Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak go pokonać?

Chociaż trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, występuje on również u starszych osób. Doskonale o tym wiesz, bo od niedawna zmagasz się z trądzikiem pospolitym? Poznaj przyczyny tego problemu i dowiedz się, jak możesz go pokonać. Jako doświadczony kosmetolog udzielę Ci kilku cennych porad, które pomogą Ci pozbyć się tego problemu.

Czy wiesz, że trądzik u dorosłych, podobnie jak u nastolatków, wcale nie jest problemem natury estetycznej i nie wynika wyłącznie z zaniedbań? Trądzik pospolity jest chorobą skóry o podłożu bakteryjnym. Brzmi poważnie i tak jest w istocie, ponieważ zaniedbania na tym polu mogą mieć poważne konsekwencje.

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze?

Trądzik u dorosłych to najczęściej trądzik pospolity, który uważa się za przewlekłą chorobę skóry. Statystyki pokazują, że może się nią zmagać nawet 8% osób w wieku między 35 a 44 rokiem życia. Choroba objawia się występowaniem otwartych i zamkniętych zaskórników, krost, guzków, grudek, a nawet torbieli ropnych.

Trądzik, wbrew obiegowej opinii, ma niewiele wspólnego z wiekiem. Chociaż statystycznie z tym problemem zmaga się więcej nastolatków, nie oszczędza i osób dorosłych. Co więcej, to właśnie u nich może trwać znacznie dłużej i zwykle jest mniej przewidywalny w rozwoju.

Za główne przyczyny trądziku pospolitego uważa się:

  • zaburzenia procesu rogowacenia ujść mieszków włosowych,
  • zaczopowanie ujść mieszków włosowych,
  • nasilona produkcja łoju związana np. z zaburzeniami hormonalnymi.

Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Obserwuje się większą skłonność do wystąpienia trądziku u tych osób, u których w rodzinie pojawiały się takie przypadki.

Czy wiesz, że?

Chociaż bakterie nie biorą udziału w powstawaniu zaskórników, ich liczba w wykwitach zapalnych zwiększa się nawet 10-krotnie. Zwykle są to bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum, a także drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur.

Przyczyn trądziku u dorosłych należy upatrywać się także w nadmiernej ekspozycji na stres oraz nieprawidłowym odżywianiu. Mało kto ma tego świadomość, a jest to kluczowa informacja pozwalająca na dobór odpowiedniej metody leczenia.

Sprawdź też: Trądzik dorosłych – wywiad z kosmetologiem

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Na walkę z trądzikiem u dorosłych należy patrzeć przez pryzmat wszystkich przyczyn, które odpowiadają za powstawanie niedoskonałości. Liczy się całościowe podejście do problemu, ponieważ koncentracja tylko na jednym czynniku nie przyniesie oczekiwanych efektów. Skąd to wiem? Taką wiedzę zdobyłam podczas pracy z moimi pacjentami – tylko całościowe spojrzenie na problem trądziku pozwoliło na osiągnięcie trwałych zmian.

Leczenie miejscowe

Leczenie miejscowe może okazać się wystarczające w przypadku zmian trądzikowych o niewielkim lub średnim stopniu nasilenia. Polega na aplikowaniu odpowiednich preparatów na skórę zmienioną chorobowo. Mogą to być np. leki przeciwbakteryjne, które pozwolą zredukować liczbę drobnoustrojów zgromadzonych w wykwitach zapalnych.

Leczenie doustne

Leki przyjmowane doustnie zalecane są osobom z trądzikiem nasilonym. Zwykle stosuje się tetracykliny, które działają przeciwbakteryjnie oraz przyczyniają się do zahamowania czynności lipolitycznej bakterii. Zamiennikami tej substancji aktywnej mogą być też: doksycyklina, erytromycyna, minocyklina.

Kuracja lekami doustnymi powinna trwać nie krócej niż 1-6 miesięcy.

Zabiegi złuszczające

Zabiegi złuszczające wspomagają leczenie trądziku u dorosłych. Wykorzystuje się substancje aktywne, które wykazują działanie keratoliczne. Wspierają redukcję nadmiernego rogowacenia, a jednocześnie pomagają zmniejszyć wydzielanie sebum.

Tego typu zabiegi przeprowadzam z wykorzystaniem różnych kwasów o wysokich stężeniach. Dobieram je w zależności od potrzeb konkretnej skóry – m.in. od stopnia nasilenia trądziku oraz powstałych zmian. Takie podejście jest gwarancją bezpieczeństwa oraz skuteczności.

Trądzik u dorosłych – kiedy wymaga konsultacji kosmetologicznej?

Trądzik u dorosłych bywa bardziej nieobliczalny, dlatego samodzielne próby jego pokonania mogą skończyć się fiaskiem i pogorszeniem kondycji skóry. Stosowanie środków wysuszających przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, podobnie jak ekspozycja zmian trądzikowych na promienie słoneczne.

Walka z trądzikiem pospolitym to nie czas na eksperymentowanie. Tutaj nie ma miejsca na testowanie kosmetyków czy domowych zabiegów. Im Twoja skóra szybciej trafi w profesjonalne ręce, tym większa szansa na pełny sukces – całkowite wyleczenie trądziku i uniknięcie powikłań w postaci blizn i przebarwień (choć i na to znajdę sposób!).