Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy – poznaj wskazówki

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy – poznaj wskazówki

Menopauza to wyjątkowy okres, w którym wszystko się zmienia. Prawdziwą rewolucję przechodzi również skóra, która zaczyna mieć nieco inne potrzeby niż do tej pory. Musisz więc nadążać za tymi zmianami, aby zachować pełen blasku, promienny wygląd. Poznaj kilka wskazówek ode mnie, a będziesz wiedzieć, od czego zacząć.

Menopauza to czas sporych zmian hormonalnych. I to właśnie hormony, w połączeniu z czynnikami biologicznymi, odpowiadają za to, co dzieje się ze skórą.

  • Zmniejszenie grubości naskórka.
  • Zmiany w strukturze skóry.
  • Ograniczenie czynności gruczołów łojowych.
  • Spowolnienia procesu złuszczania naskórka.

Z jednej strony możesz się cieszyć, że skóra nie będzie już tak mocno przetłuszczała się. Ale z drugiej – musisz przygotować się na większą podatność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dochodzi też do stopniowej utraty jędrności i elastyczności, dlatego niemal z miesiąca na miesiąc będziesz mieć więcej zmarszczek.

To może Cię zainteresować: Jak zmienia się skóra w okresie menopauzy

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy – działaj na wielu płaszczyznach


To nie jest tak, że – w związku ze zmieniającymi się potrzebami cery – wystarczy zastosować krem dla kobiet 50+. Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy będzie wymagała od Ciebie działania na kilku płaszczyznach jednocześnie. Wielokrotnie powtarzam, że niezwykle ważne jest podejście holistyczne – i tym przypadku jest identycznie.

Pamiętaj! Nie istnieje magiczny kosmetyk, którym – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – poprawisz kondycję skóry i sprawisz, że nie będzie ona podatna na zmiany biologiczne i zawirowania hormonalne.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedzieć, co robić i jak.

Stosuj odpowiednie kosmetyki


Odpowiednie, czyli jakie? – pewnie takie pytanie właśnie „urodziło” Ci się w głowie. Mam tutaj na myśli preparaty ze składnikami aktywnymi, które wspierają:

  • nawilżanie,
  • regenerację.

Ważne są też substancje odżywcze, dzięki którym skóra odzyska dobrą formę. Szukaj więc preparatów zawierających np. kwas hialuronowy, ceramidy, witaminy, ekstrakty roślinne.

Istotnym elementem pielęgnacji w okresie menopauzy jest regularne złuszczanie skóry. W warunkach domowych 1-2 razy w tygodniu sięgaj po peeling dopasowany do potrzeb Twojej cery. Możesz zadziałać łagodnie, stosując np. peeling enzymatyczny.

Poddawaj się zabiegom kosmetologicznym


Skóra w okresie menopauzy nie jest już tak podatna na działanie delikatnych kosmetyków. Potrzebuje dużo silniejszego uderzenia – zarówno w zakresie złuszczania, jak i typowej pielęgnacji. Dlatego choćby co kilka miesięcy odwiedzaj gabinet kosmetologiczny – po to, aby poddać się indywidualnie dobranym zabiegom.

Czytaj też: Spersonalizowana pielęgnacja – dlaczego warto

Zdrowo się odżywiaj


Brzmi jak frazes? Problem w tym, że wiele kobiet w okresie menopauzy zapomina, jak ważna jest prawidłowa dieta. Ma ona znaczenie zarówno w kontekście utrzymania optymalnej masy ciała, jak i dla zachowania skóry w dobrej kondycji.

O  czym powinnaś pamiętać?

  • Postaw na dobrze zbilansowane posiłki – niech dostarczają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Spożywaj sporą ilość warzyw i owoców – warzywa możesz jeść w zasadzie bez ograniczeń, natomiast owoce staraj się dawkować (bo zawierają sporą ilość cukru).
  • Zasmakuj tłuste ryby morskie – są źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zadbaj również o optymalne nawodnienie – staraj się wypijać nawet 2 l wody oraz innych płynów.

Postaw na aktywność fizyczną


Zastanawiasz się, co wspólnego mają ćwiczenia z poprawą kondycji skóry? Uwierz mi, że… dużo.

Podczas treningu krew zaczyna szybciej krążyć, więc sama skóra jest lepiej ukrwiona oraz dotleniona. Dzięki temu cera odzyskuje promienny wygląd, przestaje być poszarzała. Wygląda dużo młodziej. Po prostu.

Nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj aktywności wybierzesz. Mogą to być nawet spacery (najlepiej w energicznym tempie). Świetnie sprawdzi się też pilates czy joga.

Wyprzedź menopauzę – przygotuj skórę wcześniej


Jeśli powoli wkraczasz w wiek menopauzalny, wykorzystaj ten czas! To najlepszy moment, aby przygotować skórę do czekających ją zmian. Już teraz zadbaj o jej kondycję, by nie doznała szoku ilością nowych kosmetyków do stosowania.

Co możesz zrobić? Regularnie poddawaj się spersonalizowanym zabiegom kosmetologicznym, stosuj kremy ze składnikami o właściwościach anti-aging, zdrowo się odżywiaj.

Przygotuj skórę zawczasu, a nie będziesz musiała jej fundować „terapii szokowej”.