Krem z kwasami – co to jest i jak działa?

Potrzebujesz kosmetyku do zadań specjalnych? Szukasz czegoś skuteczniejszego niż krem zwykły? Postaw na krem z kwasami – idealny do użytku domowego. Dzięki niemu nie tylko pozbędziesz się martwych komórek naskórka, ale i wyraźnie poprawisz kondycję swojej skóry. Podpowiem Ci, na czym polega jego działanie i jakich efektów możesz się spodziewać.

Krem z kwasami śmiało można określić mianem kosmetyku do zadań specjalnych. Jego działanie bazuje bowiem na nieco innych składnikach aktywnych w porównaniu z kremem zwykłym. Niemniej jednak niektóre substancje mogą się powtarzać, jednak nie będą to składniki kluczowe.

Krem z kwasami – jak działa?

Podstawą działania tego rodzaju kremów są kwasy kosmetyczne. Są to środki o właściwościach złuszczających, które przyczyniają się do usuwania martwych komórek naskórka. Niektóre składniki aktywne wykazują także inne działanie, dzięki czemu wspierają pielęgnację skóry na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Czytaj też: Najlepsze kremy z kwasami

Rodzaje kwasów w kremach

Krem z kwasami różni się w zależności od składnika aktywnego. Ogólny podział uwzględnia takie rodzaje kwasów jak: AHA (alfa-hydroksykwasy), BHA (beta-hydroksykwasy), PHA (polihydroksykwasy).

Kwasy AHA

AHA znane są jako kwasy owocowe. Z uwagi na swoje właściwości są wykorzystywane nie tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych, ale również w kosmetykach do użytku domowego. Charakteryzują się delikatnym oddziaływaniem na skórę (działają tylko na warstwę rogową). Dlatego są odpowiednie do każdego rodzaju cery.

  • Kwas glikolowy – zapewnia głębokie złuszczenie, pomaga odmłodzić skórę.
  • Kwas migdałowy – wykazuje powolne, ale łagodne działanie. Ma bardzo silne właściwości antybakteryjne. Sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry mieszanej, trądzikowej, wrażliwej.
  • Kwas mlekowy – poza właściwościami złuszczającymi, wspiera nawilżenie skóry oraz przeciwdziała namnażaniu bakterii. Odpowiedni do walki z zaskórnikami.
  • Kwas cytrynowy – pomaga zredukować przebarwienia i wyrównać koloryt. Rzadko występuje jako główny składnik aktywny.

Ponadto do tej grupy zaliczają się także kwasy: szikimowy, pirogronowy, jabłkowy, winowy.

Kwasy BHA

Przedstawicielem beta-hydroksykwasów, wykorzystywanym w kosmetyce, jest kwas salicylowy. Charakteryzuje się przenikaniem przez warstwę hydrolipidową naskórka. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i złuszczająco. Polecany jest do skóry trądzikowej.

Uwaga! Kwas salicylowy nie może być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na salicylany.

Kwasy PHA

Polihydroksykwasy uważane są za najłagodniejsze w swoim działaniu. Dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku skóry wrażliwej. Wykazują właściwości antyoksydacyjne, pomagają zatrzymywać wodę w naskórku, wspierają optymalne nawilżenie skóry.

  • Kwas laktobionowy – wykazuje działanie złuszczające, jednak jest ono słabsze w porównaniu z AHA. Ma wysoką zdolność pochłaniania wody. Wspomaga syntezę elastyny i kolagenu.
  • Glukonolakton – wykazuje słabsze działanie złuszczające (jest ono możliwe w przypadku stężenia wynoszącego minimum 15%). Ponadto pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek, redukuje zaczerwienienia, wspomaga ujędrnienie.

Krem z kwasami a skuteczność

Chociaż krem z kwasami jest dużo skuteczniejszy w porównaniu z kremem zwykłym, nie każdy kosmetyk będzie charakteryzował się identyczną efektywnością.

Sprawdź także: Krem zwykły a krem z kwasami – różnice

Wiele zależy od:

  • rodzaju zastosowanego kwasu,
  • jego stężenia,
  • jego pH,
  • miejsca na liście INCI.

Pamiętaj! Jeśli kwas kosmetyczny – jako główny składnik aktywny – znajduje się na dalszej pozycji w składzie, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Chcesz dowiedzieć się, jaki krem z kwasami sprawdzi się w przypadku Twojej skóry? Skontaktuj się ze mną – podczas konsultacji przygotuję listę odpowiednich preparatów.