Zmagasz się z wieloma problemami skórnymi? Twoja skóra jest często podrażniona, wysoce wrażliwa i sprawia wrażenie ściągniętej? Z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Na szczęście jest to proces odwracalny – poprzez odpowiednie działanie możesz ją odbudować. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym Ci się to uda.
Każdego dnia skóra jest narażana na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Mam na myśli nie tylko silny wiatr czy mróz, ale również promienie słoneczne, suche powietrze czy nawet substancje drażniące. To wszystko może przyczynić się do pogorszenia kondycji cery, co jest zwykle wynikiem uszkodzenia tzw. płaszcza hydrolipidowej.
Bariera hydrolipidowa – co to
Bariera hydrolipidowa (tzw. płaszcz hydrolipidowy) to warstwa pokrywająca powierzchnię naskórka. Składa się przede wszystkim z ceramidów oraz tłuszczów (m.in. wolnych kwasów tłuszczowych). Tym samym zapobiega przeznaskórkowej utracie wody, a jednocześnie chroni przed drobnoustrojami, alergenami oraz czynnikami zewnętrznymi.
Musisz jednak pamiętać, że bariera hydrolipidowa wcale nie jest warstwą pancerną. W rzeczywistości jest dość delikatna i może dojść do jej uszkodzenia. Szczególnie jeśli codzienną pielęgnację traktujesz po macoszemu.
Co uszkadza barierę hydrolipidową?
Zastanawiasz się, co prowadzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej? Można wskazać co najmniej kilka czynników odpowiedzialnych za naruszenie tej warstwy. Są to m.in.:
- kosmetyki o zbyt dużym stężeniu substancji aktywnej – chodzi o składniki potencjalnie podrażniające, szczególnie w przypadku cery suchej i wrażliwej;
- niewłaściwa pielęgnacja – mowa m.in. o zbyt częstym stosowaniu peelingów czy nieumiejętnym korzystaniu z kwasów w domowych zabiegach;
- niesprzyjające warunki pogodowe – mróz, wiatr, gwałtowne wahania temperatury.
Uszkodzona bariera hydrolipidowa – objawy
Bardzo łatwo jest rozpoznać, że doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Wówczas zauważysz, że skóra:
- jest przesuszona lub przeciwnie – ma tendencję do nadmiernego przetłuszczania się,
- ma skłonność do pieczenia i świądu,
- staje się ściągnięta i napięta,
- jest bardziej narażona na powstawanie niedoskonałości.
Jeśli zmagasz się z powyższymi problemami, czas przystąpić od odnowy płaszcza hydrolipidowego.
Odbudowa bariery hydrolipidowej – wskazówki
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – nawet jeśli doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, możesz ją odbudować. Ważne jest, aby działać na wielu płaszczyznach jednocześnie, co przyspieszy efekty.
Pamiętaj! Poniższe wskazówki służą nie tylko odbudowie płaszcza hydrolipidowego, ale również pomagają zapobiec jego uszkodzeniu w przyszłości.
1. Stosowanie odpowiednich kosmetyków
Właściwa pielęgnacja skóry jest kluczem do odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Zacznij więc stosować odpowiednie kosmetyki – takie, które zawierają składniki aktywne biorące udział w tworzeniu płaszcza hydrolipidowego. Mam na myśli m.in. kwas PCA, mocznik, aminokwasy, sole kwasu mlekowego. Są to substancje wchodzące w skład tzw. naturalnego czynnika nawilżającego (NMF).
To może Cię zainteresować: Dla kogo krem tłusty
Pamiętaj też o stosowaniu łagodnych preparatów do oczyszczania. Niech nie zawierają m.in. alkoholu czy mydła – są to substancje, które wysuszają skórę.
Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzają się takie kosmetyki jak:
- Avene Cicalfate+ Repairing protective cream,
- SVR Topialyse Creme.
2. Zapewnianie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej
Ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne powoduje uszkodzenie bariery hydrolipidowej. Aby doprowadzić do jej odbudowy, musisz unikać czynników odpowiadających za jej naruszenie.
Czytaj też: Jak przygotować skórę do lata
Nie rezygnuj ze słońca, ale zadbaj o wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Stosuj kremy z dużym filtrem – co najmniej SPF 30, ale jednocześnie nie wystawiaj skóry na słońce w tzw. godzinach szczytu.
3. Dieta bogata w tłuszcze
Tłuszcze owiane są złą sławą, ponieważ kojarzą się głównie z nadmierną masą ciała. Nie możesz jednak z nich rezygnować, gdyż są potrzebne do stworzenia szczelnego płaszcza hydrolipidowego. Zadbaj więc o to, aby w Twoim codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Pamiętaj! Solidny płaszcz hydrolipidowy zapewnia ochronę. Zadbaj o niego już teraz, aby zachować skórę w doskonałej kondycji – bez narażania jej na podrażnienia i osłabienie.