Retinol to jedna z najbardziej skutecznych substancji o właściwościach przeciwstarzeniowych. Nic więc dziwnego, że można ją znaleźć w różnych kosmetykach do domowej pielęgnacji lub „solo”. To z kolei budzi wątpliwości – z czym łączyć retinol? Poznaj odpowiedź.
Skoro interesuje Cię retinol, z pewnością znasz jego cenne właściwości. Dla przypomnienia napiszę tylko, że jest to substancja, która pomaga:
- zmniejszyć widoczność zmarszczek
- poprawić strukturę i gęstość skóry,
- wyrównać koloryt cery,
- zmniejszyć widoczność blizn,
- poprawić jędrności i napięcia skóry.
Czytaj też: Krem z retinolem – co to jest i jak działa
Z czym łączyć retinol – najważniejsze informacje
Zastanawiasz się, z czym łączyć retinol? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – to bardzo niekłopotliwy składnik aktywny. Będzie współgrać właściwie z każdą substancją, więc nie musisz obawiać się jakichkolwiek interakcji.
Zwiększa siłę i działanie różnych procedur oraz kosmetyków. Stanowi świetne towarzystwo dla kwasów, preparatów zawierających peptydy, ceramidy, komórki macierzyste, aminokwasy, antyoksydanty.
Pamiętaj! Retinol może wywoływać podrażnienia – szczególnie na początku kuracji. Dlatego mimo wszystko zachowaj ostrożność przy włączaniu innych kosmetyków.
Retinol bez obaw możesz również stosować ze składnikami aktywnymi o właściwościach nawilżających. Mam na myśli m.in. kwas hialuronowy, glicerynę.
Retinol a witamina C – czy można je łączyć?
Wiele osób zastanawia się, z czym łączyć retinol, a najwięcej kontrowersji budzi stosowanie tej substancji razem z witaminą C. Czy faktycznie stosowanie preparatów z tymi składnikami aktywnymi mija się z celem – w związku z odmiennym pH?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z tymi substancjami w ramach innej rutyny pielęgnacyjnej. Bezpiecznie będzie zaaplikować krem z witaminą C rano, a krem z retinolem wieczorem.
A co w przypadku, gdy w jednym preparacie występuje zarówno retinol, jak i witamina C? Czy takie połączenie również nie ma racji bytu? W tej sytuacji warto zaufać specjalistom odpowiedzialnym za produkcję takich produktów. Z pewnością wykorzystują stabilne formy składników, co pozwala na wyeliminowanie „skutków ubocznych” oraz zachowanie ich skuteczności – tak jakby działały oddzielnie. Za przykład może posłużyć krem Sesderma Retises 5.0. Jego skład – poza retinolem i witaminą C – uzupełniają: witamina A, glikoproteiny.
Jak stosować retinol, aby uniknąć podrażnień?
Z pewnością wiesz, że przy stosowaniu retinolu należy zachować ostrożność – szczególnie jeśli będzie to pierwszy kontakt tego składnika aktywnego z Twoją skórą. Wtedy najlepiej zacząć od niższych stężeń, a stopniowo zwiększać „moc” substancji.
Jeżeli natomiast Twoja skóra już doświadczyła dobroczynnego wpływu retinolu, wystąpienie podrażnień jest mniej prawdopodobne, ale nadal możliwe. Jednak masz szansę je wyeliminować całkowicie. Jak? Poprzez odpowiednią aplikację – mój sprawdzony sposób to:
- nakładanie preparatu tylko na zdrową skórę – nawet delikatne zadrapania mogą sprawić, że pojawi się dyskomfort;
- aplikowanie cienkiej warstwy kosmetyku;
- odczekanie aż preparat sam się wchłonie.
To może Cię zainteresować: Jak nakładać retinol – wskazówki
A jeśli chcesz, abym przygotowała dla Ciebie indywidualny plan pielęgnacji, zapraszam na konsultacje w sprawie doboru kosmetyków.