Kwas migdałowy pomaga uporać się z wypryskami, suchą i zaczerwienioną skórą, spowalnia procesy starzenia – a to i tak nie wszystko, co potrafi. Jest polecany w kuracjach profesjonalnych i w pielęgnacji domowej. Wyjaśniam, jak i kiedy go stosować, aby otrzymać najlepsze efekty.
Jeśli czytasz mojego bloga dłużej, wiesz, że jestem wielką zwolenniczką kuracji z kwasami. W moim gabinecie przeprowadzam zabiegi z użyciem różnych kwasów – ich rodzaje i stężenia dobieram indywidualnie do potrzeb klientek. Jednym z preparatów, które szczególnie lubię i polecam jest kwas migdałowy.
Kwas migdałowy – na co pomaga?
Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA, czyli alfahydroksykwasów. Pozyskuje się go najczęściej z wiśni, moreli i gorzkich migdałów. Choć ma większą moc niż większość kwasów AHA, dzięki stosunkowo dużej cząsteczce jest świetnie tolerowany przez każdy rodzaj skóry.
Jakie działanie wykazuje kwas migdałowy?
- Wykazuje właściwości antybakteryjne, odkażające i przeciwzapalne – świetnie sprawdza się więc w kuracjach antytrądzikowych oraz w przypadku nadmiernego wydzielania przez skórę sebum.
- Ma łagodne działanie złuszczające – zabiegi z użyciem tego kwasu odmładzają, ujędrniają i odświeżają skórę, a także redukują drobne zmarszczki i bruzdy.
- Pomaga wyrównać koloryt cery – używa się go, gdy pojawiają się plamy pigmentacyjne, melasma i przebarwienia wynikające ze stanów zapalnych.
Kwas migdałowy ułatwia również wniknięcie w głąb skóry innym substancjom – warto go stosować jako produkt wzmacniający działanie innych produktów pielęgnacyjnych.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego
Choć kwas migdałowy jest substancją bezpieczną nawet dla wrażliwej skóry, są pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Należą do nich między innymi:
- terapia retinoidami doustnymi (trzeba odczekać po jej zakończeniu 6 miesięcy),
- świeże blizny,
- chemioterapia,
- opryszczka i inne, aktywne infekcje wirusowe,
- mocno nasilone atopowe zapalenie skóry.
Kwas migdałowy – jak go bezpiecznie używać?
Jedną z największych zalet kwasu migdałowego (poza wszechstronnością) jest jego łagodne działanie na skórę. Można go więc całkowicie bezpiecznie stosować w pielęgnacji domowej. Jak to robić, żeby osiągnąć najlepsze efekty? Przede wszystkim warto stosować się do zaleceń producenta kosmetyków, z którymi mamy do czynienia.
Kwas migdałowy może być stosowany zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i regularnie w gabinecie kosmetologa. Ja osobiście polecam Ci wypróbować takie kosmetyki:
- dla cery suchej i odwodnionej sprawdzą się kremy nawilżające oraz złuszczające z kwasem migdałowym o stężeniu 5% oraz 10%,
- do nocnej pielęgnacji doskonale sprawdzi się serum złuszczające z kwasem hialuronowym, które pomoże zniwelować oznaki starzenia skóry.
W pielęgnacji możesz łączyć kwas migdałowy z innymi kwasami z grupy AHA, jednak pamiętaj, że wówczas kosmetyki będą wykazywały silniejsze działanie. Kwas migdałowy idealnie łączy się z kwasem hialuronowym i ceramidami – uzupełniając pielęgnację produktami bogatymi w te substancje zadbasz o barierę hydrolipidową skóry.
Sprawdź też:Krem z kwasami – co to jest i jak działa?
Kwas migdałowy a słońce
Kuracje niektórymi kwasami przeprowadza się tylko jesienią/zimą – dotyczy to przede wszystkim osób ze skórą z przebarwieniami oraz skłonnościami do podrażnień latem. U osób, które nie mają tak wrażliwej skóry, kwasy stosuje się całorocznie, ale w pielęgnacji domowej głównie na noc, gdyż wchodzą w reakcje ze słońcem. Kwas migdałowy jest pod tym względem całkowicie bezpieczny – można go używać o każdej porze roku, również latem oraz w dzień. Nie wchodzi on w reakcję ze słońcem i nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV.
Jestem wielką zwolenniczką wprowadzania kwasów do codziennej pielęgnacji i proponuję klientkom korzystanie z zabiegów na bazie kwasów również w gabinecie. Kwas migdałowy z czystym sumieniem polecam każdej swojej klientce i klientowi! Jeśli nie masz pewności, jak go zastosować albo chcesz zacząć przygodę z nim od profesjonalnego zabiegu – zapraszam Cię do mnie na konsultację