w wersji „premium” kończy się zaaplikowaniem kremu z retinolem – dla wzmocnienia efektów.

Niepokonane zaskórniki – co dalej?

Czasami zdarza się, że zaskórniki – mimo zastosowanych sposobów – nie chcą zniknąć. Takiego problemu nie można lekceważyć. Może się bowiem okazać, że to trądzik zaskórnikowy wymagający specjalistycznego leczenia.