Złuszczanie martwych komórek naskórka jest jednym z ważnych elementów pielęgnacji skóry. Taki zabieg można wykonać samodzielnie – w warunkach domowych, wykorzystując peeling gruboziarnisty. Zanim jednak po niego sięgniesz dowiedz się, kto może go bezpiecznie stosować.
Aby skóra utrzymała dobrą kondycję – wyglądała młodzieńczo i była pełna blasku, musi być poddawana regularnemu złuszczaniu. Częstą praktyką jest sięganie po peeling gruboziarnisty, który przyczynia się do mechanicznego usunięcia martwych komórek naskórka.
Złuszczanie skóry – dlaczego jest ważne?
Chociaż martwe komórki naskórka nie są widoczne gołym okiem, pozostawione same sobie wpływają negatywnie na wygląd skóry. Staje się ona nie tylko szorstka w dotyku, ale również poszarzała i pozbawiona blasku.
Złuszczanie skóry odgrywa więc ważną rolę, ponieważ:
- pozwala wygładzić jej powierzchnię, dzięki czemu jest przyjemniejsza w dotyku,
- sprawia, że cera jest bardziej promienna,
- pozwala przygotować cerę do lepszego wchłaniania cennych składników odżywczych zawartych w kosmetykach.
Ponadto domowy zabieg złuszczania skóry – szczególnie, jeśli jest połączony z delikatnym masażem, pomaga poprawić krążenie. Cera staje się nie tylko lepiej odżywiona, ale jest i dotleniona. Nabiera ładniejszego kolorytu – wygląda na dużo zdrowszą.
Domowe złuszczanie skóry a peeling gruboziarnisty
Wielu moich pacjentów wykorzystuje peeling gruboziarnisty w ramach domowego złuszczania. Jego cechą charakterystyczną jest obecność większych drobinek, które dość mocno „ścierają”. Warto jednak mieć świadomość, że taki preparat nie będzie odpowiednim wyborem dla każdego.
Peeling gruboziarnisty przyczynia się do mechanicznego złuszczenia martwych komórek naskórka. Jego działanie można porównać do papieru ściernego (oczywiście nie dosłownie), który – dzięki większym drobinkom – usuwa zrogowaciały naskórek.
Jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne – nie prowadzi do uszkodzenia skóry. Niemniej jednak nie jest polecany każdemu. Peeling gruboziarnisty będzie odpowiedni dla osób ze skórą normalną, mieszaną lub tłustą. Natomiast osoby z cerą trądzikową, ze zmianami ropnymi, alergiczną, wrażliwą czy naczynkową powinny zrezygnować ze złuszczania za pomocą gruboziarnistego peelingu.
Pamiętaj! Peelingu gruboziarnistego nie należy stosować codziennie. Złuszczanie nie częstsze niż 3 razy w tygodniu będzie wystarczające. Wiele jednak zależy od tego, jak Twoja skóra reaguje na mechaniczne usuwanie martwych komórek naskórka.
Jeśli nie peeling gruboziarnisty, to co?
To, że peeling gruboziarnisty nie jest opcją dobrą dla Ciebie wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z domowego zabiegu złuszczania skóry. Producenci kosmetyków zadbali o to, aby każdy mógł cieszyć się gładką i promienną cerą.
Jeśli zmagasz się ze skórą trądzikową, wrażliwą, alergiczną, czy ze skłonnością do pękania naczynek, peeling gruboziarnisty zastąp kosmetykami zawierającymi kwasy.
To może Cię zainteresować: Najlepsze kremy z kwasami
Kwasy są substancjami chemicznymi, które przyczyniają się do złuszczania martwych komórek naskórka. Proces ten następuje jednak nie w wyniku ich ścierania, ale na skutek rozluźniania wiązań między martwymi komórkami.
Do złuszczania skóry problematycznej (wrażliwej, trądzikowej czy alergicznej) szczególnie polecam:
- Pure Renewing Mask (Mesoestetic)* – to maska z peelingiem do twarzy, szczególnie polecana do pielęgnacji skóry trądzikowej, łojotokowej i zanieczyszczonej. Zawiera połączenie kilku cennych kwasów, które złuszczają martwe komórki naskórka, normalizują wydzielanie sebum.
- Pore Refining Treatment (PCAskin)* – to maska z peelingiem do twarzy, która łączy w sobie złuszczające właściwości kwasu migdałowego i kaolinu. Efekt? Silne oczyszczenie i wygładzenie cery.
- Glycolic Microdermabrasion Polish (NeoStrata)* – to maska z peelingiem, która wykorzystuje cenne właściwości kwasu glikolowego i laktobionowego. Nie tylko silnie oczyszcza i wygładza skórę, ale też wspiera odnowę komórkową.
Peeling gruboziarnisty to dobry sposób na wygładzenie skóry. Warto jednak pamiętać, że nie jest on odpowiedni dla każdego. Jeśli masz wątpliwości, jaki kosmetyk złuszczający wybrać, warto skonsultować się z kosmetologiem.
* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.