Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Skóra w okresie menopauzy – jak się zmienia?

Okres przekwitania kojarzy Ci się głównie z uderzeniami gorąca, zwiększoną drażliwością, zaburzeniami snu czy kołataniem serca? Nie tylko w ten sposób menopauza daje o sobie znać. Nie pozostaje również bez wpływu na skórę – prowadzi do widocznych zmian, niestety tych negatywnych. Udzielę Ci jednak wskazówek, dzięki którym zmiany hormonalne nie odbiją się na niej „w jeden dzień”.

Menopauza to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu, przed którym nie da się uciec. Chociaż moment rozpoczęcia okresu przekwitania jest indywidualny dla każdej kobiety, średnio przypada na 50. rok życia.

Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza z pewnością nie umknie Twojej uwadze, ponieważ zwykle wiąże się z nieregularnym miesiączkowaniem, a następnie całkowitym zanikiem menstruacji. Ma to związek ze spadkiem poziomu hormonów płciowych, m.in. progesteronu.

Ponadto do objawów okresu przekwitania zalicza się np.:

  • uderzenia gorąca i nocne poty,
  • zaburzenia snu,
  • zmęczenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • suchość pochwy i spadek libido,
  • problemy ze skupieniem uwagi.

Pamiętaj! Objawy menopauzy mogą występować z różną intensywnością, a niektóre nie pojawią się wcale.

Skóra w okresie menopauzy – co się z nią dzieje?

Skóra w okresie menopauzy przechodzi prawdziwą rewolucję, co ma związek ze zmianami biologicznymi oraz zawirowaniami hormonalnymi.

Do zmian biologicznych zalicza się m.in. redukcję funkcji gruczołów łojowych, zmniejszenie grubości naskórka, modyfikację struktury skórnej. Natomiast zmiany hormonalne prowadzą do rozpadu białek, spowolnienia procesu złuszczania naskórka.

Utrata jędrności i elastyczności

Za elastyczność i jędrność skóry odpowiadają dwa białka: kolagen i elastyna. Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia ich ilości, czego skutkiem jest pojawienie się zmarszczek.

Czytaj też: 8 wskazówek, jak opóźnić starzenie się skóry

Nasilenie suchości skóry

Skóra w okresie menopauzy staje się bardziej podatna na utratę wody, co ma związek z obniżającym się stężeniem estrogenów. Skutkuje to nasileniem suchości skóry, a co za tym idzie – utratą jędrności i pojawieniem się zmarszczek.

Powstawanie przebarwień

W okresie menopauzy – na skutek zawirowań hormonalnych – dochodzi do zaburzenia funkcjonowania melanocytów. Skutkiem jest powstawanie nieestetycznych przebarwień. Sama skóra staje się też ziemista.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w okresie menopauzy?

Za utrzymanie cery w dobrej kondycji odpowiada właściwa pielęgnacja skóry w okresie menopauzy. Podstawą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków – takich, które pomogą uporać się ze spadkiem jędrności, zmniejszoną ilością produkowanego sebum. Trzeba przy tym pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Zacznij działać profilaktycznie

Znasz takie powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Sparafrazowane może dotyczyć także skóry narażonej na zawirowania hormonalne wywołane menopauzą.

Czy wiesz, że pielęgnację warto rozpocząć jeszcze przed wejście w okres przekwitania? Jeśli odpowiednio przygotujesz skórę, nie narazisz jej na „menopauzalny szok”. Dbając o nią za pomocą właściwie dobranego planu pielęgnacji, zmiany w obrębie skóry będą postępować bardzo powoli.