Jak przygotować skórę do opalania?

Skóra, skrywana pod warstwą ubrań przez większą część roku, wymaga solidnego przygotowania do kontaktu ze słońcem. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ochronę przeciwsłoneczną, chociaż stanowi ona ważny element. Jeśli zależy ci na złocistej opaleniźnie, skorzystaj z kilku poniższych wskazówek.

Pamiętaj! Opalenizna to nic innego jak reakcja obronna skóry na nadmierne działanie słońca. Stanowi efekt aktywności melanocytów – komórek, które produkują melaninę (barwnik). Gdy na skórę oddziałuje słońce, cząsteczki tego barwnika pochłaniają promieniowanie – w ten sposób dochodzi do ochrony przed negatywnym działaniem promieni.

Jak przygotować skórę do opalania – najważniejsze wskazówki

Zastanawiasz się, jak właściwie przygotować skórę do opalania – po to, aby nie doznać poparzeń słonecznych i jednocześnie uzyskać efekt równomiernej opalenizny? Poniższe wskazówki będą dla Ciebie ułatwieniem.

Krok 1. Peeling ciała

Zakładam, że systematycznie wykonujesz peeling całego ciała, a nie tylko skupiasz się na twarzy. Jeśli jednak zdarza Ci się o tym zapomnieć, koniecznością jest przystąpienie do złuszczania naskórka na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem wakacyjnym.

Dlaczego? Pozostawienie martwych komórek naskórka może wiązać się z „ryzykiem” nierównomiernego opalania i powstaniem nieestetycznych plam.

Krok 2. Nawilżanie

Nie chodzi o to, aby na kilka dni przed wyjazdem „wlewać” w siebie litry wody. Koniecznością jest systematyczne działanie na wielu płaszczyznach jednocześnie – zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Pamiętaj, aby:

  • każdego dnia dostarczać odpowiednią ilość płynów – w upalne dni więcej niż zwykle;
  • systematycznie stosować kosmetyki nawilżające – takie, które faktycznie nawilżają, a nie tylko składają obietnice; szczególnie polecane są preparaty z „wyższej półki”.

Zadowalające rezultaty uda Ci się osiągnąć wówczas, gdy zaczniesz działać z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej, aby te czynności weszły Ci w nawyk i stały się częścią Twojej codzienności.

Krok 3. Pielęgnacyjne zabiegi kosmetologiczne

Jeśli chcesz, aby skóra była dobrze przygotowana do letniego sezonu, nie rezygnuj z zabiegów kosmetologicznych. W tym okresie są one nastawione na pielęgnację – tak, aby dobrze znosiła upały i intensywne działanie promieni słonecznych. Odpowiednio dobrana kuracja pomaga nawilżyć skórę, wygładzić poprzez złuszczanie itp.

Krok 4. Stopniowa ekspozycja skóry na słońce

Niezależnie od tego, jak Twoja skóra reaguje na słońce, nie możesz narażać jej na „szok”. Dlatego pierwszy jej kontakt z promieniami słonecznymi powinien być ograniczony. Proponuję nie tylko skrócenie czasu przebywania na słońcu, ale też unikanie wylegiwania się „pod chmurką” w godzinach szczytowych.

Dzięki temu zmniejszysz ryzyko poparzeń słonecznych, które – jak pewnie wiesz z doświadczenia – nie należą do przyjemnych.

Wystawiasz skórę na słońce? Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Chociaż promieniowanie słoneczne jest niezbędne do syntezy witaminy D, a samo przebywanie na słońcu pomaga utrzymać dobry nastrój, zażywanie kąpieli słonecznych nie zawsze wychodzi na zdrowie. Promienie UV przyczyniają się do przedwczesnego starzenia skóry, a z pewnością dążysz do tego, by proces ten opóźnić, prawda?

Niezależnie od tego, jaki jest Twój fototyp skóry, każdy potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego przed wyjściem na słońce musisz pamiętać o nałożeniu kremu z odpowiednio wysokim filtrem SPF.

Pamiętaj! Wielu producentów zapewnia, że ich kosmetyki zapewniają wielogodzinną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. W praktyce jednak to zaledwie 90 minut. Dlatego ważne jest, aby regularnie odnawiać ochronę przeciwsłoneczną – co 1,5-2 godziny. Jeśli natomiast wynurzasz się z wody, krem należy nałożyć zaraz po wyjściu na brzeg.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: https://www.annajurgielaniec.pl/kremy-z-filtrem-do-twarzy-czy-trzeba-je-stosowac/.

Ważna pielęgnacja po opalaniu

Wiesz już, jak przygotować skórę do opalania. Musisz jednak pamiętać, że nawet najlepiej przygotowana, nadal jest narażona na poparzenia czy reakcje alergiczne.

Aby uniknąć nieprzyjemności, warto na skórę zastosować preparaty o właściwościach łagodzących. Świetnie sprawdzą się kosmetyki ze składnikami chłodzącymi, które będą prawdziwym ukojeniem dla rozgrzanej skóry.