Krem matujący – stosować czy nie? Wskazówki kosmetologa

Twoja skóra ma skłonność do przetłuszczania się. Szybko zaczyna się błyszczeć – szczególnie w tzw. strefie T. Odruchowo więc sięgasz po krem matujący – po to, aby uporać się z nadmiernym świeceniem się skóry. Jednak zanim zrobisz to kolejny raz dowiedz się, czy faktycznie takie postępowanie ma sens. Dowiedz się, co myślę o kremach matujących.

Świecąca skóra to zwykle efekt nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które produkują spore ilości sebum. To z kolei skutkuje błyszczeniem się cery – szczególnie na czole, brodzie i nosie. Jako że zwykle wpływa to na estetykę wyglądu, wiele osób posiłkuje się kremami matującymi.

To może Cię zainteresować: Krem nawilżający do cery tłustej

Krem matujący do twarzy – jak działa?

Krem matujący do twarzy ma jeden cel – musi zniwelować błyszczenie oraz spowodować, że skóra nie będzie przetłuszczała się tak szybko. Dlatego jego działanie powinno sprowadzać się do:

  • regulowania wydzielania sebum,
  • pochłaniania łoju wyprodukowanego w nadmiarze.

Jednak wiele kosmetyków tego typu ogranicza się wyłącznie do „usunięcia” błyszczenia. Chociaż takie działanie jest skuteczne, efekty są chwilowe. Gdy gruczoły łojowe znów znaczną aktywnie pracować, wówczas będą wydzielać sporą ilość sebum. W ten sposób koło się zamyka…

Okiem kosmetologa!

99% kremów matujących dostępnych na rynku nie jest wartych uwagi. Przyczyniają się do nadmiernego przesuszenia skóry. Daje to chwilowy efekt, a następnie skóra błyszczy się ze zdwojoną siłą. Stosowanie wysuszających kosmetyków pobudza gruczoły łojowe do pracy, skutkiem czego jest… nadmierna ilość wydzielanego sebum.

Jak pozbyć się efektu świecącej skóry? Wskazówki

Kremy matujące do twarzy można stosować w wyjątkowych przypadkach. Na przykład wtedy, gdy zależy Ci na jednorazowym uzyskaniu szybkiego efektu zmatowienia. Do codziennej pielęgnacji nie są zalecane – no chyba że lubisz wykonywać „syzyfową pracę”.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym skóra z tendencją do przetłuszczania się ma szansę przestać się błyszczeć.

1. Nie doprowadzaj do przesuszenia skóry

I wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o stosowanie kosmetyków matujących czy zawierających wysuszający alkohol. Czy wiesz, że kąpiele słoneczne także mogą spowodować przesuszenie cery? Staraj się więc unikać nadmiernej ekspozycji na słońce w okresie letnim.

2. Unikaj przesadnej pielęgnacji

Kiedy zależy Ci na uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu skóry, nie przesadzaj z pielęgnacją. Unikaj wielokrotnego oczyszczania twarzy. Najlepiej ogranicz się do jej mycia rano i wieczorem.

3. Stosuj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji

O ile nie są polecane kremy matujące, o tyle możesz stosować inne kosmetyki ze składnikami aktywnymi pomagającymi regulować aktywność gruczołów łojowych. Dzięki temu nie będziesz celować w „objawy”, a przyczyny. I właśnie to jest klucz do sukcesu.

Zwróć uwagę m.in. na takie składniki aktywne jak: kwas salicylowy, cynk PCA, kompleks siarczanu cynku i oligosacharydy.

Czytaj też: Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Chcesz pozbyć się nadmiernego świecenia skóry poprzez przemyślaną i dobrze dobraną pielęgnację? Umów się na konsultację kosmetologiczną w moim gabinecie lub online – przygotuję dla Ciebie listę kosmetyków dopasowanych do potrzeb Twojej skóry.