Trądzik przysparza wielu problemów, z których największym bywa koszmarne obniżenie samooceny. Wielu moich klientów, szczególnie tych młodszych bardzo wstydzi się tego, że ich cera nie jest idealna. Czy zatem od razu kieruję ich do lekarza, aby pozbyli się problemu jak najszybciej? Nie zawsze. Cera trądzikowa może się poprawić od samej pielęgnacji, a wszystko zależy od tego, jaką postać ma trądzik.
Ktoś, dla którego cera trądzikowa nigdy nie była problemem nie wie, jak trudno jest normalnie funkcjonować, gdy na twarzy wciąż pojawiają się wypryski. Niełatwo jest zakryć je makijażem, a sposobów na szybkie i całkowite wyleczenie niestety nie ma zbyt wiele. Z mojego wieloletniego doświadczenia w gabinecie wynika, że są postacie trądziku, które można zniwelować pielęgnacją, natomiast nie zawsze same kosmetyki wystarczą.
Dowiedz się więcej: Co to jest trądzik pospolity i jak go leczyć?
Cera trądzikowa – skąd się bierze?
Trądzik jest najczęściej diagnozowaną chorobą skóry. Do jego powstawania predysponuje wiele czynników, natomiast wspólną cechą wszystkich jego postaci jest zaburzenie pracy gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum.
Przyczynami trądziku mogą być:
- zaburzenia hormonalne (najczęściej przy trądziku młodzieńczym),
- kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie tlenowe,
- niektóre leki (tzw. trądzik polekowy),
- niewłaściwy styl życia: stres, nieodpowiednia dieta, brak snu.
Uwaga! Bardzo często trudno jest wskazać jedną, konkretną przyczynę trądziku. To dlatego jego leczenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Leczenie cery trądzikowej – kiedy o tym pomyśleć i gdzie się udać?
Zniwelowanie problemu trądziku o łagodnym przebiegu jest możliwe za pomocą dobrze dobranej pielęgnacji. Efekty potrafią być naprawdę świetne! Są jednak takie jego postacie, dla których sama pielęgnacja to za mało. Należy do nich na przykład trądzik ropowiczy czy piorunujący. Wtedy konieczne jest podjęcie leczenia, natomiast nigdy nie należy robić tego na własną rękę.
Każda kuracja lecznicza trądziku musi być przeprowadzana pod opieką specjalisty, najlepiej dermatologa. Leki na trądzik mocno obciążają skórę, często powodują również podrażnienia i zaczerwienienia, utrzymujące się miesiącami. Nie jest więc tak, że przepisana przez lekarza maść to delikatny środek, który raz dwa zniweluje wypryski i nie wywoła skutków ubocznych! Bardzo na to uczulam, bo niestety wiele osób próbuje leczyć się na własną rękę, co nie tylko nie poprawia kondycji skóry, ale może spowodować straszne skutki uboczne.
Jak znaleźć dobrego lekarza dermatologa? Kilka podpowiedzi!
Jak znaleźć dobrego lekarza od skóry? Dobrych specjalistów jest naprawdę wielu – poznasz takiego po wnikliwym wywiadzie, empatii i konkretach. Lekarza, który autentycznie się interesuje pacjentem i chce mu pomóc można łatwo wyczuć.
Natomiast proponuję szerokim łukiem omijać lekarzy, którzy wysyłają pacjentów do apteki, aby farmaceuta doradził jakąś pielęgnację wybrać albo każą po prostu iść i kupić sobie „coś na trądzik” w drogerii. Uważałabym również na lekarzy, którzy z marszu proponują kurację izotretynoiną doustną – to bardzo silny lek, który powoduje bardzo silne skutki uboczne. Jeśli więc idziesz do lekarza z delikatną postacią trądziku, a słyszysz, że zostanie Ci przepisany lek z tą substancją, skonsultuj się jeszcze z innym specjalistą.
Dowiedz się więcej: Izotretynoina doustna – czy warto?
Cera trądzikowa – leczyć czy pielęgnować?
Trądzik u różnych osób może przybierać różną postać. Trudno jest cokolwiek zalecić klientowi, nie widząc jego twarzy, dlatego za najlepszy sposób, aby sobie pomóc uważam umówienie się na konsultację do kosmetologa. W swojej karierze widziałam wiele rozmaitych przypadków trądziku i bardzo wielu osobom pomogłam całkowicie albo prawie całkowicie pozbyć się wyprysków. Mierzyłam się również z przypadkami, które wymagały leczenia – dobrana przeze mnie pielęgnacja mogła być tylko dodatkiem. To dlatego zawsze zalecam, aby nie działać na własną rękę – cera trądzikowa i tak swoje już wycierpiała, nie potrzeba jej kolejnych eksperymentów z drogeryjnymi kosmetykami czy nie daj Boże, domowymi zabiegami.
Jeśli mierzysz się z trądzikiem, najpierw udaj się do kosmetologa – obejrzy on twarz i zaleci dobranie odpowiedniej pielęgnacji albo skieruje Cię do lekarza. A to co najważniejsze, zostawiłam na koniec: wiem, że trądzik boli fizycznie i psychicznie. Pamiętaj jednak, że można sobie pomóc i całkowicie go wyleczyć. Wystarczy zrobić pierwszy krok i oddać w ręce specjalistów.