Nadmierna potliwość – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

To normalne, że w trakcie aktywności fizycznej, w stanach stresowych czy podczas upałów pocisz się. W ten sposób organizm dąży do utrzymania optymalnej temperatury ciała. Jednak nie zawsze proces ten przebiega w sposób prawidłowy. Dowiedz się, czym jest nadmierna potliwość i jak z nią skutecznie walczyć.

Nadmierna potliwość jest wstydliwym problemem, który nierzadko staje się powodem do kompleksów. Obniża jakość funkcjonowania, a – w skrajnych przypadkach – może prowadzić nawet do wycofania się z życia społecznego.

Czym jest nadmierna potliwość?

Nadpotliwość (znana również jako hiperhydroza) to stan, który oznacza produkcję potu znacznie przekraczającą potrzeby fizjologiczne organizmu. W takim samym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn.

Chociaż nie istnieją normy wskazujące na prawidłowe ilości potu, za optymalne wartości uważa się 0,5-0,8 l. Trudno jednak samodzielnie oszacować to, ile potu wydziela organizm, dlatego kluczową rolę odgrywają subiektywne odczucia.

Nadmierna potliwość – przyczyny

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje nadpotliwości, co ma związek z przyczynami tego problemu. Często wynika z prowadzenia niewłaściwego stylu życia, np. nieodpowiedniej diety czy nawet spożywania zbyt dużej ilości kofeiny.

Nadmierna potliwość pierwotna

Szacuje się, że 90% przypadków nadpotliwości ma charakter pierwotny. Jeśli chodzi o ten rodzaj nadmiernej potliwości, przyczyn należy upatrywać się w:

  • predyspozycjach genetycznych,
  • czynnikach emocjonalnych,
  • czynnikach środowiskowych.

Nadmierna potliwość wtórna

Nadpotliwość wtórna to efekt:

  • przyjmowania niektórych leków, np. neuroleptyków, leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwwirusowych zawierających acyklowir, leków przeciwwymiotnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
  • występowania wielu schorzeń, m.in. nadczynności tarczycy, otyłości, gruźlicy, cukrzycy, choroby Parkinsona, zapalenia wsierdzia.

Niekiedy nadmierna potliwość o charakterze wtórnym może występować u kobiet w ciąży, w okresie menopauzy.

Co na nadmierną potliwość?

Najlepszą metodą walki z nadmierną potliwością jest wyeliminowanie przyczyn problemu. Pierwszym krokiem powinna być więc dokładna diagnostyka. Wstępne rozpoznanie możesz przeprowadzić we własnym zakresie – wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań.

  • Czy w Twojej rodzinie są przypadki nadpotliwości?
  • Czy nadmierne wydzielanie potu zauważasz w konkretnych sytuacjach, np. pod wpływem stresu?
  • Czy przyjmujesz leki, które mogą wpłynąć na wzmożoną produkcję potu?
  • Czy leczysz się przewlekle na jakieś schorzenie?

Odpowiedzi na powyższe pytania nadadzą kierunek dalszym działaniom. Czasami wystarczy zmodyfikować swoje przyzwyczajenia, a niekiedy koniecznością może okazać się wizyta u specjalisty.

Leczenie choroby współistniejącej

Jeżeli nie leczysz się na nic, a żadna przyczyna nadmiernej potliwości do Ciebie nie pasuje, warto skontrolować stan swojego zdrowia. Udaj się do lekarza, aby uzyskać informację w zakresie badań do przeprowadzenia. Być może zmagasz się z cukrzycą lub nadczynnością tarczycy, ale nie masz świadomości?

Jeśli rozpoczniesz leczenie choroby współistniejącej, czynność gruczołów potowych powinna zostać wyregulowana. Dzięki temu szybko zauważysz „złagodzenie” objawów.

Wykonywanie zabiegu jonoforezy

Jonoforeza jest zabiegiem, którego istotą jest wprowadzanie do tkanek jonów z wykorzystaniem prądu pulsującego lub stałego. Terapia ma dużą skuteczność, ale mechanizm działania nie został poznany. Przypuszcza się, że to efekt m.in. zamknięcia przewodów wyprowadzających gruczołów ekrynowych.  Zabieg polecany jest osobom zmagającym się z nadmierną potliwością stóp i dłoni.

Sprawdź też: Jak usunąć zrogowaciałą skórę z pięt?  

Stosowanie antyperspirantów

Zastanawiasz się, co na nadmierną potliwość będzie najlepsze w ramach działania objawowego? Możesz sięgnąć po preparaty miejscowe ze składnikami aktywnymi, które przyczyniają się do mechanicznego blokowania ujść gruczołów łojowych.

Dużą popularnością cieszą się antyperspiranty – przede wszystkim z uwagi na łatwość i przyjemność stosowania. Wzbogacone substancjami zapachowymi, pomagają zneutralizować zapach potu. Pamiętaj jednak, że ich faktycznie działanie nie zawsze pokrywa się z obietnicami producentów. Zwykle jest to podyktowane tym, że są one skierowane do osób, których organizm wydziela „normalne” ilości potu.

Jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością, wypróbuj:

Nadmierna potliwość – pamiętaj o higienie osobistej

Walka z nadmierną potliwością wymaga przykładania jeszcze większej wagi do higieny osobistej. Znaczenie mają m.in.:

  • częstsze mycie tych miejsc, które się pocą,
  • częstsze przebieranie przepoconej odzieży,
  • noszenie przewiewnych ubrań, wykonanych z naturalnych materiałów.

Pamiętaj! Jeśli zmagasz się z nadmiernym poceniem, nie rezygnuj z przyjmowania płynów. Odpowiednie nawodnienie jest istotne, ponieważ pomaga utrzymać równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej. Świetnie sprawdzi się nie tylko czysta woda, ale i herbaty ziołowe. Napar z szałwii, napar ze skrzypu polnego czy napar z pokrzywy pomagają wyregulować pracę gruczołów łojowych.