Zastanawiasz się, skąd się bierze piękna opalenizna? Nurtuje Cię kwestia powstawania przebarwień skórnych? Ma to związek z melanogenezą – niezwykle ważnym procesem, który zachodzi w melanocytach. Brzmi niczym „czarna magia”? Postaram się to wszystko wyjaśnić.
Gdy już poznasz istotę melanogenezy, wówczas będziesz wiedzieć, dlaczego korzystanie z kąpieli słonecznych nie jest do końca wskazane i z jakiego powodu zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Na czym polega melanogeneza?
Melanogeneza to zaawansowany i wieloetapowy proces, którego celem jest produkcja melaniny – naturalnego barwnika skóry. Odbywa się on w melanocytach – komórkach pigmentowych występujących w warstwie podstawnej naskórka, w tęczówce, łonach naczyniowych oka, a nawet w… oponach mózgowo-rdzeniowych i uchu wewnętrznym.
Z chemicznego punktu widzenia, proces melanogenezy uwzględnia kilka etapów.
- Tyrozyna (aminokwas) zostaje przekształcona w 3,4-dihydroksyfenyloalaninę (DOPA) – pod wpływem aktywności tyrozynazy.
- DOPA ulega procesowi utlenienia – pod wpływem działania tyrozynazy. Efektem tego jest powstanie dopachinonu.
- Dopachinon przekształca się w melaninę, która jest uwalniana m.in. na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego.
Proces melanogenezy a stres oksydacyjny
Mianem stresu oksydacyjnego określa się sytuację, w której dochodzi do zaburzenia między ilością przeciwutleniaczy a szkodliwych wolnych rodników. Okazuje się, że melanogeneza ma z tym związek…
Czy wiesz, że zadaniem tego procesu jest ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym? Dochodzi do niego m.in. podczas… zażywania kąpieli słonecznych. Uzyskiwanie złocistobrązowej opalenizny wyzwala wolne rodniki, które odpowiadają za powstanie stresu oksydacyjnego. Zaś melanogeneza ma za zadanie ochronić skórę przed tym zjawiskiem – poprzez wzmożoną produkcję melaniny.
Jaki z tego wniosek? Opalenizna jest niczym innym, jak reakcją obronną skóry na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Czy teraz już wiesz, dlaczego opalanie – szczególnie bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej – nie jest wskazane?
Czytaj też: Jak przygotować skórę do opalania?
Melanogeneza a profilaktyka przebarwień
Melanogeneza to proces istotny także z punktu widzenia powstawania przebarwień na twarzy i nie tylko. Dlaczego? Do ich powstawania może dochodzić na skutek:
- nabytych lub wrodzonych zaburzeń barwikowych skóry, będących wynikiem zmiany liczby melanocytów (komórek pigmentowych);
- zaburzeń biosyntezy melaniny,
- zaburzeń transportu melanosomów (ziaren barwnika).
Mając świadomość przyczyn powstawania przebarwień oraz zmian aktywności tyrozynazy w zależności od pH skóry, można wspomóc działania profilaktyczne.
Warto wiedzieć! Tyrozynaza – główny enzym warunkujący proces melanogenezy – traci swoją aktywność w środowisku kwaśnym.
Jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce, tj. profilaktyce przebarwień? Stosowanie kremów z kwasami może stanowić skuteczny oręż przeciwko zmianom pigmentacyjnym skóry.
To może Cię zainteresować: Rekomendowane kremy z kwasami
To główny powód, dla którego zachęcam do stosowania kremów z kwasami czy serum z witaminą C – w ramach rutyny pielęgnacyjnej.