Podrażnienia po depilacji – jak je złagodzić?

Marzysz o skórze bez niechcianych włosków. Decydujesz się na depilację, lecz zamiast gładkiej skóry zmagasz się z podrażnieniami. Doskonale wiesz, jak to jest? Sprawdź, co na podrażnienia po depilacji sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu przykre doświadczenia szybko odejdą w niepamięć.

Czy wiesz, że podrażnienia po depilacji wcale nie należą do rzadkości? Właśnie w ten sposób skóra może reagować na uszkodzenie naskórka, do którego dochodzi podczas usuwania włosków. A ponieważ nie jest to czynność wpisana w fizjologię człowieka, lecz ma związek wyłącznie z preferencjami, podrażnienia nie powinny nikogo dziwić.

Podrażnienia po depilacji – skąd się biorą?

Usuwanie owłosienia – niezależnie od wybranej metody – przyczynia się do uszkodzenia naskórka. Powoduje to jednocześnie naruszenie bariery hydrolipidowej znajdującej się na powierzchni skóry. To z kolei przyczynia się do szybszej utraty wody, w efekcie czego skóra staje się przesuszona.

Ponadto depilacja może zakończyć się rozwojem infekcji, a co za tym idzie – stanu zapalnego. W miejscu usuniętych włosków pojawiają się zaczerwienienie czy nawet wysypka.

Sprawdź: Podrażnienia po goleniu u mężczyzn

Warto przy tym podkreślić, że wpływ na powstawanie podrażnień mają również błędy popełniane podczas usuwania włosków. Chodzi m.in. o:

  • niezmiękczanie owłosienia bezpośrednio przed zabiegiem;
  • wielokrotnego używania maszynek JEDNORAZOWYCH;
  • kilkakrotne odrywanie plastrów z woskiem w tym samym miejscu;
  • niestosowanie kosmetyków po depilacji;
  • dopuszczanie do przesuszenia skóry.

Jak zgładzić podrażnienia po depilacji?

Zastanawiasz się, co na podrażnienia po depilacji warto stosować? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jak bardzo uciążliwe są objawy i jak duży powodują dyskomfort.

Na delikatne podrażnienia po depilacji

Jeśli Twoja skóra nie należy do grupy tych bardzo wrażliwych, podrażnienia po depilacji zwykle nie są dotkliwe. Jeżeli będzie to tylko zaczerwienienie, możesz sięgnąć po dobre dermokosmetyki.

Szczególnej uwadze polecam:

  • Atoderm Intensive Baume (Bioderma)* – kojący balsam do ciała ze składnikami natłuszczającymi, nawilżającymi oraz wzmacniającymi; bez wahania można określić go mianem „kosmetyki do zadań specjalnych”;
  • Cetaphil MD Dermoprotektor (Galderma)*– balsam do ciała idealny do nawilżania i odżywiania bardzo suchej skóry; aktywne składniki wspomagają ochronę i pielęgnację;
  • Cetaphil PS Lipoaktywny (Galderma)* – choć jest to krem nawilżający do twarzy, można zastosować do na podrażnienia po depilacji w innych partiach ciała; wspomaga nawilżanie, natłuszczanie i regenerację.

* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.

Na uczucie pieczenia po depilacji

Zastanawiasz się, czym smarować podrażnienia po depilacji, gdy skóra piecze i swędzi? Moim numerem jeden jest Cicalfate+ (Avene)*. Chociaż jest to krem do twarzy, możesz stosować do miejscowo na podrażnione obszary. Pomaga zmniejszyć zaczerwienienie, wycisza stany zapalne i zapobiega rozwojowi infekcji.

To może Cię zainteresować: Avene – marka, która troszczy się o skórę

Na silne podrażnienia po depilacji

Jeśli Twoja skóra jest bardzo delikatna i gwałtownie reaguje na usuwanie włosków, będziesz potrzebować aptecznego wsparcia.

W przypadku mocnych i wywołujących swędzenie podrażnień (bez ranek i przerwania ciągłości skóry) warto zastosować maść zawierającą 0,5% hydrokortyzonu. Tego typu preparaty dostępne są bez recepty, więc nie będziesz mieć trudności z ich zakupieniem.

Podrażnienia po depilacji są uciążliwe i nieprzyjemne. Jeśli masz do nich skłonność, warto mieć pod ręką arsenał kosmetyków pozwalających na szybkie złagodzenie dyskomfortu.

Pamiętaj też, aby po zabiegu odpowiednio zatroszczyć się o osłabioną skórę.