Twoja skóra wymaga ciągłej pielęgnacji, dlatego nie możesz rezygnować z wykonywanych do tej pory kuracji. Zabiegi na twarz latem są bezpieczne – wbrew obiegowej opinii. Nie musisz się więc obawiać – pod warunkiem, że zostaną one wybrane przez doświadczonego kosmetologa.
Nie zawracaj z drogi po piękniejszą skórę – nawet wtedy, gdy nadejdą upalne dni. Zabiegi na twarz latem możesz wykonywać bez przeszkód, ponieważ słońce wcale nie musi być przeciwwskazaniem.
Zabiegi na twarz latem nastawione na kojenie i regenerację
Zabiegi na twarz latem to przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne nastawione na:
- gojenie,
- kojenie,
- regenerację.
Warto się im poddać nie tylko po opalaniu. Świetnie sprawdzą się przed wakacyjnym urlopem spędzanym w ciepłym kraju, ponieważ pozwolą na lepsze przygotowanie skóry na bezpośrednią ekspozycję na słońce.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne rekomenduję? Jeśli mnie znasz, wiesz że nie wskażę konkretnych. Nie dlatego, że nie chcę dzielić się swoją wiedzą. Nie robię tego, ponieważ każdy zabieg dobieram indywidualnie – w zależności od potrzeb skóry. Tylko wtedy zabiegi na twarz latem wykonywane będą mogły spełnić swoje zadanie – regenerować, łagodzić podrażnienia czy wzmocnić.
Składniki wykorzystywane w zabiegach na twarz
O ile nie jestem w stanie podać konkretnych zabiegów na twarzy latem wykonywanych, o tyle mogę wskazać na pożądane składniki aktywne. Pielęgnacja w okresie letnim nastawiona jest na dostarczanie takich substancji jak np.:
- ceramidy – wspomagają utrzymanie bariery wodno-lipidowej zapewniającej odpowiedni poziom nawilżenia czy ochronę przed czynnikami zewnętrznymi;
- peptydy – wspomagają uzyskanie efektu delikatnego ujędrnienia skóry, pomagają chronić przed przedwczesnym starzeniem;
- emolienty – tworzą warstwę ochronną, która pomaga uchronić skórę przed utratą wody;
- humektanty – poprzez wiązanie wody, wspomagają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia;
- witamina C – wspomaga redukcję zmarszczek, pomaga wyrównać koloryt cery;
- antyoksydanty – pomagają spowolnić proces starzenia się skóry, wspierają proces ujędrniania skóry;
- kultury bakterii – przyczyniają się do odbudowy naturalnej mikroflory skóry, dzięki czemu wspomagają łagodzenie podrażnień.
Lista wykorzystywanych składników jest znacznie dłuższa. Dobór odpowiednich zależy od kondycji skóry oraz efektu, jaki pacjent chce osiągnąć.
Składniki niepożądane w letnich zabiegach
Jeżeli decydujesz się na zabiegi pielęgnacyjne latem, dopytaj o wykorzystywane składniki. Ziołowe substancje – mimo że są składnikami pochodzenia naturalnego – mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlaczego?
Często zdarza się, że takie składniki aktywne powodują reakcje alergiczne. Nie zawsze są dobrze tolerowane przez skórę i powodują podrażnienia. Niektóre mogą także wykazywać działanie światłouczulające – mowa nie tylko o dziurawcu, ale również nagietku, skrzypie polnym, krwawniku czy arnice górskiej.
Z tego powodu – ze względu na pewne ryzyko – nie wykorzystuję ziołowych kosmetyków w wykonywanych zabiegach pielęgnacyjnych.
Zabiegi na twarz latem z kwasami – czy są bezpieczne?
Jeśli chodzi o zabiegi na twarz latem, najwięcej kontrowersji budzą te wykorzystujące kwasy. Czy są bezpieczne? Czy lepiej odłożyć je w czasie? I w tym przypadku trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko jest kwestią całkowicie indywidualną.
Czytaj więcej: Peeling chemiczny
- Jeżeli masz skórę trądzikową, a trądzik jest poważny, pora roku nie ma znaczenia. Leczenie należy kontynuować także w okresie zwiększonego nasłonecznienia.
- Jeżeli masz tendencję do powstawania przebarwień, możesz zdecydować się na łagodniejsze kwasy, np. migdałowy.
Jeżeli natomiast Twoja skóra nie jest nadto wymagająca, zabiegi na twarz latem z wykorzystaniem kwasów możesz wykonać. To jednak powinien ocenić doświadczony kosmetolog – na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz oceny kondycji skóry.
Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym – czy jest ważna?
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zabiegi na twarz latem czy też nie, nie możesz lekceważyć ochrony przeciwsłonecznej. Stosowanie kremów z wysokim filtrem jest koniecznością, aby zabezpieczyć skórę przed negatywnymi skutkami bezpośredniej ekspozycji.
Sprawdź też: Kremy z filtrem do twarzy – czy trzeba je stosować?
Warto pamiętać, że jednorazowe nałożenie kremu na niewiele się zda. Zapewni to ochronę przez krótki czas – średnio przez 90 minut. Musisz więc zadbać o systematyczną aplikację – szczególnie, jeśli wystawiasz swoje ciało na bezpośrednią ekspozycję na słońce.
Jeśli z dużą starannością podchodzisz do pielęgnacji skóry, nie rezygnuj z zabiegów nawet latem. Aby dobrać te najlepiej wpisujące się w Twoje potrzeby, skorzystaj z konsultacji kosmetologicznej. Podczas spotkania zaprzyjaźnię się z Twoją skórą, przeprowadzę niezbędny zabieg i udzielę kilku wskazówek dotyczących samodzielnej pielęgnacji.