Krem tłusty – kto powinien go stosować?

Szeroki wybór kosmetyków może przyprawić o zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że często otrzymuję pytania dotyczące stosowania kremu tłustego. Kto i w jakich przypadkach powinien go stosować? Czy jego aplikowanie na skórę nie pogorszy jej kondycji? Czas rozwiać wątpliwości.

O ile stosowanie kremu nawilżającego jest powszechne, o tyle krem tłusty nie jest popularną opcją. Niektórzy obawiają się, że przyczyni się on do zatkania porów i pogorszenia kondycji skóry. Okazuje się jednak, że dla wielu osób krem tłusty bywa jedynym ratunkiem. Ale od początku…

Krem tłusty – do zadań specjalnych?

Krem tłusty ma do zrealizowania przede wszystkim jedną misję – jego rolą jest uzupełnienie niedoboru lipidów. Do ich utraty dochodzi głównie w przypadku narażenia skóry na niepożądane czynniki zewnętrzne. Przyczyniają się one do naruszenia bariery hydrolipidowej, która jest swoistą tarczą zabezpieczającą naskórek.

Poprzez dostarczenie lipidów krem tłusty przyczynia się do ochrony tej bariery. Dzięki temu skóra przestaje być tak podatna na działanie niskich temperatur, silnego wiatru itp.

Czytaj też: Ochrona twarzy przed mrozem – co stosować

Krem tłusty – bogactwo składników aktywnych

Krem tłusty, podobnie jak każdy inny kosmetyk pielęgnacyjny, stanowi skarbnicę składników aktywnych. Jego formuła bazuje najczęściej na takich substancjach jak np.:

  • gliceryna – odpowiada za nawilżenie skóry, przyczynia się do jej zmiękczenia,
  • witamina A – wspiera odnowę naskórka, wspomaga proces różnicowania keratynocytów,
  • witamina E – przyczynia się do wygładzenia i zwiększenia jędrności skóry,
  • lanolina – wykazuje właściwości nawilżające, zabezpiecza przed utratą wody poprzez tworzenie na powierzchni skóry niewidzialnego filmu,
  • wosk pszczeli – wspiera nawilżenie skóry, wykazuje właściwości przeciwzapalne, wspomaga regenerację,
  • masło shea – wspiera proces gojenia się ran, pomaga opóźnić procesy starzenia, przyczynia się do odbudowy uszkodzonej warstwy hydrolipidowej.

Oczywiście w składzie może znaleźć się wiele innych składników aktywnych. Te powyższe mają przede wszystkim za zadanie natłuścić skórę i stworzyć niewidzialną warstwę zabezpieczającą przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Dla kogo krem tłusty?

Krem tłusty to kosmetyk polecany przede wszystkim do pielęgnacji bardzo suchej skóry – występującej głównie w przebiegu różnych chorób. Zwykle stosowany jest przez osoby z:

  • AZS (atopowym zapaleniem skóry),
  • łuszczycą,
  • niedoczynnością tarczycy.

Często jest też stosowany u małych dzieci – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra narażona jest na działanie silnego wiatru oraz mrozu.

To może Cię zainteresować: Pielęgnacja skóry dziecka jesienią i zimą

Tak naprawdę każdy może stosować krem tłusty. Wiele jednak zależy od indywidualnych preferencji. Tego rodzaju kosmetyk charakteryzuje się bowiem ciężką, gęstą i klejącą konsystencją. Nie każdy to lubi, dlatego w ich przypadku krem tłusty może nie zdać egzaminu.

Kiedy stosować krem tłusty do twarzy?

Krem tłusty możesz stosować zarówno w ramach porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Jednak sporo grono wybiera tę drugą opcję – właśnie z powodu konsystencji. Dzięki temu można uniknąć nasilenia błyszczenia, czyli efektu, którego wiele osób się obawia.