Krem nawilżający do cery tłustej – czy i jak go stosować?

Jeśli skóra tłusta, to tylko jej matowienie? Z takiego założenia wychodzi wiele osób, popełniając spory błąd już na starcie pielęgnacji. Wykluczenie kosmetyków o właściwościach nawilżających pozbawia cerę tłustą optymalnego nawodnienia, które jest kluczowe dla utrzymania skóry w dobrej kondycji – także tej, której problemem jest nadmierne wydzielanie sebum.

Cera tłusta nie jest łatwa w pielęgnacji. W wyniku intensywnej pracy gruczołów łojowych dochodzi do wzmożonej produkcji sebum. Efekt? Skóra zaczyna się błyszczeć – głównie w strefie T (czoło, nos, broda).

To może Cię zainteresować: Fakty i mity o cerze tłustej

Czy skóra tłusta wymaga nawilżania?

Każda skóra, niezależnie od jej rodzaju, potrzebuje nawilżania – także cera tłusta. Tymczasem wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli skóra nie otrzyma odpowiedniej ilości wody, będzie wykazywała tendencję do przesuszania się.

Niestety, to tak nie działa. Jeśli wody w skórze będzie zbyt mało, z pewnością nie przełoży się to na zmniejszoną produkcję sebum. Może natomiast spowodować utratę elastyczności i jędrności. To z kolei przełoży się na większe ryzyko powstawania zmarszczek.

Skóra tłusta potrzebuje nawilżania – i to regularnego. Nie należy przy tym ograniczać się do wypijania odpowiedniej ilości wody. Znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja.

Sprawdź też: Nawilżanie skóry – co je poprawia?

Pamiętaj! Chociaż ważnym elementem pielęgnacji skóry tłustej jest stosowanie kosmetyków matujących, nie należy ograniczać się wyłącznie do nich. Ich aplikowanie przyniesie przejściowy efekt, ale w perspektywie długofalowej spowoduje, że skóra będzie się świecić i przetłuszczać jeszcze bardziej.

Nawilżanie a natłuszczanie

Nawilżanie a natłuszczanie – to pojęcia często stosowane zamiennie. Niesłusznie, ponieważ oznaczają dwa różne rodzaje pielęgnacji.

  • Nawilżanie to proces, którego celem jest zatrzymanie uzupełnionej wody w tkance poprzez niedopuszczenie do jej wyparowania.
  • Natłuszczanie pozwala na stworzenie tzw. warstwy ochronnej, która będzie zabezpieczała przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

O ile natłuszczanie rekomendowane jest osobom z cerą przesuszoną i dojrzałą, o tyle nawilżanie będzie dobre dla każdego rodzaju skóry.

Krem nawilżający do cery tłustej – jaki wybrać?

Dobry krem nawilżający do cery tłustej powinien bazować na bogatej formule. Takiej, która dostarcza wiele składników aktywnych pozwalających na zatrzymanie wody. Zalicza się do nich m.in.:

  • mocznik,
  • kwas hialuronowy,
  • kwas mlekowy,
  • kolagen.

Ważne jest również to, aby krem nawilżający do cery tłustej charakteryzował się lekką konsystencją. Te ciężkie, choć szybciej nawilżają, nie sprzyjają skórze skłonnej do nadmiernego przetłuszczania się. Lekkie zaś bardzo szybko się wchłaniają i zapewniają dobry poziom nawilżenia, a jednocześnie nie przyczyniają się do obciążenia skóry. Jest to niezwykle ważne w przypadku cery, która jest podatna na zapychanie porów, powstawanie zaskórników czy wyprysków.

Pamiętaj! Krem nawilżający do cery tłustej możesz stosować nawet 2 razy dziennie. Nie musisz się przy tym obawiać, że to spotęguje efekt świecenia się skóry.

Krem nawilżający do cery tłustej to nie wszystko…

Sam krem nawilżający do cery tłustej na niewiele się zda, jeśli będziesz popełniać inne błędy w codziennej pielęgnacji.

Aby skóra z tendencją do przetłuszczania się zachowała dobrą kondycję, warto:

  • unikać stosowania kosmetyków zawierających silne detergenty,
  • zrezygnować ze stosowania preparatów o działaniu wysuszającym (np. toników, żeli – z zawartością alkoholu),
  • unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce,
  • nie wyciskać zaskórników i wyprysków.

Sięgnij natomiast po kosmetyki do skóry tłustej, dzięki którym codzienna pielęgnacja będzie nie tylko łatwiejsza, ale i bezpieczna.