Trądzik różowaty – tych 5 rzeczy unikaj

Zmagasz się z trądzikiem różowatym? Nawet go leczysz, ale… bez widocznej poprawy? Jeśli właśnie tego doświadczasz, dokładnie przyjrzyj się prowadzonym przez Ciebie działaniom. Być może popełniasz błędy, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają skuteczną walkę z tą chorobą skóry twarzy? Sprawdź, jakich rzeczy unikać, aby zminimalizować objawy trądziku różowatego.

Rumień oraz poszerzone naczynia krwionośne to cechy charakterystyczne cery zmagającej się z trądzikiem różowatym. W wielu przypadkach dochodzi do ich nasilenia, co jest efektem nieprawidłowego postępowania ze skórą dotkniętą tą chorobą. Na szczęście możesz sobie pomóc, poznając najważniejsze czynniki niesprzyjające cerze z trądzikiem różowatym. Jeśli narażasz swoją cerę choćby na kilka z nich, czas wprowadzić zmiany.

Czego unikać w przypadku trądziku różowatego?

Trądzik różowaty może nasilać się lub wykazywać oporność na leczenie z wielu powodów. Zanim więc zupełnie się poddasz i odpuścisz walkę z nim, przyjrzyj się m.in. prowadzonemu stylowi życia.

1. Gorące kąpiele

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa na oddziaływanie wysokiej temperatury. Dlatego nie są wskazane kąpiele / prysznice w gorącej wodzie. Spokojnie, nie namawiam Cię do całkowitego zrezygnowania z mycia się 😉 Wystarczy więc, że nieco obniżysz temperaturę wody.

2. Gorąca woda do mycia twarzy

Lubisz przemywać twarz gorącą wodą? Jeśli tak, zaostrzenie objawów trądziku różowatego nie powinno Cię dziwić. Wysoka temperatura jest czynnikiem nasilającym zmiany powstające na skórze. Zamiast więc przemywać twarz gorącą wodą, obniż jej temperaturę. Wystarczy, że będzie chłodniejsza.

3. Opalanie i mocne nasłonecznienie

Skóra muśnięta słońcem wygląda na zdrowszą, ale… nie w przypadku trądziku różowatego. Jeśli zmagasz się z tą chorobą i wystawiasz cerę na promienie słoneczne, objawy się zaostrzają. Zrezygnuj więc z opalania i pamiętaj o stosowaniu kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.

To może Cię zainteresować: Jak przygotować skórę do lata

4. Nieodpowiednie kosmetyki

Skóra z trądzikiem różowatym wymaga specjalnego traktowania. Jeżeli zauważasz zaostrzenie objawów, przyjrzyj się stosowanym do tej pory kosmetykom. Nie służą jej preparaty zawierające mocno drażniące składniki, a nawet… kosmetyki naturalne. Zrezygnuj z ich stosowania na pewien czas, a dowiesz się, czy to właśnie one nie są przyczyną nasilenia trądziku.

5. Niedostosowane zabiegi kosmetyczne i kosmetologiczne

Nie wszystkie zabiegi z zakresu kosmetyki i kosmetologii będą odpowiednie dla cery dotkniętej trądzikiem różowatym. Są to wszelkiego rodzaju kuracje rozgrzewające, o właściwościach ściągających i mocno drażniące. Przykładem może być mikrodermabrazja diamentowa – jeden z najbardziej popularnych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych.

Czy teraz już wiesz, dlaczego nie jestem zwolenniczką dobierania zabiegów przez pacjentów? Kluczem do sukcesu jest bowiem dopasowanie kuracji do kondycji skóry twarzy oraz jej problemów. Warto więc zaufać ekspertowi w tej dziedzinie, który zawsze stoi po Twojej stronie i chce dla Ciebie jak najlepiej.

Pamiętaj! Trądzik różowaty jest chorobą skóry, dlatego należy go bezwzględnie leczyć. Istotą jest przyjmowanie odpowiednich leków, a także unikania czynników nasilających nieprzyjemne objawy.