Skóra poparzona słońcem

Skóra poparzona słońcem – jak złagodzić podrażnienia?

Lato sprzyja beztroskiemu wypoczywaniu w pełnym słońcu. Jest to zalecane m.in. z uwagi na wsparcie syntezy witaminy D, ale… może wiązać się z ryzykiem powstania poparzeń słonecznych. Warto więc dmuchać na zimne – dowiedz się, jak złagodzić podrażnienia po kontakcie skóry z promieniami słońca.

Słońce jest od tego, aby z niego korzystać. Trzeba to jednak robić rozważnie, aby nie narobić sobie kłopotów w postaci poparzeń słonecznych. Szczególnie w przypadku gdy pojawią się pęcherze oraz obrzęk. Co jednak, jeśli już dojdzie do poważnych podrażnień skóry na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce? Należy podjąć działania zmierzające do złagodzenia objawów powodujących dyskomfort.

Kto jest najbardziej narażony na poparzenia słoneczne?

Do poparzeń słonecznych dochodzi na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce, co ma związek z negatywnym oddziaływaniem promieniowania UVB. Wielogodzinne przebywanie na słońcu sprawia, że melanina traci swoją zdolność do ochrony skóry.

Pamiętaj! Opalenizna to jeden z elementów mechanizmów obronnych przed promieniowaniem słonecznym. Złocisty kolor skóry to zatem efekt uboczny procesów zabezpieczających skórę przed negatywnym działaniem promieni UV.

To może Cię zainteresować: Co to jest melanogeneza  

Na poparzenia słoneczne najbardziej narażone są osoby:

  • z jasną karnacją,
  • ze skórą bardzo wrażliwą.

Warto także zachować ostrożność, jeśli przyjmujesz leki zawierające w składzie substancje fotouczulające. Mowa m.in. o sulfonamidach, barbituranach, pochodnych kwasu benzoesowego. W przypadku skóry wrażliwej może dojść do reakcji fotoalergicznej.

Jak złagodzić podrażnienia po oparzeniach słonecznych?

To, jaki będzie sposób postępowania po oparzeniach słonecznych, zależy od stopnia ich nasilenia. W przypadku delikatnego zaczerwienienia skóry wystarczające będą lekkie kremy nawilżające. Wybierz takie preparaty, które bazują na hipoalergicznych formułach. Dzięki temu zawarte w nich składniki aktywne nie będą dodatkowo podrażniać skóry.

Jeżeli zmagasz się nie tylko z zaczerwienieniem, ale i odczuwasz dyskomfort spowodowany pieczeniem oraz ból przy dotykaniu skóry, sięgnij po „grubszy” arsenał. Mam tutaj na myśli apteczne preparaty z D-panthenolem i alantoiną. Są to składniki aktywne o właściwościach łagodzących podrażnienia, przyspieszające regenerację oraz wykazujące właściwości przeciwzapalne. A gdy w składzie znajdzie się również mentol, wówczas taki preparat przyniesie przyjemny chłód i ulgę dla poparzonej skóry.

Świetnie sprawdzą się także kosmetyki po opalaniu o konsystencji żelu, które w składzie zawierają wyciąg z aloesu. Charakteryzuje się on właściwościami łagodzącymi oraz wspierającymi łagodzenie podrażnień.

Gdy poparzenia słoneczne bolą…

Może zdarzyć się tak, że skóra mocno naznaczona słońcem będzie powodowała ból. W takim przypadku możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zadziałają na cały organizm.

I w tym przypadku warto zaaplikować miejscowo preparat zawierający mentol. Chłód spowoduje, że dolegliwości bólowe będą mniej odczuwalne.

Pamiętaj! Jeśli na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce pojawiły się bąble na skórze, nie przebijaj ich. Poczekaj aż same się wchłoną. Aby ich uniknąć, możesz zaaplikować preparaty apteczne, np. żel hydrokoloidowy. Najlepsze efekty przynosi wówczas, gdy jest nałożony zaraz po oparzeniu. Tylko wtedy wyraźnie zmniejszy ryzyko powstawania bolesnych pęcherzy.

Jeżeli przebywasz na pełnym słońcu, pamiętaj o solidnej ochronie przeciwsłonecznej. Kremy nakładaj kilka razy dziennie – najlepiej po upływie ok. 90 minut.