Jak opóźnić starzenie się skóry? 8 zasad profilaktyki anti-aging

Starzenie się skóry jest nieuchronne, bo wpisane w fizjologię człowieka. To, że wszyscy się kiedyś zestarzejemy, wcale nie oznacza, iż nie możemy opóźnić tego procesu.  I wcale nie chodzi wyłącznie o korzystanie z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Możesz wspomóc skórę w zupełnie bezinwazyjny sposób – o ile zaczniesz działać już teraz. Dowiedz się, jak opóźnić starzenie się skóry.

Z oznakami starzenia jest jak z każdą chorobą – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to nie tylko tańsze, mniej inwazyjne, ale i skuteczniejsze. Najlepsze efekty przynosi działanie holistyczne, tj. nie koncentrujące się wyłącznie na stosowaniu kremów przeciwzmarszczkowych czy zabiegów kosmetologicznych.

Pamiętaj! Człowiek starzeje się nie tylko na zewnątrz, ale i od wewnątrz. Dlatego w działaniach mających na celu spowolnienie procesów starzenia liczy się przede wszystkim zmiana stylu życia. 

Jak opóźnić starzenie się skóry? Najważniejsze wskazówki

Z oznakami starzenia warto walczyć na długo przed ich pojawieniem się. Brzmi przewrotnie? Być może, ale profilaktyka anti-aging to najlepsza recepta, jaką tylko mogę dać. Co zatem możesz zrobić, aby opóźnić starzenie się skóry?

1. Ochrona przeciwsłoneczna

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym stosujesz wyłącznie w okresie letnim? Chociaż wtedy zagrożenie fotostarzeniem jest największe, promienie słoneczne oddziałują niekorzystnie na skórę przez cały rok – także wtedy, gdy słońce nie świeci intensywnie. Promienie UVA przenikają przez chmury, szyby itp., docierając do skóry gdziekolwiek jesteś i czyniąc poważne spustoszenie – przyspieszają degradację elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego.

Czytaj też: Kremy z filtrem – czy trzeba je stosować?

Pamiętaj! Kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy aplikować na ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. Ich nakładanie zaleca się powtarzać co 90 minut lub częściej – w przypadku kąpieli w wodzie.

2. Unikanie solarium

Opalanie w solarium również przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia się skóry – mimo że na łóżku leżysz zaledwie kilkanaście minut, a nie cały dzień.

Pamiętaj jednak, że promieniowanie UV – niezależnie pod jaką postacią – jest szkodliwe. Szczególnie, jeśli nie uwzględnisz ochrony przeciwsłonecznej.

Sprawdź też: Opalanie w solarium – czy jest bezpieczne?

Jeśli już musisz skorzystać z solarium, wybierz krótkie seanse powtarzane z większą częstotliwością.

3. Stosowanie pielęgnacji z kwasami, ceramidami oraz innymi składnikami

Nawet młoda i jędrna skóra oczekuje nawilżania, złuszczania, odżywienia. Jeśli zrealizujesz te podstawowe potrzeby, odwdzięczy się nieskazitelnym i długo utrzymującym się młodzieńczym wyglądem.

W Twojej rutynie pielęgnacyjnej powinno znaleźć się miejsce na kremy z bogatymi formułami, bazującymi m.in. na kwasach, antyoksydantach, ceramidach, peptydach czy witaminach. To składniki aktywne, które wspierają utrzymanie młodego wyglądu poprzez walkę z wolnymi rodnikami, zachowanie optymalnego nawilżenia czy elastyczności.

To Cię może zainteresować: Ceramidy w kosmetykach

4. Regularne zabiegi z kwasami i zabiegi pielęgnacyjne

Profesjonalne zabiegi z kwasami oraz zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w gabinecie kosmetologicznym to kolejny element profilaktyki anti-aging.

Ważna jest jednak cykliczność, ponieważ jednorazowa kuracja nie przyniesie spektakularnych efektów. Systematycznie powtarzane sprawią, że skóra przez długi czas zachowa młodzieńczy wygląd – pierwsze zmarszczki pojawią się znacznie później.

