Trądzik jest poważnym problemem, z którym zmagają się nie tylko nastolatki w wieku dojrzewania, ale i osoby dorosłe. Aby wyeliminować zmiany skórne, niekiedy specjaliści zalecają stosowanie środków antykoncepcyjnych. Taka metoda często przynosi pożądane rezultaty, ale niekiedy trądzik po odstawieniu antykoncepcji nadal występuje. Sprawdź, co to może oznaczać.
To, czy trądzik po odstawieniu antykoncepcji znika czy pozostaje, wiele mówi o przyczynach powstawania tego problemu. Jeśli przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje zanikanie zmian skórnych, za powstawanie niedoskonałości odpowiadają hormony płciowe – szczególnie, gdy trądzik ponownie pojawi się po odstawieniu antykoncepcji. Jeżeli to nie kwestia zmian hormonalnych, trądzik będzie się utrzymywał cały czas.
To może Cię zainteresować: Trądzik dorosłych – dlaczego jest tak powszechny?
Hormonalne przyczyny trądziku
Chociaż przyczyn powstawania trądziku jest wiele, w niektórych przypadkach ma on podłoże hormonalne. Za występowanie zmian skórnych odpowiada przede wszystkim testosteron, który – choć jest typowym męskim hormonem – jest produkowany również w organizmie kobiet, w nadnerczach i jajnikach.
Ponadto za trądzik mogą odpowiadać – w mniejszym lub większym stopniu: estrogen, progesteron. To wszystko wyjaśniałoby, dlaczego zmiany trądzikowe często pojawiają się na kilka dni przed miesiączką lub w trakcie jej trwania.
Zespół policystycznych jajników a trądzik
Mianem zespołu policystycznych jajników (PCOS) określa się zespół zaburzeń hormonalno-metabolicznych. Przyczyny takiego stanu nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo jednak, że charakterystyczne dla PCOS są zaburzenia owulacji oraz hiperandrogenizm. Efektem nadmiaru androgenów jest trądzik. W tym przypadku włączenie antykoncepcji powoduje zanikanie wyprysków. Zmiany mogą jednak wystąpić po odstawieniu środków.
Aby wyeliminować zmiany skórne, często przepisywana jest antykoncepcja hormonalna – po to, aby wyregulować poziom hormonów. W tym przypadku środki antykoncepcyjne mogą stosować także młode kobiety, które jeszcze nie współżyją.
Hiperprolaktynemia a trądzik
Hiperprolaktynemia to stan, w którym dochodzi do zwiększonego wydzielania prolaktyny. Uważa się, że wysoki poziom tego hormonu może w sposób pośredni prowadzić do pogorszenia kondycji skóry. To z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.
Sprawdź też: Co to jest trądzik pospolity?
Trądzik po odstawieniu antykoncepcji – co może być przyczyną?
Jeśli trądzik po odstawieniu antykoncepcji nadal się utrzymuje, przyczyna powstawania zmian trądzikowych najprawdopodobniej nie tkwi w zawirowaniach hormonalnych. Może też mieć związek z hormonami – ale takimi, w przypadku których stosowanie antykoncepcji nie znajduje uzasadnienia. Mowa tutaj o wspomnianej wyżej hiperprolaktynemii – zbyt wysoki poziom prolaktyny leczy się zupełnie innymi hormonami niż te występujące w środkach antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja na trądzik – jak zwiększyć jej skuteczność?
Aby utrzymujący się trądzik po odstawieniu antykoncepcji nie był zaskoczeniem, warto świadomie podejść do wyboru środków. Podstawą jest diagnostyka laboratoryjna – badania poziomu określonych hormonów. Dzięki temu już na wstępie można wykluczyć / potwierdzić zależność między gospodarką hormonalną a trądzikiem.
Warto pamiętać, że wykonywanie badań hormonalnych w trakcie kuracji antykoncepcyjnej nie znajduje żadnego uzasadnienia. Wyniki nie będą miarodajne, ponieważ uwzględnione zostaną także hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy przyczyną trądziku są hormony, badania laboratoryjne należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem antykoncepcji lub w okresie co najmniej 1-miesięcznej przerwy od przyjmowania środków. Tylko wtedy wyniki będą wiarygodne – niezaburzone przyjmowaniem syntetycznych hormonów.