4 składniki zatykające pory. Czy je znasz?

Zmagasz się z zaskórnikami i wypryskami? Nie daj sobie wmówić, że „taka Twoja uroda”, bo problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Pierwszym krokiem powinien być przegląd dotychczas stosowanych kosmetyków do pielęgnacji twarzy – to często one są powodem niedoskonałości, z którymi walczysz od dawna. Poznaj więc składniki, które mogą odpowiadać za zapychanie porów.

Do mojego gabinetu kosmetologicznego trafia sporo osób, które zmagają się z trądzikiem. Poszukują profesjonalnego wsparcia, ponieważ – mimo stosowania kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków – nie widzą żadnej poprawy. Abym była w stanie im pomóc, często proszę o dostarczenie wszystkich kosmetyków wykorzystywanych w codziennej pielęgnacji. I – analizując skład niektórych z nich – z jednej strony jestem przerażona, a z drugiej mam ułatwioną pracę. Dlaczego? Poznanie składników kosmetyków pozwala szybko odkryć przyczynę braku efektów…

Czytaj też: Cera tłusta – charakterystyka

Jakie składniki kosmetyków zapychają pory?

Czy wiesz, że niektóre składniki kosmetyków zapychające pory występują w preparatach przeznaczonych do… pielęgnacji cery trądzikowej? Ich stosowanie prowadzi więc do błędnego koła, a co za tym idzie – wcale nie przyczynia się do poprawy kondycji skóry.

Warto zatem poznać najbardziej zapychające składniki kosmetyków, by takie preparaty jak najszybciej wyeliminować ze swojej kosmetyczki. Gwarantuję, że Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.

  1. Oleje mineralne

Olejów mineralnych nie można demonizować, szczególnie że w preparatach do skóry przesuszonej czy atopowej są pożądane. Natomiast mogą przyczyniać się do zapychania porów w przypadku cery trądzikowej.

Ważne! Oleje mineralne na początku w składzie INCI bardziej zapychają niż oleje występujące na końcu listy.

Warto przy tym podkreślić, że niepolecanym krokiem w pielęgnacji jest… olejowanie twarzy – dokładnie w taki sam sposób, jak włosy. Same oleje nie nawilżają – potrzebują do tego innych składników (np. gliceryny), dlatego takie zabiegi odradzam osobom ze skórą z tendencją do zapychania porów.

  1. Silikony

Silikony, podobnie jak oleje mineralne, owiane są złą sławą. Czy słusznie? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od konkretnego kosmetyku.

To może Cię zainteresować: Silikony w kosmetykach

Jeżeli krem bazuje przede wszystkim na silikonach, faktycznie jego stosowanie może dać początek problemów z zaskórnikami. Moje doświadczenie jako kosmetologa pokazuje jednak, że kremy z silikonem w towarzystwie innych składników aktywnych mogą być bez obaw stosowane nawet przez osoby z cerą trądzikową.

  1. Trójglicerydy

Trójglicerydy występujące w kosmetykach – szczególnie, gdy znajdują się na wysokich pozycjach w składzie – mogą przyczyniać się do zapychania porów.

Jeśli w składzie Twojego kosmetyku pojawia się ta substancja, lepiej zrezygnuj z jego stosowania. Chyba że to preparat przeznaczony do pielęgnacji włosów czy ciała.

  1. Emolienty

Emolienty mają zbawienny wpływ na skórę suchą, podrażnioną czy atopową. Pomagają odbudować barierę ochronną, pozostawiając delikatny tłusty film. O ile jednak w tym przypadku stosowanie takich kosmetyków jest wskazane, o tyle nie są zalecane w pielęgnacji skóry skłonnej do zaskórników.

Pielęgnacja skóry trądzikowej i skłonnej do powstawania zaskórników nie jest prosta. Dlatego, jeśli – mimo stosowania kosmetyków dedykowanych takiej cerze – nie widzisz poprawy, warto zgłosić się do kosmetologa. To pierwszy krok w stronę wyraźnej poprawy kondycji skóry.