Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Oczyszczanie manualne twarzy – dlaczego go nie polecam?

Oczyszczanie manualne twarzy jest jednym z najpopularniejszych zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetycznych. W swojej praktyce nie polecam go pacjentom z uwagi na spore ryzyko skutków ubocznych. Dowiedz się, dlaczego temu zabiegowi mówię „NIE”.

Oczyszczanie manualne twarzy jest zabiegiem, który polega na ręcznym usunięciu zaskórników, krost, czy zanieczyszczeń znajdujących się pod naskórkiem. Zwykle rekomendowany jest osobom zmagającym się z cerą tłustą, mieszaną, a nawet… trądzikową.

Oczyszczanie manualne twarzy – zabiegowi mówię NIE

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu oczyszczanie manualne twarzy było wykonywany „na potęgę”. Obecnie odchodzi się od niego, ponieważ dostępnych jest znacznie więcej bardziej skutecznych i całkowicie bezpiecznych zabiegów.

To, że oczyszczanie manualne twarzy było wykonywane dawno temu jest oczywiste. Jednak teraz warto korzystać z innych zabiegów, które są znacznie łagodniejsze i nie wiążą się ze skutkami ubocznymi.

Powtórzę jeszcze raz: manualne oczyszczanie twarzy nie prowadzi do niczego dobrego. Dlaczego? Skutkiem wyciskania i czyszczenie skóry z zaskórników może przyczynić się do uszkodzenia i poszerzenia ujścia gruczołów łojowych. Efekt to „ziejące” pory. Natomiast wyciskanie zmian zapalnych prowadzi do zwiększenia ryzyka powstania przebarwień pozapalnych. Taki zmian można pozbyć się poprzez stosowanie miejscowego antybiotyku albo nawet maści cynkowej – to dużo bezpieczniejsze niż wyciskanie.

Alternatywne rozwiązanie dla oczyszczania manualnego twarzy

Oczyszczanie manualne twarzy odchodzi w zapomnienie. Nie przeprowadzam tego zabiegu, bo mam świadomość, ile krzywdy może wyrządzić – nawet, jeśli wykonywany jest przez wykwalifikowaną osobę.

Pacjentom, którzy do mnie przychodzą, proponuję zupełnie inne zabiegi. Bezpieczne i skuteczne. Trudno mówić o konkretnych kuracjach, ponieważ zawsze dobieram je pod kątem indywidualnych potrzeb skóry. Są to jednak zabiegi złuszczające, które pozwalają na usunięcie martwych komórek naskórka, wspierają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Zabiegi złuszczające z kwasami

Zabiegi z kwasami świetnie sprawdzają się w przypadku złuszczania naskórka, usuwania nadmiaru sebum. Doskonale oczyszczają skórę i przywracają jej zdrowy wygląd.

Tego typu zabiegi rekomendowane są nie tylko osobom z cerą mieszaną czy tłustą, ale i skłonną do trądziku. Rodzaj kwasu oraz jego stężenie zawsze dobieram do konkretnych potrzeb. Jeśli zabieg ma być skuteczny i bezpieczny, tutaj nie ma miejsca na schematyczne postępowanie.

Oczyszczające zabiegi pielęgnacyjne

W tym przypadku nie jestem w stanie wskazać nazw konkretnych zabiegów – wiele zależy od tego, jakich składników aktywnych używam i jak kuracja przebiega krok po kroku.

Sprawdź też: Oczyszczanie skóry twarzy – sposoby

Uzupełnieniem zabiegów oczyszczających w gabinecie kosmetologicznym są preparaty do stosowania w domu. Warto wybierać wyłącznie kosmetyki z najwyższej półki – to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i skuteczności.