Retinol to substancja dobrze poznana i bardzo chętnie wykorzystywana w kosmetykach pielęgnacyjnych oraz w zabiegach wykonywanych przez kosmetologów. W kosmetykach znajdziesz jednak nie tylko ten retinoid – w przemyśle kosmetycznym znane są również pochodne tego związku. Które retinoidy na twarz są warte uwagi? Wyjaśniam różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami.
Retinol to substancja o niezwykłym działaniu – w kosmetyce stosuje się go od bardzo dawna, bo już od lat 70. XX wieku. Od kilku lat jest jednym z kluczowych składników aktywnych, używanych w gabinetach kosmetologicznych i oczywiście w kosmetykach do domowej pielęgnacji. Obecnie klasyczny retinol jest jedną z możliwości – rynek jest bogaty w najróżniejsze formy witaminy A, wśród których każda cera znajdzie coś dla siebie. Które retinoidy na twarz uważam za najlepsze?
Wskazówka! Dla uporządkowania artykułu ponumerowałam retinoidy na twarz zgodnie z ich skutecznością.
Dowiedz się więcej: Z czym łączyć retinol? Kosmetolog odpowiada
1. Retinol – najmocniejszy jako retinoidy na twarz
Retinol (w INCI występujący po prostu pod nazwą Retinol) to jedna z najlepiej poznanych form witaminy A. Wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, a sekret jego skuteczności tkwi w hamowaniu enzymu, który odpowiada za rozkład kolagenu. Regularne stosowanie retinolu może więc poprawić jędrność skóry i spłycić drobne zmarszczki. Składnik ten działa również przeciwutleniająco, co oznacza, że chroni skórę przed czynnikami przyspieszającymi starzenie. Retinol ma również silne działanie złuszczające – jest świetny w niwelowaniu powierzchownych przebarwień.
Na rynku możesz kupić kosmetyki z różnym stężeniem retinolu – od 0,2% do 2%. Im wyższe stężenie, tym wyższy potencjał drażniący retinolu, dlatego tak istotne jest, aby stopniowo budować tolerancję skóry na ten składnik. Jeśli chcesz samodzielnie stosować tego rodzaju retinoidy na twarz, zaczynaj od najniższych stężeń i stosuj taki kosmetyk raz-dwa razy w tygodniu, a dopiero po kilku tygodniach zwiększ częstotliwość jego używania. Wraz ze zwiększeniem stężenia, cały proces zaczynaj od początku – nakładaj serum czy krem raz-dwa razy w tygodniu, a dopiero po jakimś czasie częściej. Dzięki temu unikniesz podrażnień.
2. Retinal – delikatniejsza wersja retinolu
Coraz bardziej popularny staje się w ostatnich latach retinal, czyli pochodna witaminy A, będąca prekursorem kwasu retinowego. Niektórzy producenci widzą w nim zastępstwo dla retinolu, jednak nie jest to żadna lepsza wersja klasycznego składnika, tylko inny związek. To powoduje, że retinal sprawdza się po prostu u osób z innymi problemami czy typami skóry niż retinol.
Jak działa retinal? Regularnie używany:
- reguluje wydzielanie sebum,
- wpływa na spłycenie zmarszczek,
- poprawia elastyczność skóry,
- pomaga zmniejszać widoczność przebarwień,
- pomaga działać antybakteryjnie.
Retinal jest łagodniejszą formą retinolu, dlatego rekomenduje się go dla cer wrażliwych i naczyniowych. Ponadto będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą wprowadzić retinoidy do pielęgnacji, ale obawiają się podrażnień.
3. Retinyl palmitate – działa słabiej, ale jest łagodniejszy dla skóry
Retinyl palmitate jest substancją bardzo dobrze poznaną i często występującą w kosmetykach. To ester retinolu i kwasu palmitynowego, który często stosuje się jako dodatkowy składnik w kosmetykach z bardziej aktywnymi retinoidami. Ma dobre właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki i wspomaga regenerację zniszczonej skóry. Z tego względu, że jest to substancja łagodna, ma słabe właściwości złuszczające. Raczej nie stosuje się jej w kuracjach, które mają pomóc pozbyć się przebarwień.
Uwaga! Choć to łagodniejsza pochodna retinolu, wciąż może powodować podrażnienia, dlatego do pielęgnacji należy wprowadzać ją stopniowo.
Retinoidy to grupa składników, którą zdecydowanie rekomenduję niemal wszystkim moim klientom. Zanim jednak rozpoczniesz używanie wybranego przez siebie kosmetyku, pamiętaj, że wiele zależy nie tylko od formy witamin A, którą wybierzesz, ale także od rodzaju Twojej cery i stanu jej bariery hydrolipidowej.
Główną zasadą przy korzystaniu z retinoidów na twarz jest wprowadzanie ich stopniowo i rozpoczynanie od małych stężeń. Nie wiesz, jak zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zapraszam Cię na konsultację, wspólnie dobierzemy kosmetyki z retinolem o najskuteczniejszym działaniu, a ja wyjaśnię Ci, jak je stosować.