Skarpetki złuszczające – hit czy kit?

Zmagasz się z suchymi piętami lub zrogowaceniami na stopach? Z myślą o wygładzeniu skóry powstały skarpetki złuszczające. Wygodne w użyciu, cieszą się dużą popularnością. Sprawdź, czy korzystanie z nich faktycznie przynosi efekty i jest w pełni bezpieczne.

Skóra na podeszwie stóp jest znacznie grubsza niż w pozostałych partiach ciała. Jednocześnie jest narażona na ogromny nacisk, wywierany podczas chodzenia. Skutkuje to powstawaniem zgrubień i odcisków – szczególnie, gdy buty nie są dobrze dobrane. Między innymi dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Tymczasem wiele osób nie przykłada do tego wagi – bo przecież stopy przez większą część roku i tak pozostają „ukryte” w butach.

Złuszczanie skóry stóp – dlaczego jest ważne?

Złuszczanie skóry stóp to zabieg, który powinien stać się częścią rutyny pielęgnacyjnej. W ten sposób można się pozbyć martwych komórek naskórka, a co za tym idzie – wygładzić skórę, pozbyć się zgrubień itp.

Czytaj też: Zrogowaciałe pięty – jak z nimi walczyć?

Skarpetki złuszczające – alternatywa dla pumeksu?

Odkąd skarpetki złuszczające pojawiły się na rynku, cieszą się ogromnym powodzeniem. Pozwalają na przeprowadzenie procesu złuszczania zrogowaciałego naskórka, bez konieczności stosowania tarek czy pumeksów. Nasączone składnikami aktywnymi, pomagają w usunięciu odcisków, zrogowaceń, martwych komórek naskórka. Cały proces trwa kilka dni – w tym czasie następuje stopniowe złuszczanie.

Skarpetki złuszczające mają w swoim składzie różne składniki aktywne. Najczęściej są to jednak:

  • kwasy owocowe – przyczyniające się do złuszczania martwych komórek naskórka,
  • kwas salicylowy, mlekowy czy cytrynowy – wspierające utrzymanie skóry w dobrej kondycji,
  • mocznik – zmiękczający skórę.

W składzie niektórych skarpetek złuszczających występuje także ekstrakt z papai, który ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka, a także wspomaga proces nawilżania skóry.

Jak korzystać ze skarpetek złuszczających?

Skarpetki złuszczające są wygodne w użyciu. Między innymi to decyduje o ich popularności. Aby rozpocząć proces złuszczania, należy:

  • dokładnie umyć stopy,
  • założyć specjalne skarpety (ich wnętrze nasączone jest składnikami aktywnymi),
  • pozostawić na stopach przez określony czas (zalecany przez producenta).

Po jego upływie należy zdjąć skarpety, a następnie umyć stopy ciepłą wodą. Złuszczanie najczęściej rozpoczyna się po upływie ok. 5-7 dni od przeprowadzenia zabiegu.

Skarpetki złuszczające – stosować czy nie?

Skarpetki złuszczające są dobrym produktem, ale trzeba zachować ostrożność. Niektóre są silnie nasączone składnikami aktywnymi o dużym stężeniu, co może skutkować powstaniem trudnych do gojenia się ran.

Osobiście nie jestem ich zwolenniczką – preferuję poddawać stopy regularnym wizytom na pedicure w gabinecie. Rekomenduję też stosowanie kremów z kwasami na stopy.

Moimi faworytami w tej dziedzinie są:

  • Krem złuszczający stopy, łokcie, kolana PDS 20% RESURFACE* (NeoStrata) – wysokie stężenie hydroksykwasów, wspomaga proces złuszczania; przyczynia się do usunięcia zrogowaciałej skóry pięt.
  • linia Xerial SVR* – to bogata gama kremów do stóp i/lub ciała, które bazują m.in. moczniku. Przeznaczone do codziennego stosowania.

Ja – jako kosmetolog – nie mam nic przeciwko skarpetkom złuszczającym. Możesz je stosować od czasu do czasu. Jednak lepszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów złuszczających, które są równie skuteczne, a bezpieczniejsze dla skóry.

* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.