Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyczy skóry. I chociaż najczęściej kojarzona jest z łuszczącymi się zmianami na kolanach, łokciach czy plecach, nierzadko atakuje skórę głowy. Zastanawiasz się, czy Twoim problemem jest łuszczyca skóry głowy? Początki schorzenia często mogą zmylić, bo nie są tak charakterystyczne. Poznaj typowe objawy.
Czy wiesz, że:
- łuszczyca jest chorobą dotykającą nawet 2% mieszkańców Europy?
- ma podłoże genetyczne – ryzyko jej wystąpienia u dziecka, którego oboje rodzice są chorzy, wynosi aż 70%?
Predyspozycje rodzinne nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na rozwój tego schorzenia. Łuszczyca – niezależnie od jej rodzaju – może wynikać również z czynników środowiskowych.
Łuszczyca skóry głowy – najważniejsze przyczyny
W odniesieniu do łuszczycy skóry głowy wiele mówi się o czynnikach genetycznych, ale duże znaczenie ma m.in. prowadzony styl życia. Okazuje się, że pierwsze objawy łuszczycy skóry głowy mogą być następstwem:
- długotrwała ekspozycja na silne sytuacje stresowe,
- zaburzenia hormonalne,
- urazy skórne,
- ciąża,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- infekcje bakteryjne oraz wirusowe.
Łuszczyca skóry głowy – początki choroby
Początki łuszczycy skóry głowy mogą być mylone z łupieżem. Dochodzi bowiem do nieprawidłowego złuszczania się naskórka. Jego komórki – na skutek przyspieszonym podziałom – zbyt szybko migrują na powierzchnię skóry. W efekcie dochodzi do ich nawarstwiania się i powstawania nieestetycznych grudek.
To może Cię zainteresować: Łupież – skąd się bierze i jak z nim walczyć?
Pamiętaj! Pierwsze objawy łuszczycy mogą być mylone też z grzybicą czy łojotokowym zapaleniem skóry. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie.
Łuszczyca – objawy typowe
Typowym objawem łuszczycy jest stan zapalny – rozpoznasz go po rumieniowatych plamach oraz tarczkach. Nierzadko występują także skórne wykwity. Ponadto często obserwuje się:
- wzmożone wypadanie włosów,
- ból skóry głowy,
- silne swędzenie.
Czytaj też: Przyczyny wypadania włosów
Objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone. W ocenie pomaga PSSI (z ang. Psoriasis Scalp Severity Index), czyli wskaźnik nasilenia łuszczycy w obrębie owłosionej skóry głowy. Uwzględnia on rozległość zmian skórnych oraz obecność rumienia, nacieku czy łuski.
Przyjmuje się następującą skalę:
- 0 – brak zmian
- 1 – zmiany <10% skóry owłosionej głowy
- 2 – zmiany 10–29% owłosionej skóry głowy
- 3 – zmiany 30–49% owłosionej skóry głowy
- 4 – zmiany 50–69% owłosionej skóry głowy
- 5 – zmiany 70–89% owłosionej skóry głowy
- 6 – zmiany 90–100% owłosionej skóry głowy.
Ponadto ocenia się poszczególne stopnie nasilenia rumienia, nacieku oraz łuski (od 1 do 4, gdzie 1 oznacza brak zmian, a 4 objawy bardzo nasilone).
Zauważasz u siebie zmiany, które wskazują na początki łuszczycy skóry głowy? Koniecznością jest dalsza diagnostyka, na podstawie której lekarz opracuje odpowiedni schemat postępowania. Pamiętaj jednak, że liczy się nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków. Zarówno w fazie remisji, jak i zaostrzenia niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy.