Starzenie się skóry, zmarszczki. Co je powoduje? Co zrobić, by opóźnić proces starzenia się skóry? Kosmetolog radzi

Starzenie się skóry i zmarszczki – sprawdź co je powoduje

Starzenie się skóry i zmarszczki są nieuniknionym procesem. I chociaż nie da się go całkowicie zatrzymać, można go odrobinę wyhamować. Dowiedz się, jakie są czynniki wpływające na starzenie skóry i sprawdź, co może wpłynąć na spowolnienie tego procesu.

Czy wiesz, że starzenie się skóry zwykle rozpoczyna się w okolicach 25. roku życia? Dochodzi wówczas do stopniowego ubytku kolagenu i elastyny – włókien białkowych, które odpowiadają za miękkość i jędrność skóry. Z każdym kolejnym rokiem dochodzi do jej wiotczenia, w efekcie czego pojawiające się zmarszczki są coraz bardziej widoczne.

Jakie są czynniki wpływające na starzenie się skóry?

Każdy starzeje się inaczej – szybciej lub wolniej. U jednym oznaki starzenia się skóry są bardzo widoczne, a u innych – młodzieńczy wygląd skóry utrzymuje się znacznie dłużej. Z czego to wynika?

Za przebieg tego procesu odpowiada wiele elementów. Chodzi o czynniki wpływające na starzenie się skóry, które można podzielić na:

  • egzogenne – pochodzące z zewnątrz;
  • endogenne – powstające wewnątrz organizmu.

Egzogenne czynniki wpływające na starzenie się skóry

Do egzogennych czynników wpływających na starzenie się skóry zalicza się przede wszystkim:

  • zanieczyszczenie środowiska;
  • ekspozycja na dym papierosowy;
  • promieniowanie słoneczne;
  • nieprawidłowo dobrane kosmetyki.

Endogenne czynniki wpływające na starzenie się skóry

Wśród endogennych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry można wymienić m.in.:

  • nieprawidłowe odżywianie;
  • niedostateczna ilość snu;
  • niska aktywność fizyczna;
  • ekspozycja na stres;
  • zaburzenia w funkcjonowaniu bariery lipidowej skóry;
  • choroby skóry, np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry;
  • choroby organizmu, np. zaburzenia hormonalne, alergie, niedoczynność tarczycy.

Co spowalnia proces starzenia się skóry?

Jeśli znasz czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek i zwiotczenie skóry, z łatwością określisz, co spowalnia proces starzenia się skóry. To przede wszystkim przeciwdziałanie jego przyczynom. Co to dla Ciebie oznacza? Tyle, że masz ogromny wpływ na to, jak szybko Twoja skóra będzie tracić jędrność.

Zdrowe odżywianie

Prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze, to nie tylko kwestia optymalnej masy ciała. Każdy niedobór witamin czy minerałów odbija się niekorzystnie na skórze – i najczęściej to właśnie jej niedoskonałości są sygnałem, że w organizmie zaczyna brakować konkretnych składników odżywczych.

Pamiętaj! Stosowanie nawet najdroższych kosmetyków przeciw oznakom starzenia na niewiele się zda, jeśli nie zajrzysz w głąb siebie. Przyjrzyj się codziennemu jadłospisowi i sprawdź, czy nie popełniasz błędów żywieniowych.

Dieta przeciwdziałająca starzeniu się skóry powinna obfitować przede wszystkim w antyoksydanty. Ich źródłem są m.in. owoce (truskawki, jagody, jeżyny), warzywa (czerwona kapusta, buraki, fasola), oleje roślinne.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Złocista opalenizna może podkreślać urodę, ale nadmierna ekspozycja na słońce bez żadnego zabezpieczenia stanowi poważne zagrożenie.

Czy wiesz, że nawet 80% objawów starzenia się skóry to efekt nierozważnego korzystania ze słońca? Jeśli więc nie korzystasz z kremów zawierających filtry UVA i UVB, narażasz się nie tylko na poparzenia, ale również przyspieszenie procesu fotostarzenia.

Czytaj też: Kremy z filtrem do twarzy – czy trzeba je stosować?

Pamiętaj! Mówiąc o ochronie przeciwsłonecznej, mam na myśli również unikanie opalania w solarium. Sztuczne „słońce” jest tak samo niekorzystne jak to naturalne.

Stosowanie kosmetyków dobranych do potrzeb skóry

Każda skóra ma inne potrzeby, za którymi należy podążać. Z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane kosmetyki – stosowane regularnie.

Jeśli nie wiesz, jakie preparaty sprawdzą się w Twoim przypadku, lepiej nie działaj „metodą prób i błędów”. Chociaż taki sposób postępowania niekiedy jest pomocny, Twoja skóra nie powinna być poddawana takim testom. Niekiedy efekty mogą być odwrotne do oczekiwanych.

Pielęgnacja powinna być wycelowana w potrzeby skóry – pomogę Ci, jeśli zgłosisz się na konsultacje kosmetologiczne. Już na pierwszej wizycie zaproponuję plan w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Jeśli będziesz postępować zgodnie z moimi wskazówkami, gwarantuję, że Twoja skóra będzie jędrniejsza, bardziej miękka, a zmarszczki wygładzone. Odzyskasz młodzieńczy i zdrowszy wygląd.

Pozostałe czynniki opóźniające proces starzenia się skóry

Starzenie się skóry możesz opóźnić także poprzez:

  • unikanie miejsc o wysokiej emisji spalin;
  • unikanie dymu papierosowego (także jako bierny palacz);
  • dbałość o odpowiednią ilość i jakość snu;
  • dbałość o dobre zdrowie;
  • stosowanie umiarkowanej aktywności fizycznej.

Jeżeli zaczniesz działać z dużym wyprzedzeniem, zmarszczki oraz inne oznaki starzenia się skóry pojawiają się dużo później. Chociaż jest to proces nieunikniony, możesz znacznie dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem.