Retinol czy retinal? Co skuteczniejsze

Retinol czy retinal? Co skuteczniejsze

Retinol i retinal – choć obie nazwy są bardzo podobne, w rzeczywistości to dwie różne substancje. Mimo że stanowią pochodną witaminy A, wykazują różny wpływ na skórę. Sprawdź, która z nich jest lepszym wsparciem młodzieńczego wyglądu.

Retinol jest jedną z najlepiej przebadanych substancji o właściwościach anti-aging. Wiele osób rezygnuje z jego stosowania z powodu możliwych podrażnień.

To może Cię zainteresować: Jak nakładać retinol

Nic więc dziwnego, że poszukują oni alternatywnego rozwiązania – innego składnika aktywnego, którego stosowanie dawałoby podobne rezultaty.

Retinal – co to?


Retinal – z chemicznego punktu widzenia – jest biologicznie aktywną formą witaminy A. Można powiedzieć, że jest substancją pośrednią między retinolem a kwasem retinowym.

Jak działa retinal? W komórkach naskórka ulega przekształceniu do retinolu i dopiero do kwasu retinowego. Przyczynia się m.in. do:

  • utrzymania ciągłości naskórka,
  • stymulowania odnowy komórek,
  • zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody.

Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe i przeciwtrądzikowe.

Jak szybko pojawiają się rezultaty jego stosowania? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zależy m.in. od Twojej systematyczności oraz wybranego preparatu. Na pewno musisz nastawić się na co najmniej kilka miesięcy czekania – przy założeniu, że pielęgnację realizujesz zgodnie z planem.

Czytaj też: Co to jest bakuchiol

Jak stosować kosmetyki z retinalem?


Kosmetyki z retinalem nie są tak popularne jak kosmetyki z retinolem. Jeśli jednak już zdecydujesz się je stosować, zachowaj ostrożność. O czym pamiętać?

  • Kurację retinalem rozpocznij od najniższych stężeń – tak, aby przyzwyczaić skórę do tego składnika aktywnego.
  • Preparat zaaplikuj na suchą skórę – w przeciwnym razie możesz nabawić się podrażnień.
  • Stosuj ochronę przeciwsłoneczną – nie tylko latem, ale przez cały rok.

Retinal czy retinol? Moja opinia


Moim faworytem jest zdecydowanie… retinol. Według mnie daje on znacznie lepsze efekty, a przecież na nich zależy każdemu. A co z podrażnieniami – pewnie ktoś zapyta…

Także retinal może powodować podrażnienia, dlatego i w tym przypadku zaleca się stosować go stopniowo – podobnie jak retinol. Dlatego ja niezmiennie rekomenduję moim klientom kosmetyki z retinolem. Uważam je za dużo lepsze i sprawdzone.