Kobieta nakłada krem z NMF

NMF – czym jest i jak wpływa na skórę?

Tajemniczo brzmiący skrót NMF oznacza po prostu „naturalny czynnik nawilżający” i odnosi się do jednej z zewnętrznych warstw naskórka, której zadaniem jest utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry. Co dzieje się, gdy jest go w skórze za mało? Czy w jakiś sposób można zadbać o NMF albo poprawić jego kondycję? Wyjaśniam.

Jeśli Twoja skóra reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniami po myciu, pojawiają się na niej wypryski i ogólnie nie wygląda zbyt dobrze – być może odpowiedzialny za to jest uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. Jednym z jego elementów jest warstwa rogowa naskórka, której składnikiem jest NMF. Gdy zostanie naruszona, skóra reaguje obronnie. To dlatego tak ważne jest, aby codzienną pielęgnacją nie uszkodzić bariery hydrolipidowej – doprowadzenie jej do porządku jest bowiem trudne i czasochłonne.

Skóra i jej bariera hydrolipidowa

W kontekście zdrowej skóry najczęściej używa się pojęcia „nieuszkodzona bariera hydrolipidowa”. To ona zapewnia piękny wygląd skóry. Płaszcz hydrolipidowy i wchodząca w jego skład warstwa rogowa (korneocyty, cement międzykomórkowy, NMF) stanowią barierę skórną, chroniącą organizm przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed ucieczką wody z głębszych warstw skóry.

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej to poważne konsekwencje dla skóry:

  • suchość, uczucie napięcia i ściągnięcia,
  • nadmierna produkcja sebum,
  • pojawiające się wypryski i zaskórniki,
  • swędzenie i pieczenie.

Dowiedz się więcej: Jak odbudować barierę hydrolipidową

Czym jest NMF?

NMF to skrót od angielskich słów Natural Moisturizing Factor, co tłumaczy się jako „naturalny czynnik nawilżający”. Jest to mieszanina związków rozpuszczalnych w wodzie, które znajdują się w warstwie rogowej skóry. Należą do nich:

  • aminokwasy (40%) – to dobre substancje nawilżające, które dzięki małym rozmiarom cząsteczek docierają do głębszych warstw skóry,
  • kwas piroglutaminowy (PGA) i jego sól sodowa (12%) – odpowiadają za nawilżenie oraz wygładzenie skóry,
  • mocznik (7%) – ma silne właściwości higroskopijne, uważany jest za najlepszą substancję nawilżającą,
  • amoniak, kwas moczowy, glikozamina, kreatynina (1,5%),
  • jony (Na+, Ca2+, Mg2+, K+, P3+, Cl-),
  • sole kwasu mlekowego, cytrynowego i mrówkowego – to silnie higroskopijne składniki, które poprawiają nawilżenie oraz funkcje ochronne skóry, a dodatkowo łagodzą suchość i łuskowatość skóry. 

NMF odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, zapobiegając jej utracie.

Sprawdź też: Krem mocno nawilżający – sprawdź te propozycje

NMF w kosmetologii

Skład NMF jest często odtwarzany w kosmetologii – producenci próbują stworzyć kosmetyki, które będą naśladowały tę naturalną warstwę skóry. Naturalny czynnik nawilżający jest substancją, która opiera się na składnikach naturalnie występujących w skórze, dlatego jest odpowiedni dla każdego typu skóry – nie podrażnia i nie wywołuje alergii.

Skóra ze zdrową barierą hydrolipidową jest nawilżona i elastyczna. Jeśli z jakiegoś powodu zaburzysz jej hydrolipidowy płaszcz, staje się podatna na uszkodzenia, sucha (albo nadmiernie tłusta) i zaczerwieniona. Odbudowa tej bariery jest możliwa, jednak niekoniecznie przy pomocy gotowych preparatów imitujących naturalny NMF. Warto zacząć od odstawienia wszelkich kosmetyków z substancjami aktywnymi. Jeśli nie jesteś pewna, jak to zrobić, najlepiej skorzystać ze wsparcia dobrego kosmetologa.