Skóra wrażliwa – sprawdź, czy to Twój problem

Doskonale wiesz, że pielęgnacja skóry wpływa na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Aby jednak tak się stało, koniecznością jest podjęcie odpowiednich kroków – takich, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb. Szczególnie wymagania pod tym względem ma skóra wrażliwa. Sprawdź, czy faktycznie zmagasz się z takim typem cery. A dzięki moim wskazówkom dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa jej pielęgnacja.

Czy wiesz, że skóra wrażliwa wcale nie należy do rzadkości? Wiele osób przyznaje, że ich cera ma skłonność do podrażnień, powstawania stanów zapalnych czy niepożądanych reakcji np. na stosowanie niektórych kosmetyków. I chociaż pielęgnacja skóry wrażliwej stanowi wyzwanie, wsłuchanie się w jej potrzeby oraz podążanie za jej wymaganiami, przynosi doskonale efekty.

Skóra wrażliwa – objawy

Podejrzewasz, że Twoim problemem jest skóra wrażliwa? Objawy są dość charakterystyczne. Jeśli występują w Twoim przypadku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie ten typ cery Ciebie dotyczy.

Skłonność do podrażnień

Zaczerwienienie, wrażenie pieczenia, swędzenie – właśnie tak skóra wrażliwa może reagować na działanie nie tylko kosmetyków, ale i innych czynników zewnętrznych.

Pamiętaj! Podrażnienia nie są tym samym co uczulenie. O podrażnieniach mówi się wtedy, gdy do reakcji skórnych dochodzi niemal od razu po zaaplikowaniu kosmetyku. Jeśli zaczerwienienie czy wysypka pojawia się np. po kilku dniach, istnieje podejrzenie alergii.

Suchość

Twoja skóra jest miejscami przesuszona? To efekt osłabionej bariery ochronnej, co prowadzi do szybszej utraty wody z naskórka.

Wrażenie ściągnięcia

Często masz wrażenie, że Twoja skóra jest ściągnięta i napięta? To skutek niedostatecznego nawilżenia i nawodnienia.

Uczucie pieczenia

Po zastosowaniu dowolnego kosmetyku (np. kremu nawilżającego) od razu zaczynasz odczuwać nieprzyjemne pieczenie? Właśnie tak zachowuje się skóra wrażliwa, w przypadku której dochodzi do osłabienia bariery ochronnej.

Skóra wrażliwa – jak o nią dbać?

Zastanawiasz się, jak dbać o wrażliwą skórę twarzy? Nie jest to łatwe zadanie, ale – z doświadczenia moich pacjentów wiem, że wszystko jest możliwe. Nie ma takiego problemu, któremu nie można byłoby zaradzić. Tajemnicą skuteczności jest postępowanie zgodnie z zaleceniami.

Sprawdź stan swojego zdrowia

Zastanawiasz się, co wspólnego z pielęgnacją skóry wrażliwej ma stan Twojego zdrowia? Okazuje się, że bardzo dużo.

Skórze wrażliwej mogą towarzyszyć różnego rodzaju alergie, astma. Z tym typem cery często zmagają się osoby z problemami hormonalnymi, chorobami ginekologicznymi, chorobami dermatologicznymi (np. łuszczycą). Także toczeń rumieniowaty, który – chociaż jest chorobą układową – może negatywnie odbijać się na kondycji skóry.

Jeśli upewnisz się, że z Twoim zdrowiem wszystko jest w porządku, prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej przyniesie efekt. Jeżeli natomiast kondycja cery ma związek z dodatkowym problemem, wdrożenie odpowiedniego leczenia ułatwi prawidłową pielęgnację skóry.

Zapewnij odpowiednią ochronę

Osłabiona bariera ochronna sprawia, że skóra wrażliwa jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed mrozem, promieniowaniem słonecznym, a nawet… chlorem.

Jeśli wychodzisz na zewnątrz w mroźne dni, nakładaj na twarz krem zabezpieczający przed niskimi temperaturami czy wiatrem. Jeżeli natomiast wystawiasz się na działanie promieni słonecznych, zawsze stosuj krem z filtrem – im wyższy, tym lepiej.

Czytaj też: Czerniak skóry – jak go uniknąć?

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Z własnego doświadczenia wiesz, że stosowanie dowolnych kosmetyków nie wchodzi w grę. Ich aplikowanie prawie zawsze kończy się podrażnieniami czy uczuciem pieczenia, prawda?

Jeśli tak jest, najwyższy czas zacząć stosować kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej. Poza tym, że właśnie w ten sposób będą opisane na etykiecie, dokładnie ją przeczytaj. Warto zwracać uwagę na obecność takich składników aktywnych jak np.:

  • gliceryna,
  • alantoina,
  • pantenol,
  • masło Shea,
  • wyciąg z awokado.

Są to substancje, które wspomagają nawilżenie, wykazują właściwości kojące i naprawcze.

Jakich składników natomiast unikać? Na liście zakazanej są m.in. alkohole, substancje konserwujące, barwniki, kompozycje zapachowe.

Nie rezygnuj z zabiegów kosmetologicznych

Pielęgnacja skóry wrażliwej nie powinna ograniczać się wyłącznie do stosowania odpowiednich kosmetyków. Potrzebuje także bardziej zaawansowanych zabiegów dostępnych m.in. w gabinecie kosmetologicznym.

Czy wiesz, że na przestrzeni mojego kosmetologicznego doświadczenia wielokrotnie udawało mi się wyprowadzić pacjentów z nadmiernej wrażliwości skóry? Dzięki indywidualnemu planowi pielęgnacji, teraz mogą poddawać się delikatnym zabiegom złuszczającym i zabiegom pielęgnacyjnym. A to wszystko bez żadnych skutków ubocznych w postaci zaczerwienienia, łuszczenia, pieczenia czy innych objawów.

Jeśli zmagasz się ze skórą wrażliwą, jak najszybciej zadbaj o prawidłową pielęgnację. Nie wiesz, od czego zacząć? Możesz skontaktować się ze mną w ramach konsultacji online lub bezpośrednio w gabinecie. Gdy Twoją skórę poznam bliżej, zaproponuję skuteczny plan pielęgnacji.