Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą?

Na Twojej skórze pojawiły się nieestetyczne przebarwienia? Skoro tu jesteś, prawdopodobnie chcesz poznać przyczyny ich powstawania, aby następnie zastosować skuteczny sposób na ich redukcję. Dowiedz się, skąd się biorą przebarwienia na twarzy i sprawdź, czy można ich pozbyć się w 100%.

Przebarwienia na twarzy to temat bardzo trudny z kosmetologicznego punktu widzenia. Dlaczego? Powodem są nie tylko zróżnicowane przyczyny ich powstawania, ale przede wszystkim oczekiwania pacjentów. Wszyscy oczekują, że ciemne plamy zostaną usunięte i nigdy się nie pojawią. Tymczasem moje doświadczenie jako kosmetologa pokazuje, że przebarwienia potrafią wracać…

Przyczyny przebarwień na twarzy

Powstawanie przebarwień jest procesem skomplikowanym, który zależy od rodzaju plam. Poniżej prezentuję krótką charakterystykę tych najpopularniejszych.

Plamy soczewicowate

Są efektem zwiększonej liczby melanocytów (komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika). Nie są związane z ekspozycją na słońce.

Plamy soczewicowate starcze

Powstają jako efekt nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Nie mają skłonności do samoistnego ustępowania.

Przebarwienia pozapalne

To efekt przebytych chorób, np. trądziku, kontaktowego zapalenia skóry, łuszczycy.

Sprawdź też: Trądzik pospolity

Ostuda

To przebarwienia pojawiające się u kobiet w ciąży, które wystawiają skórę na działanie promieni słonecznych. Niekiedy dotyczą pań z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmującymi leki fitotoksyczne czy stosujących kosmetyki fotoalergiczne.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Usuwanie przebarwień na twarzy wcale nie jest łatwe, mimo tak szerokiego dostępu do zabiegów czy profesjonalnych kosmetyków. Wiele zależy od przyczyny, ale nie zawsze dotarcie do źródła problemu gwarantuje sukces. Dlaczego? Niekiedy przebarwienia na twarzy to efekt tego, co się dzieje wewnątrz organizmu. Wpływ mogą mieć m.in. zaburzenia ginekologiczne, endokrynologiczne, problemy z pracą wątroby. W tym przypadku koniecznością jest więc podjęcie odpowiedniego leczenia – tak, aby organizm wrócił na właściwe tory. W przeciwnym razie, nawet ich skuteczne usunięcie nie zagwarantuje, że nie pojawią się znów.

Usuwanie przebarwień posłonecznych

W teorii najłatwiej poradzić sobie z przebarwieniami posłonecznymi. Wystarczy bowiem zastosować krem z wysokim filtrem, aby chronić skórę. Moje doświadczenie kosmetologiczne pokazuje jednak, że to nie takie proste…. Dlaczego?

Ekspozycji na słońce trudno uniknąć, ponieważ promieniowanie UVA wykazuje zdolność do przenikania nie tylko przez ubranie, ale również przez szybę samochodową czy okienną. Oznaczałoby to konieczność ciągłego smarowania się kremem z filtrem.

Czy wiesz, że?

Aby krem z filtrem zapewnił ochronę deklarowaną przez producenta, należałoby zaaplikować na twarz nawet 2 ml preparatu? To więcej niż łyżeczka do herbaty.

Usuwanie przebarwień pozapalnych

Przebarwienia pozapalne, w przeciwieństwie do plam powstających jako efekt nadmiernej ekspozycji słonecznej, nie są brązowe. Mają kolor czerwony, fioletowy czy różowy (po wypryskach). Dobra wiadomość jest taka, że je właściwie w 100% można usunąć.

Trudno jednak wskazać konkretną metodę – wszystko jest kwestią indywidualną, dlatego najlepiej umówić się na konsultacje kosmetologiczne. Takie spotkanie pozwala na dokładne poznanie kondycji skóry oraz odkrycie jej potrzeb, co przekłada się na precyzyjny dobór metod.

Jeszcze raz podkreślę, że przebarwienia na twarzy to skomplikowany temat. Tak jak nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny ich powstawania, tak trudno wybrać „w ciemno” skuteczną metodę. Jeśli więc zależy Ci na doborze indywidualnej terapii skierowanej przeciwko przebarwieniom, zapraszam do swojego gabinetu. Tam rozpoczniemy wspólną podróż do zdrowo wyglądającą skórę – bez niedoskonałości.