Mydło, peeling, maseczka na twarz czy wcierka do włosów – czy kosmetyki domowej roboty działają? Tak, choć oczywiście nie wszystkie i nie na wszystko. Wielu problemów skórnych nie zniwelujesz własnoręcznie zrobionym kremem, co nie zmienia faktu, że niektóre domowe produkty sprawdzą się w codziennej pielęgnacji. Poznaj kilka moich ulubionych przepisów na preparaty, które zrobisz z tego, co masz w kuchni.
Po co przygotowywać kosmetyki domowej roboty? Zwolennicy – jako jedną z zalet – podają kontrolę nad tym, co nakłada się na twarz i ciało. Coś w tym jest. Jednak trzeba pamiętać, że analizując etykietę produktu również jesteś w stanie sprawdzić, co się w nim znajduje. Druga kwestią jest oszczędność – tutaj całkowicie się zgadzam! Opakowanie peelingu potrafi kosztować w sklepie nawet kilkadziesiąt złotych, podczas gdy domowy scrub można mieć za maksymalnie kilka złotówek!
Dowiedz się więcej: Skład INCI – jak czytać etykiety kosmetyków?
Czy kosmetyki domowej roboty działają?
Moje zdanie na temat domowych kosmetyków jest takie: działają, ale nie na każdy problem skóry. Jeśli oczekujesz, że domową maseczką z siemienia lnianego zniwelujesz zmarszczki… no cóż, muszę Cię rozczarować. Nie wszystkie składniki zastąpisz również tym, co masz „w kuchni”. I choć uważam, że babcine sposoby na piękną cerę naprawdę są warte uwagi, retinolu czy kwasów nie da się zastąpić domową miksturą. Zdecydowanie polecam natomiast eksperymentowanie z domowymi mydłami, peelingami czy maseczkami z glinką.
Przepisy na kosmetyki domowej roboty
Żeby zrobić swój kosmetyk, nie potrzebujesz wiedzy kosmetologicznej ani skomplikowanych składników. Oto moim „domowi” ulubieńcy!
Peeling z kawy
Pijesz kawę sypaną albo z ekspresu? Nie wyrzucaj fusów – zrobisz z nich świetny peeling do ciała. Potrzebujesz jedynie:
- 2 łyżek fusów z kawy
- 3 łyżek oleju z awokado (może być również kokosowy albo nawet zwykły roślinny!)
Wymieszaj i nakładaj na skórę w trakcie prysznica. Drobinki kawy nie rozpuszczają się pod wpływem wody, dlatego doskonale pobudzają krążenie i złuszczają naskórek.
Maseczka do twarzy z glinką
Jeśli chcesz zrobić oczyszczającą maseczkę do twarzy, będziesz potrzebować:
- zielonej glinki,
- wody lub hydrolatu
Łyżkę zielonej glinki wsyp do miseczki i powoli wlewaj wodę (lub hydrolat), mieszając szpatułką aż do uzyskania papkowatej konsystencji. Nałóż maseczkę na twarz, szyję i dekolt i zostaw na 15 minut. Nie dopuść do zaschnięcia maseczki – zwilżaj twarz co jakiś czas wodą. Zmyj maseczkę i nałóż na twarz krem nawilżający.
Antyperspirant z oleju kokosowego
Jeśli chcesz stworzyć domową alternatywę dla antyperspirantu, będziesz potrzebować:
- 3 łyżek oleju kokosowego
- 5 łyżek sody oczyszczonej
- kilkunastu kropli olejku eterycznego, najlepiej o właściwościach antybakteryjnych
Olej kokosowy rozpuść w rondelku do postaci półpłynnej. Dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Tężejącą masę przelej do słoiczka i nakładaj na skórę tak, jak krem.
Nawilżający peeling do twarzy
Jeśli chcesz zrobić najprostszy peeling do twarzy, będziesz potrzebować:
- łyżki płatków owsianych
- łyżki miodu
Oba składniki wymieszaj i nałóż na twarz. Delikatnie ją wymasuj i zmyj letnią wodą. Taki peeling możesz stosować także jako maseczkę – zostaw go wówczas na 10 minut i dopiero spłucz.
Dowiedz się więcej: Czy domowe sposoby na przebarwienia działają?
Jestem zwolenniczką pielęgnacji dobranej do potrzeb skóry i skutecznej, dlatego bardzo chętnie korzystam z nowinek kosmetologicznych i silnych składników aktywnych. Nie wykluczam jednak sięgania po naturalne metody, takie jak domowe maseczki czy peelingi. Zachęcam Cię do samodzielnego zrobienia mydła czy maseczki, jednak zaznaczam, że zwykle nie radzą one sobie z bardziej problematyczną skórą.