Jak złuszczać naskórek? Kilka wskazówek

Jak złuszczać naskórek? Kilka wskazówek

Chcesz, aby Twoja skóra była wygładzona i miała równomierny koloryt? Pamiętaj o regularnym złuszczaniu, by pozbyć się martwych komórek naskórka. Nie warto przy tym ograniczać się wyłącznie do cery, bo złuszczać należy skórę na całym ciele. Dowiedz się, jakimi sposobami możesz to zrobić.

Każdego dnia na skórze tworzy się cienka warstwa obumarłego naskórka, pod spodem którego znajdują się „świeże” jego warstwy. Aby je odsłonić, konieczne jest złuszczenie starego naskórka za pomocą odpowiednio dobranych metod. W przeciwnym razie skóra straci swój blask, stanie się szorstka.

Co daje złuszczanie naskórka?

Złuszczanie naskórka pozwala na usunięcie martwych komórek, co przynosi mnóstwo korzyści. Regularnie wykonywane zabiegi (zarówno te w domu, jak i w gabinecie kosmetologicznym) przyczyniają się do:

  • poprawy kolorytu skóry,
  • wygładzenia skóry,
  • zredukowania widoczności drobnych niedoskonałości,
  • lepszego odżywienia skóry.

Pozbycie się martwych komórek pomaga również w zwiększeniu przepuszczalności warstwy rogowej. Dla Ciebie będzie to oznaczać lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Ich codzienne stosowanie nie pójdzie na marne, lecz będziesz widzieć efekty ich działania.

Jak złuszczać naskórek – dostępne metody

Zastanawiasz się, jak złuszczać naskórek, bo kojarzy Ci się to wyłącznie z peelingiem? Słusznie, bo właśnie w ten sposób najczęściej można pozbyć się zrogowaciałej warstwy. Wiedz jednak, że to zaledwie jedna z dostępnych metod. Dzięki temu każdy może poddać się zabiegowi najlepiej wpisującemu się w oczekiwania.

Mechaniczne złuszczanie naskórka

Wśród mechanicznych metod złuszczania naskórka prym wiedzie mikrodermabrazja diamentowa. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów, który prowadzi do wygładzenia skóry poprzez usunięcie martwych komórek naskórka. Złuszcza się je w sposób całkowicie kontrolowany, dlatego jest to procedura bezpieczna i jednocześnie bezbolesna. W zabiegu tym wykorzystuje się urządzenie z głowicami ścierającymi pokrytymi kryształkami diamentu.

Alternatywą dla mikrodermabrazji diamentowej jest mikrodermabrazja korundowa oraz mikrodermabrazja wodno-tlenowa. One również stanowią mechaniczne metody złuszczania martwych komórek naskórka.

Chemiczne złuszczanie naskórka

Chemiczne złuszczanie naskórka to nic innego jak peeling z wykorzystaniem substancji chemicznych. Są to najczęściej silne kwasy o wysokim stężeniu oraz odpowiednio dobranym pH. Dlatego bardzo ważne jest, aby taki zabieg wykonać w gabinecie doświadczonego kosmetologa.

Czytaj też: Czy warto wykonywać peeling chemiczny  

W chemicznym złuszczaniu naskórka wykorzystane są przede wszystkim takie kwasy jak: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas pirogronowy. Często też stosowany jest kwas migdałowy – uznawany za jeden z najbardziej delikatnych.

Fizyczne złuszczanie naskórka

Złuszczanie naskórka metodami fizycznymi polega na wykorzystaniu lasera (CO2, Er:YAG), podtlenku azotu, ciekłego azotu. Są to zabiegi przeprowadzane głównie w gabinetach medycyny estetycznej.

Moje rekomendacje! Nie jestem zwolenniczką agresywnych metod złuszczania naskórka. Proponuję poddawać się regularnym zabiegom złuszczającym z wykorzystaniem łagodnych kwasów. Dzięki temu można uzyskać efekt młodzieńczej i promiennej skóry, bez ryzyka podrażnień oraz innych skutków ubocznych.

Jeżeli zależy Ci na złuszczaniu naskórka w domu, nie stosuj samodzielnie „czystych” kwasów. Nieumiejętnie zastosowane, przyniosą więcej szkody niż pożytku. Znacznie lepszym wyborem będą kremy z kwasami do twarzy.

A jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie doboru kosmetyków, jestem do Twojej dyspozycji.