Makijaż permanentny u kobiety

Makijaż permanentny – wszystko, co musisz wiedzieć

Odkąd pamiętam, makijaż permanentny był tematem dyskusyjnym. Efekty utrzymują się długo i są widoczne od razu. Czasem jednak zamiast podkreślać urodę… szpecą. Jeszcze kilka lat temu bardzo trudno było trafić na dobrą linergistkę – dzisiaj się to zmienia, a permanentne brwi czy usta potrafią wyglądać naprawdę pięknie. Dla kogo jest taki zabiegi i co musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz? 

Jestem zwolenniczką podkreślania swojej urody, a nie jej zmieniania. Niekoniecznie podobają mi się przesadnie duże usta i wypełnione do niemożliwości policzki oraz brody. Mówię jednak „tak” zabiegom, które eksponują naturalne piękno twarzy i ewentualnie subtelnie ją modelują. Jeśli chodzi o makijaż permanentny uważam, że to super rozwiązanie dla wielu kobiet – pod warunkiem, że wykonuje to certyfikowana osoba.

Na czym polega makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to zabieg, polegający na trwałym podkreśleniu brwi, oczu albo ust. Za pomocą igły w skórę wprowadza się pigment. Uwaga – nie jest to tak trwałe jak tatuaż, choć o wiele trwalsze niż na przykład henna. Kolor pigmentu dobierany jest do cery i oczekiwań klientki.

Najpierw linergistka wykonuje szkic na obszarze, który ma być wypełniony – na przykład bardzo dokładnie wyrysowuje kształt brwi. Następnie precyzyjnie wypełnia „rysunek” pigmentem. W zależności od partii twarzy, którą poddajesz zabiegowi może on trwać od godziny do nawet trzech.

Efekt po zabiegu jest widoczny od razu i utrzymuje się nawet do 3 lat!

Dla kogo jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny może wykonać w zasadzie każda osoba, u której nie występują przeciwwskazania do takiego zabiegu (piszę o nich poniżej). Szczególnie chętnie decydują się na taki makijaż panie, które:

  • nie mają czasu na codzienny make up, a lubią mieć podkreślone oczy, brwi czy usta,
  • panie, które chcą wyrównać kształt ust albo brwi, bo mają je na przykład niesymetryczne,
  • seniorki, których usta straciły pigment w związku z procesami starzenia,
  • panie, które borykają się z częstymi opryszczkami i w związku z tym w ich czerwieni wargowej pojawiły się ubytki.

Czasem na zabieg decydują się również panie chorujące na nowotwory. W niektórych przypadkach lekarze nie mają nic przeciwko, gdyż dobre samopoczucie pacjenta (na które wpływa także wygląd) jest elementem wspomagającym leczenie – potwierdza to pani Aneta Dżugan, która w Koszalinie prowadzi salon kosmetyczny i zajmuje się wykonywaniem makijażu permanentnego.

Sprawdź też: Bez makijażu ani rusz, czyli krótka historia kosmetyków

Czy są jakieś przeciwwskazania, by wykonać makijaż permanentny?

Jak do większości zabiegów kosmetycznych, także do wykonania makijażu permanentnego są przeciwwskazania. Nie należy przeprowadzać zabiegu w następujących przypadkach:

  • świeżych blizn i innych anomalii skórnych w miejscu pigmentacji,
  • alergii na pigment i znieczulenie,
  • przyjmowania niektórych leków (np. sterydowych, antybiotyków, z retinoidami).

Zabiegu nie wykonuje się również u klientek, które chorują na różne choroby, np. łuszczycę czy epilepsję.

Istnieją również czasowe przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego. Należy do nich świeża opalenizna (należy odczekać  tygodnie) oraz okres ciąży i karmienia piersią. W drugim przypadku głównym powodem są hormony, które w tym czasie działają zupełnie inaczej niż zwykle i mogą utrudnić osadzenie się pigmentu albo wywołać przebarwienia.

Lista sytuacji i chorób, w czasie których nie powinno się wykonywać makijażu permanentnego jest dłuższa niż przypadki, które opisałam powyżej. O przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu zawsze powinna poinformować Cię osoba wykonująca makijaż – to ona ostatecznie decyduje, czy można bezpiecznie przeprowadzić zabieg.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli planujesz wykonać sobie makijaż permanentny, musisz się do niego przygotować.

W przypadku brwi:

  • 2 tygodnie przed makijażem permanentnym brwi nie wykonuj henny oraz nie poddawaj się regulacji brwi,
  • miesiąc przed zabiegiem nie wykonuj zabiegów na twarz: złuszczania, peelingów, mezoterapii i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w tym obszarze,

W przypadku kresek na oczach:

  • 3 miesiące przed zabiegiem odstaw odżywki na porost rzęs minimum 3 miesiące wcześniej,
  • przed zabiegiem zdejmij sztuczne rzęsy (jeśli nosisz),
  • 30 dni przed zabiegiem zacznij przyjmować suplement diety, wzmacniający naczynia krwionośne (np. Rutynę).

W przypadku ust:

  • zadbaj o ich nawilżenie: dzień przed zabiegiem zrób peeling i nałóż na wargi nawilżającą maskę.

Niezależnie od obszaru, na którym będziesz wykonywać makijaż permanentny, w dniu zabiegu nie pij kawy ani napojów z kofeiną i na 24 godziny przed zabiegiem zrezygnuj z alkoholu. Makijaż permanentny to świetne rozwiązanie, ale pod jednym warunkiem – musi być zrobiony estetycznie. Dzisiejsze metody pozwalają na uzyskanie delikatnego i dopasowanego do twarzy efektu. Jeśli więc myślisz o takiej zmianie, znajdź godną zaufania, certyfikowaną i doświadczoną linergistkę.

Artykuł powstał przy współpracy z kosmetolożką i linergistką – Anetą Dżugan.