Łysienie plackowate – najważniejsze przyczyny

Chociaż łysienie kojarzy się głównie z występowaniem zakoli, wzmożone wypadanie włosów może mieć zupełnie inny charakter. Przykładem jest łysienie plackowate, które dotyka przede wszystkim młode osoby – poniżej 25. roku życia. Dowiedz się, skąd bierze się ta choroba.

Łysienie plackowate (alopecia areata) zaliczane jest do grupy niebliznowaciejących odmian łysienia. Charakteryzuje się występowaniem nieowłosionych ognisk o regularnym kształcie. Zmiany zwykle pojawiają się w okolicy czołowo-ciemieniowej oraz potylicznej.

Kogo dotyczy łysienie plackowate?

Łysienie plackowate u dzieci i młodzieży występuje znacznie częściej niż u dorosłych. Niemniej jednak może pojawić się u osób powyżej 25. roku życia. Co istotne, łysienie plackowate u kobiet występuje  podobną częstotliwością jak u mężczyzn.

Łysienie plackowate – przyczyny

Jeśli chodzi o łysienie plackowate, przyczyny do tej pory nie są do końca znane. Najczęściej przyjmuje się, że choroba występuje na tle autoimmunologicznym i zależy od limfocytów T.

To może Cię zainteresować: Wypadanie włosów – skąd się bierze?

Analizując przyczyny łysienia plackowatego, bierze się pod uwagę załamanie tolerancji immunologicznej w dotychczas zdrowym mieszku włosowym. Do zainicjowania choroby dochodzi na skutek uwolnienia cytokin prozapalnych przez keratynocyty mieszka. Aktywowanie komórek śródbłonka prowadzi do gromadzenia się komórek nacieku zapalnego wokół mieszka włosowego.

Stan zapalny skutkuje dystrofią (zaburzeniem wzrostu), której towarzyszy utrata włosów. Może też nastąpić przejście włosów w fazę telogenową, co będzie objawiać się stopniowym wypadaniem kosmyków.

Jakie czynniki sprzyjają łysieniu plackowatemu?

Na rozwój łysienia plackowatego wpływa wiele czynników. I to właśnie one mogą odpowiadać za to, że choroba rozwija się u jednych osób, a u innych nie.

Zalicza się do nich m.in.:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • czynniki psychiczne,
  • czynniki hormonalne (np. zaburzenia pracy tarczycy),
  • silny stres, np. traumatyczne przeżycia,
  • atopię,
  • zjawiska autoimmunologiczne.

Czy można zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju łysienia plackowatego?

W związku z tym, że przyczyny łysienia plackowatego nie zostały do końca poznane, trudno podjąć działania profilaktyczne. Dobra wiadomość jest jednak taka, że samoistny odrost włosów następuje u nawet 60% pacjentów – w okresie 1-2 lat.

Czytaj też: Co na wypadanie włosów?

Jedyne co możesz zrobić, to podjąć odpowiednie leczenie dermatologiczne. Z pomocą przychodzą także zabiegi z zakresu kosmetologii.