Pamiętaj! Jeśli będziesz regularnie poddawać się zabiegom z kwasami, wówczas zmniejszysz ryzyko konieczności poddawania się kuracjom z zakresu medycyny estetycznej. One są bardzo skuteczne, ale niestety mało przyjemne. Ponadto – z uwagi na swoją inwazyjność – poprzez wstrzykiwanie różnego rodzaju wypełniaczy mogą przyczyniać się do zmiany wyglądu twarzy. Niekiedy skutkiem ubocznym może być pojawienie się zmian, które nie znikną samoistnie i zajdzie konieczność ich chirurgicznego usunięcia. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma obawy przed korzystaniem z tego typu zabiegów.

Co więcej, kuracje z zakresu medycyny estetycznej mają mnóstwo przeciwwskazań – nie są wskazane u osób z różnymi schorzeniami. W przeciwieństwie do zabiegów z kwasami, które są bezpieczne niemal dla każdego (tym bardziej, że rodzajów kwasów jest wiele i można dobrać odpowiedni do potrzeb).

5. Zdrowe odżywianie

Jesteś tym, co jesz – pod tym powiedzeniem podpisuję się obiema rękami. To, jak wygląda codzienny jadłospis, nie pozostaje bez wpływu na skórę.

Jeśli chcesz zachować młodszy wygląd przez długi czas, zacznij się zdrowo odżywiać. Nie chodzi o to, aby stosować konkretną dietę, lecz zwracać uwagę na jakość produktów i regularność spożywanych posiłków oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody.

Znaczenie ma także prawidłowa higiena jedzenia. Pośpiech nie jest wskazany, dlatego spożywanie posiłków zamień w rytuał. Znajdź czas, aby delektować się każdym kęsem.

Czytaj również: Czy nadmiar cukru w diecie szkodzi skórze?

6. Zdrowy tryb życia

Czasami wystarczy drobna modyfikacja dotychczasowego stylu życia, aby zauważyć różnicę. Włączenie choćby umiarkowanej aktywności fizycznej, zdrowy sen – to wszystko wpływa na poprawę kondycji skóry i opóźnienie procesów starzenia.

Prowadzenie zdrowego trybu życia zmniejsza przy tym ryzyko infekcji oraz wielu innych chorób. Często są one efektem niedostatecznego dbania o siebie, związanego z prowadzeniem intensywnego trybu życia, nadmiaru obowiązków.

Warto więc zwolnić obroty, znaleźć czas na relaks. To wszystko służy dobrostanowi fizycznemu i psychicznemu.

7. Rzucenie palenia

O negatywnym wpływie papierosów na układ oddechowy wie chyba każdy. Tymczasem wdychane toksyny oddziałują niekorzystnie na cały organizm, w tym skórę. Zwiększają ilość wolnych rodników, które odpowiadają m.in. za uszkodzenie keratynocytów i fibroblastów. W efekcie skóra ulega stopniowemu osłabieniu i traci swoją zdolność do naturalnej regeneracji.

Jeśli więc zaprzestaniesz palenia (im szybciej, tym lepiej), masz szansę na odwrócenie tego procesu.

8. Unikanie stresu

Stresu trudno jest uniknąć, ale warto dążyć do tego za wszelką cenę. Nadmiar sytuacji stresowych nie sprzyja niczemu – ani organizmowi (całościowo), ani skórze. Dlaczego?

Nadmiar kortyzolu (hormonu stresu) odpowiada za rozpad i zahamowanie syntezy kolagenu. Efektem będzie więc osłabienie jej jędrności i elastyczności. To z kolei sprzyja powstawaniu zmarszczek.

To, jak szybko będzie starzeć się Twoja skóra, zależy w dużej mierze od Ciebie. Zacznij więc działać już teraz – chętnie Ci pomogę w ramach konsultacji kosmetologicznych.