Nadtlenek benzoilu na trądzik – czy to działa?

Trądzik jest Twoim problemem i wciąż szukasz sposobów, aby się go pozbyć? Zastanawiasz się, czy nadtlenek benzoilu na trądzik może być ratunkiem dla Twojej skóry? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Nie jest tak, że wszyscy mogą śmiało korzystać z jego właściwości. Sprawdź, kiedy jego stosowanie przyniesie oczekiwane efekty.

Walka z trądzikiem jest sporym wyzwaniem. Eliminowanie zmian skórnych nie zawsze przychodzi z łatwością – szczególnie w przypadku cięższych postaci tej przypadłości. I chociaż jego leczenie zwykle bazuje na stosowaniu doustnych antybiotyków, można wspomóc działanie leków. Jak? Nadtlenek benzoilu jest substancją czynną, która dla wielu osób może okazać się prawdziwym wybawieniem. Jest jedno ale…

To może Cię zainteresować: Trądzik u chłopaka

Nadtlenek benzoilu na trądzik – co to za składnik aktywny?


Nadtlenek benzoilu (Benzoylis peroxidum) jest substancją czynną powszechnie wykorzystywaną w leczeniu trądziku. Powód jest prosty – wykazuje wiele cennych właściwości, które przydają się do walki nie tylko z objawami tej choroby skóry, ale przede wszystkim z przyczynami.

Okazuje się, że nadtlenek benzoilu na trądzik działa:

  • antybakteryjnie,
  • przeciwzapalnie,
  • keratolitycznie,
  • przeciwłojotokowo,
  • przeciwświądowo.

Jak podaje Medycyna Praktyczna, swoje właściwości kieruje przede wszystkim na bakterie  Propionibacterium acnesStaphylococcus epidermidis. Sprawdzi się w przypadku trądziku pospolitego typu grudkowo-krostowego.

Jak działa nadtlenek benzoilu na trądzik?


Zastanawiasz się, jak działa nadtlenek benzoilu na trądzik? Substancja ta przyczynia się do uwolnienia wolnych rodników tlenowych. To z kolei prowadzi do utleniania się białek bakteryjnych. Efekt? Dochodzi do zahamowania rozwoju bakterii.

Warto wiedzieć! Nadtlenek benzoilu świetnie sprawdza się w terapiach skojarzonych. Przeciwdziała efektowi lekooporności, przyczyniając się do wzmocnienia skuteczności leczenia.

Brzmi idealnie, ale… niestety stosowanie nadtlenku benzoilu ma też swoją ciemną stronę. Okazuje się, że wyzwalanie wolnych rodników sprzyja wcześniejszemu starzeniu się skóry. To jednak nie wszystko, ponieważ przyczynia się też do podrażnienia skóry.

To może Cię zainteresować: Składniki łagodzące w kosmetykach

Czasami zdarza się, że nadtlenek benzoilu na trądzik zastosowany powoduje uczucie silnego pieczenia lub szczypania. Wówczas skóra staje się wręcz hardkorowo podrażniona, co przekłada się na poważny dyskomfort. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak usunąć zaaplikowany preparat i wybrać produkt o znacznie mniejszym stężeniu.

Uwaga! Jeśli stosujesz nadtlenek benzoilu, zawsze postępuj zgodnie z informacjami na ulotce. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Nadtlenek benzoilu na trądzik – moja opinia

 
Czy polecam stosowanie nadtlenku benzoilu na trądzik? Według mnie to rewelacyjna substancja czynna, która pomaga uporać się ze zmianami. Trzeba jednak wiedzieć, jak ją bezpiecznie stosować, aby nie spowodowała podrażnień.

Lepiej więc nie stosować preparatów z wysokim stężeniem nadtlenku benzoilu we własnym zakresie, lecz skorzystać z kosmetologicznego wsparcia. Jak zawsze służę pomocą – w ramach konsultacji kosmetologicznych online lub stacjonarnych.