Skóra trądzikowa – czego unikać w codziennej pielęgnacji?

Zmagasz się ze skórą trądzikową, a mimo stosowania – wydawać by się mogło – odpowiednich kosmetyków, nie widzisz większej poprawy? Niekiedy to kwestia drobnych, popełnianych nieświadomie błędów w codziennej pielęgnacji. Dowiedz się, czego nie lubi skóra trądzikowa – być może właśnie w tym tkwi problem?

Skóra trądzikowa jest jedną z najbardziej problematycznych. Nie oznacza to jednak, że nie można jej ujarzmić. Jest na to wiele sposobów, ale niekiedy na przeszkodzie stoją dość prozaiczne błędy pielęgnacyjne. Często popełniane nieświadomie, czynią walkę z trądzikiem mało skuteczną.

Czytaj też: Trądzik dorosłych – najważniejsze informacje

Skóra trądzikowa a błędy pielęgnacyjne

W pielęgnacji skóry trądzikowej nie można chodzić na żadne kompromisy ani też wybierać drogi na skróty. Niekiedy bowiem okazuje się, że nawet drobny błąd może przyczynić się do zaprzepaszczenia dotychczasowych efektów lub sprawić, że walka z wypryskami będzie ciągnęła się w nieskończoność.

  1. Stosowanie baz silikonowych

Bazy silikonowe pod makijaż cieszą się dużą popularnością. Pozwalają nie tylko na przedłużenie trwałości makijażu, ale również wyrównują powierzchnię skóry.

Problem polega na tym, że w ich składzie znajdują się wyłącznie silikony. Ich stosowanie w przypadku skóry trądzikowej będzie istnym „samobójem”.

To może Cię zainteresować: Silikony w kosmetykach – stosować czy nie?

  1. Stosowanie gąbeczek do nakładania makijażu

Nie daj sobie wmówić, że zmiany trądzikowe to efekt codziennego makijażu. Wcale nie musisz z niego rezygnować – pod warunkiem stosowania dobrej jakości kosmetyków i … rezygnacji z gąbeczek do nakładania preparatów. Niezależnie od tego, jak często i dokładnie myjesz gąbeczkę, nie polecam tego akcesorium. Podkład lepiej nakładać palcami.

A co z pędzlami? Na pewno nie należy ich stosować do aplikacji podkładu. Ewentualnie są dozwolone w przypadku nakładania różu czy bronzera. Natomiast puder sypki lub w kamieniu znacznie lepiej aplikować za pomocą wacików – płatek kosmetyczny można od razu wyrzucić.

Sprawdź też: Makijaż cery trądzikowej

  1. Stosowanie wzajemnie wykluczających się kosmetyków

Pielęgnacja skóry trądzikowej jest nie lada wyzwaniem, mimo że na rynku dostępnych jest wiele dermokosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju cery. Problem polega na tym, że niektóre marki oferują preparaty zawierające wiele składników wpływających niekorzystnie na skórę trądzikową. Efekt? Tworzy się błędne koło, ponieważ jeden kosmetyk oczyszcza, a drugi… zapycha pory. I tak na okrągło!

Nie dziwią więc wcale teorie spiskowe dotyczące celowości działań niektórych firm dermokosmetycznych. Wygląda to bowiem tak, jakby świadomie umieszczali składniki aktywne sprzyjające powstawaniu zmian trądzikowych.

Oczywiście nie można generalizować – jest wiele rekomendowanych marek, których kosmetyki „z czystym sumieniem” rekomenduję pacjentom zmagającym się z trądzikiem.

Kosmetyki do skóry trądzikowej wybieraj świadomie

Jeżeli zmagasz się z trądzikiem, czas przyjrzeć się swoim poczynaniom w zakresie pielęgnacji. Zastanów się, czy popełniasz choćby jeden z wymienionych wyżej błędów. Jeśli tak, zmień dotychczasowe nawyki i obserwuj, jak reaguje Twoja skóra.

Ważne jest także, aby świadomie wybierać kosmetyki do cery trądzikowej. Niekiedy przychodzą do mnie pacjenci, którzy stosują nawet kilkanaście różnych preparatów. Po analizie składu okazuje się jednak, że wiele z nich wzajemnie się wyklucza. Nic więc dziwnego, że trądzik nie chce zniknąć.

Jeśli masz dość samodzielnych eksperymentów na własnej skórze, zapraszam na konsultacje kosmetologiczne. Chętnie dobiorę odpowiedni zestaw kosmetyków dla Ciebie oraz udzielę wskazówek. A potem z przyjemnością będę patrzeć na doskonale rezultaty Twojej PRAWIDŁOWEJ pielęgnacji.