Trądzik u chłopaka – jak z nim walczyć?

Trądzik u chłopaka – jak z nim walczyć?

Trądzik to problem skórny, który dotyka nie tylko młode dziewczęta. Również chłopcy zmagają się z tą przypadłością i oni dość często wpadają w kompleksy z tego powodu. Zamiast więc zamartwiać się i myśleć, że wszelkie zabiegi są tylko „dziewczyńskie”, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Trądzik u chłopaka można pokonać – skutecznie!

Walka z trądzikiem u dziewczyn jest łatwiejsza, bo… one same chcą pozbyć się zmian skórnych. Dlatego same z siebie namawiają mamy do tego, aby przyszły z nimi do mojego gabinetu kosmetologicznego.

Z chłopcami jest inaczej, ponieważ wielu z nich nie tyka się „tego wszystkiego, co babskie” lub uparcie twierdzi, że trądzik na twarzy ich nie obchodzi. Często jednak to tylko odgrywanie macho, bo… widział ktoś „twardziela” u kosmetyczki?! W głębi duszy zrobiliby wszystko, aby pozbyć się nieestetycznych zmian, które – nie ma co ukrywać – potrafią odebrać pewność siebie.

Trądzik u chłopaka – skąd się bierze?


Trądzik u chłopaka ma dokładnie takie samo podłoże jak trądzik u dziewczyn. Nie jest defektem kosmetycznym, lecz bakteryjną chorobą skóry. Rozwija się głównie na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych, co stwarza bardzo dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Za powstawanie wykwitów trądzikowych odpowiada przede wszystkim szczep Propionibacterium acnes.

To może Cię zainteresować: Trądzik na plecach

Ponadto można wskazać kilka czynników, które predysponują do rozwoju trądziku. Są to:

  • nieprawidłowa pielęgnacja twarzy – i chodzi tutaj zarówno o stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (np. z alkoholem wysuszającym skórę i nasilającym produkcję sebum), jak i zaniedbanie higieny;
  • nieodpowiednia dieta – to przede wszystkim jadłospis obfitujący w fast foody (tak popularne wśród nastolatków), słodycze;
  • nadmierny stres – np. związany ze szkołą, wywołany przez chroniczne zmęczenie (w związku z nieregularnym rytmem snu, kładzeniem się późno spać).

Z mojego kosmetologicznego doświadczenia wynika również, że trądzik pojawia się znacznie częściej u chłopców trenujących różnego rodzaju sporty. Głównie mam na myśli takie dyscypliny, w których skóra ma bezpośredni kontakt np. z jakimś podłożem. Takich sportów najlepiej nie uprawiać (np. zapasy), a jeśli już – warto zadbać o to, aby twarzy nie kłaść na macie lub używać ręcznika.

Trądzik u nastolatków – sposoby zwalczania


Trądzik u chłopaka, podobnie jak każdą inną chorobę skórną, można skutecznie leczyć. Podstawą jest wyeliminowanie czynników sprzyjających powstawaniu zmian trądzikowych, ale to zaledwie początek. Pozwoli to zapobiec tworzeniu kolejnych wykwitów, lecz nie upora się z tymi już istniejącymi.

Krok 1. Pielęgnacja domowa


Pielęgnacja domowa to jeden z najważniejszych kroków w walce z trądzikiem. Dlaczego? Stosowanie nieodpowiednich preparatów bądź brak higieny w ogóle może zniweczyć efekty nawet najbardziej skutecznej kuracji.

Z doświadczenia moich klientów – młodych chłopaków – wiem, że dużo robi spersonalizowana pielęgnacja. Indywidualnie dobrane kosmetyki to jest coś, co pozwala szybciej pozbyć się zmian trądzikowych i zapobiec powstawaniu kolejnych.

Pamiętaj! Nawet jeśli trzymasz się ustalonych zasad pielęgnacji, trądzik nie zniknie niczym za dotknięciem magicznej różdżki. Na efekty trzeba poczekać, ale warto.

Krok 2. Zabiegi złuszczające


Złuszczanie jest sprzymierzeńcem gładkiej i pozbawionej niedoskonałości skóry. Warto regularnie wykonywać zabiegi złuszczające – w gabinecie kosmetologicznym, a nie samodzielnie!

Przestrzegam przed stosowaniem kwasów we własnym zakresie, ponieważ można zrobić sobie więcej szkód niż pożytku.

I pamiętaj! Zerwij ze stereotypem, że zabiegi na twarz są tylko „dla bab”. Mój gabinet kosmetologiczny to miejsce, w którym spotkasz wielu mężczyzn. Świadomych tego, że o atrakcyjny wygląd trzeba czasem zadbać profesjonalnie.  

Krok 3. Właściwe postępowanie ze skórą


Dłubiesz na skórze, próbując pozbyć się zmian trądzikowy? A może, o zgrozo (!) wyciskasz pryszcze? W ten sposób daleko nie zajdziesz…

Postaraj się przestać, choć nie będzie to łatwe. Najlepiej w ogóle nie dotykaj twarzy, jeśli nie musisz. Ogranicz to do niezbędnego minimum – rób to tylko wtedy, gdy chcesz ją umyć albo nałożyć kosmetyk.

Krok 4. Stosowanie się do zaleceń dermatologa


Jeśli Twój trądzik ma dość poważną postać, z pewnością leczysz się dermatologicznie. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń – szczególnie jeśli przyjmujesz leki doustne.

Czytaj też: Co to jest trądzik pospolity i jak go leczyć

Pamiętaj! Gabinety kosmetologiczne to miejsce, w którym każdy może liczyć na pomoc. Niech nie kojarzą Ci się już tylko z kobietami, bo spore grono zadbanych mężczyzn właśnie tam szuka wsparcia.