Ochrona twarzy przed mrozem – co stosować?

Chociaż zima jest piękną porą roku, nie sprzyja skórze twarzy. Mroźne powietrze w połączeniu ze smogiem sprawiają, że wymaga ona szczególnej troski. Koniecznością jest ochrona twarzy przed mrozem, która każdego dnia narażona jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Sprawdź, jak stworzyć skuteczną tarczę dla delikatnej skóry.

Skóra twarzy jest delikatna, dlatego niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne. W okresie zimowym szkodzą jej ujemne temperatury oraz mroźny wiatr. Wystarczy więc spędzić na mrozie trochę czasu, aby doszło do utraty wilgoci i nadmiernego przesuszenia. Szkodzą jej również zmienne temperatury – z ciepłego mieszkania wychodzisz na mróz, a następnie ponownie wchodzisz do ogrzanego pomieszczenia.

Zakładam, że zależy Ci na dobrej kondycji skóry – dowiedz się więc, jak zabezpieczyć twarz przed mrozem.

Na czym polega ochrona twarzy przed mrozem?

Najlepszą formą ochrony twarzy przed mrozem byłoby unikanie czynników niesprzyjających. Ciężko jednak wyobrazić sobie siedzenie w domu przez cały sezon zimowy – jest to nierealne i niekorzystne dla zdrowia. Na szczęście istnieje wiele sposobów sprawiających, że ochrona skóry przed mrozem jest skuteczna.

Zastanawiasz się, jak chronić skórę przed mrozem? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja, dopasowana do potrzeb konkretnej cery. Warto pamiętać, że nieco inne wymagania będzie miała skóra tłusta, a inne – skóra bardzo sucha czy wrażliwa.

Sięgnij po kremy tłuste

Stosowanie kremów tłustych jest koniecznością, ponieważ zaaplikowana warstwa tworzy tarczę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Stanowi doskonałe zabezpieczenie bariery hydrolipidowej, dzięki czemu z naskórka nie ucieka wilgoć. W efekcie skóra pozostanie miękka w dotyku, nie będzie grozić jej szorstkość czy łuszczenie się.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kremu tłustego na zimę? Odpowiednie będą preparaty z bogatymi formułami, które zawierają m.in. masło shea, glicerynę, oleje roślinne, oligosacharydy, triglicerydy.

Pamiętaj! Jeśli zmagasz się z cerą naczynkową, ochrona skóry przed mrozem to priorytet. Jest ważniejsza niż zabezpieczenie jej w okresie letnim przed promieniami słonecznymi. 

Kremy tłuste aplikuj zawsze przed wyjściem na zewnątrz.

Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym

Czy wiesz, że promieniowanie słoneczne szkodzi skórze nie tylko latem, ale przez cały rok? Także zimą… Codzienna pielęgnacja powinna uwzględniać również stosowanie kremów z filtrem UV.

To może Cię zainteresować: Kremy do twarzy z filtrem – czy trzeba je stosować?

Pamiętaj! Promienie UVA potrafią przebijać się przez chmury, szybę, a nawet ubranie. Dlatego stosowanie kremów z filtrem o wysokim SPF jest koniecznością.

Nie stroń od kremów nawilżających

Wspominałam już, że niskie temperatury oraz mroźny wiatr sprzyjają utracie wilgoci. To główny powód, dla którego stosowania kremów nawilżających nie należy zaprzestawać. Wybieraj jednak takie preparaty, w składzie których występują składniki wiążące wodę i zapobiegające jej odparowywaniu.

Ochrona twarzy przed mrozem – o czym jeszcze pamiętać?

Stosowanie kremów tłustych to podstawowy element pielęgnacji w okresie zimowym. Jednak dobrze jest uwzględnić także poniższe wskazówki.

Czytaj także: Sposoby na bardzo suche usta

Jak zabezpieczyć twarz przed mrozem? Warto:

  • unikać ekspozycji skóry na zmienne temperatury,
  • nosić szaliki czy chustki wykonane z neutralnych materiałów; wełna czy tworzywa sztuczne mogą wywoływać podrażnienia;
  • unikać zasłaniania twarzy chustą, szalikiem czy kominem – wydychana para może osiąść na tkaninie i przy ujemnych temperaturach nawet zamarznąć, co zwiększa ryzyko odmrożenia.

Zastosuj się do powyższych wskazówek, a Twoja skóra będzie Ci wdzięczna.