Olej z wiesiołka słynie ze swoich cennych właściwości od setek lat. Wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale i na skórę. Dowiedz się o nim więcej i sprawdź, do czego możesz go wykorzystać w codziennej pielęgnacji.
Olej pozyskiwany jest z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.) – rośliny pochodzącej z terenów Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Obecnie rośnie też na obszarach Europy i w części Azji.
To może Cię zainteresować: Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Olej z wiesiołka – charakterystyka
Olej z wiesiołka powstaje w jednym z dwóch procesów:
- poprzez wytłaczanie z nasion na zimno,
- w ramach ekstrakcji rozpuszczalnikowej.
Wytworzony produkt ma żółty kolor. Charakteryzuje się orzechowo-zbożowym smakiem. Dostępny jest w formie do picia lub jest zamknięty w kapsułkach. Może występować również jako składnik kosmetyków.
Co zawiera olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka stanowi bogactwo cennych składników odżywczych. Obfituje m.in. w:
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6,
- kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas oleinowy,
- cynk, wapń, magnez, selen,
- witaminę E.
Obecne w nim substancje decydują o jego właściwościach. Pomaga m.in. złagodzić niektóre objawy menopauzy, zmniejszyć dolegliwości typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne i wspiera redukcję poziomu „złego” cholesterolu.
Olej z wiesiołka na skórę – jak pomaga?
Z mojego – kosmetologicznego – punktu widzenia niezwykle ważny jest wpływ oleju z wiesiołka na skórę. Wykazuje on właściwości:
- poprawiające nawilżenie,
- pomagające zmniejszyć szorstkość,
- zwiększające jędrność i elastyczność,
- odpowiadające za zmniejszenie utraty wilgoci,
- pomagające uporać się ze swędzeniem, suchością i łuszczeniem się skóry,
- przyczyniające się do wzmocnienia bariery ochronnej,
- przyspieszające gojenie się ran.
Ponadto przeciwdziała stanom zapalnym, co jest istotne w przypadku łuszczycy, egzemy, atopowego zapalenia skóry oraz innych schorzeń dermatologicznych.
Duży wpływ na kondycję skóry mają obecne w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe. To one przyczyniają się do odżywienia cery oraz jej wzmocnienia. Sprawiają, że utrzymuje ona swoją jędrność i jest mniej podatna na powstawanie zmarszczek.
Wskazówka! Chociaż olej z wiesiołka wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, nie będzie odpowiedni do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Zastanawiasz się, jak stosować olej z wiesiołka na skórę? Świetnie sprawdzi się jako:
- odżywcza maseczka na noc – niewielką ilość oleju nanieś na dłonie, a następnie wmasuj w skórę zamiast kremu.
Możesz też dodać kilka kropli oleju do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Dzięki temu spotęgujesz efekty ich stosowania.
Jeżeli wolisz stosować gotowe produkty na bazie oleju z wiesiołka, sięgnij po wyrób medyczny Allegrika® – krem z olejek z wiesiołka 20% MED. Bazuje na substancjach, które odpowiadają za wzmocnienie bariery ochronnej oraz pomagających zmniejszyć stany zapalne.
Olej z wiesiołka nie tylko na skórę twarzy
Czy wiesz, że olej z wiesiołka wykazuje dobroczynny wpływ nie tylko na skórę twarzy? Jego właściwości możesz wykorzystać także w przypadku skóry głowy.
Sprawdź też: Jak wzmocnić włosy
Olej z wiesiołka pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych. Może więc okazać się wsparciem, gdy zmagasz się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów. Sięgnij po niego również wtedy, gdy przeprowadzasz zabieg olejowania wysoko porowatych kosmyków – szczególnie tych zniszczonych i mocno przesuszonych.