Kwas laktobionowy różni się od tradycyjnych kwasów silnym działaniem łagodzącym i przeciwzapalnym – nadaje się więc do każdej skóry, nawet tej najbardziej wrażliwej. Po ten kwas mogą sięgać również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jak działa ten składnik? Między innymi złuszcza skórę, likwiduje powierzchniowe zmarszczki i uelastycznia naskórek.
Zastosowanie kwasów w kosmetologii jest niezwykle szerokie i jak pewnie wiesz, ja wykorzystuję je w mojej pracy na co dzień. Uważam, że dobrze dobrany i regularnie stosowany kwas może zdziałać cuda – zadziałać odmładzająco, wygładzająco, zredukować przebarwienia czy trądzik. Jednym z kwasów, które uważam za naprawdę świetne, jest kwas laktobionowy. Zaraz wyjaśnię dlaczego!
Kwas laktobionowy – czym jest ta substancja?
Kwas laktobionowy jest hydroksykwasem należącym do grupy kwasów bionowych. Pozyskuje się go w procesie utleniania naturalnie występującej laktozy. Należy do grona polihydroksykwasów, znanych jako kwasy PHA. Dzięki swojej budowie są one podobne w działaniu do kwasów AHA, ale wykazują delikatniejsze działanie.
Sprawdź też: Kwas salicylowy – kiedy i jak go używać?
Jakie są efekty używania kwasu laktobionowego?
Kwas laktobionowy działa bardzo wszechstronnie – tak jak wiele innych kwasów delikatnie złuszcza, ale poza tym:
- łagodzi podrażnienia i stany zapalne na skórze,
- przyśpiesza procesy gojenia skóry,
- wzmacnia barierę hydrolipidową skóry,
- zatrzymuje wodę w naskórku (świetnie nawilża),
- ujędrnia i uelastycznia naskórek,
- zwęża rozszerzone naczynka,
- regeneruje skórę,
- zmniejsza widoczność powierzchniowych, niewielkich zmarszczek.
Przy regularnym stosowaniu kwasu laktobionowego skóra jest rozjaśniona, promienna i świetlista. Wygląda bardzo zdrowo: jest nawilżona, elastyczna i ujędrniona. Ponadto substancja ta pomaga osiągnąć efekt „plumping skin”, czyli skóry nawodnionej i naprężonej.
Komu poleca się kwas laktobionowy?
Kwas laktobionowy można stosować praktycznie u wszystkich – wyjątkiem są osoby zmagające się z czynnymi infekcjami bakteryjnymi/grzybiczymi, nowotworami i mające świeże blizny na twarzy. Poza tym, szczególnie rekomenduje się ten składnik aktywny osobom:
- z cerą suchą, odwodnioną i przesuszoną,
- z cerą wrażliwą,
- z trądzikiem pospolitym i różowatym,
- ze skórą podrażnioną zabiegami iniekcyjnymi,
- z szarą, ziemistą cerą,
- z cerą łojotokową i z rozszerzonymi porami,
- które chcą zredukować powierzchniowe, niewielkie zmarszczki.
Kwas laktobionowy wprowadzono do kosmetologii stosunkowo niedawno, ale szybko okazał się remedium na wiele problemów skórnych. Obecnie stosuje się go w kosmetykach do pielęgnacji domowej, w zabiegach gabinetowych oraz kuracjach leczniczych.
Dowiedz się więcej: Kwas migdałowy – jak go stosować?
Kwas laktobionowy można znaleźć w wielu różnych kosmetykach, na przykład: peelingach do twarzy, peelingach do skóry głowy, a także w płynach do higieny intymnej. Jego stosowanie nie jest obarczone ryzykiem podrażnienia, dlatego nie trzeba przyzwyczajać do niego skóry czy też wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Warto zrobić test alergiczny na niewielkim fragmencie ciała, ale to jeden z tych składników, które raczej nie alergizują.