Codzienna pielęgnacja skóry mężczyzn – wskazówki

Mówi się, że skóra mężczyzn jest znacznie grubsza w porównaniu do skóry kobiet, dlatego nie wymaga aż tak starannej pielęgnacji. Okazuje się, że panowie wcale nie powinni ograniczać się do porannego i wieczornego oczyszczania skóry twarzy oraz usuwania zarostu. Dowiedz się, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry mężczyzn.

Czy wiesz, że codzienna pielęgnacja skóry mężczyzn tak naprawdę niewiele różni się od rutyny pielęgnacyjnej przeprowadzonej przez kobiety? Warto więc zmienić swoje podejście do tego tematu i zatroszczyć się o swoją skórę w jeszcze większym stopniu.

Codzienna pielęgnacja skóry mężczyzn – jak powinna wyglądać?

To, że męska skóra jest grubsza od kobiecej o ok. 20-25%, wcale nie oznacza, iż można traktować ją po macoszemu. Ona także ma swoje problemy, z którymi trzeba skutecznie walczyć, a najlepiej – nie dopuszczać do ich powstawania.

1. Oczyszczanie

Oczyszczanie skóry twarzy to pierwszy krok, który wykonuje większość mężczyzn. Niestety nie zawsze odbywa się to w prawidłowy sposób.

Wielu panów sięga po zwykłe mydło, przyczyniając się tym samym do przesuszenia skóry. Dlatego warto postawić na żel do mycia twarzy, np. z drobinkami peelingującymi. Pozwoli to nie tylko usunąć zanieczyszczenia zgromadzone w ciągu dnia, ale i delikatnie wygładzić skórę.

Czytaj też: Oczyszczanie skóry twarzy

2. Tonizowanie

Tonizowanie jest kolejnym ważnym krokiem, ale często bywa pomijany. Tymczasem zaaplikowanie niewielkiej ilości toniku przyczyni się do przywrócenia skórze odpowiedniego pH.

Pamiętaj! Wybieraj wyłącznie te kosmetyki, które nie zawierają w składzie alkoholu. Dzięki temu nie dopuścisz do przesuszenia skóry twarzy.

3. Nawilżanie

Nawilżanie to następny krok pielęgnacyjny, który powinien być praktykowany codziennie – nie tylko po goleniu. Dlaczego? Skóra potrzebuje wody – w przeciwnym razie staje się przesuszona i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Sprawdź też: Jak nawilżyć suchą skórę?

Wybierając krem nawilżający, nie kieruj się obecnością napisu „for men”. Zwróć uwagę na skład – od zawartych składników aktywnych zależy działanie preparatu. Dobrymi właściwościami nawilżającymi charakteryzują się m.in.:

  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy,
  • ceramidy,

4. Złuszczanie

Zrogowaciały naskórek to nie tylko domena kobiet, ale i mężczyzn. Dlatego także panowie nie powinni stronić od zabiegów złuszczających. Chociaż najlepsze efekty daje złuszczanie w gabinecie kosmetologicznym, można sięgnąć też po dobre kremy z kwasami.

Dowiedz się: Jakie są najlepsze kremy z kwasami?

Wybieraj przede wszystkim te preparaty, w których kwasy znajdują się na początku listy składników. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawierają one odpowiednią ilość substancji czynnych, a zatem faktycznie przyczynią się do złuszczenia.

5. Ochrona przeciwsłoneczna

Męska skóra jest tak samo narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych jak skóra kobiet. Dlatego ważna jest ochrona przeciwsłoneczna – nie tylko w upalne dni, ale i przez cały rok.

Warto wybierać kremy z filtrem SPF 30 i więcej, pamiętając jednocześnie o regularnym ich aplikowaniu (najlepiej co 1,5 godziny w przypadku bezpośredniej ekspozycji na słońce).

Kosmetyki „for men” – czy warto je stosować?

Jeśli zależy Ci na dobrej kondycji skóry, możesz sięgnąć po kosmetyki z linii przeznaczonej dla mężczyzn. Musisz jednak pamiętać, że takie preparaty tak naprawdę niewiele się różnią – pod względem składu – od tych przeznaczonych dla kobiet. Główna różnica to… inna kompozycja zapachowa.

Jeżeli więc krem dedykowany paniom będzie miał bogatszą formułę, nie wahaj się go użyć. Twoja skóra na pewno Ci podziękuje.

Jak pielęgnować męską skórę – porady kosmetologa

Jeśli chcesz mieć pewność, że codzienna pielęgnacja jest dopasowana do indywidualnych potrzeb skóry, warto skorzystać z konsultacji kosmetologicznych. W ich ramach otrzymasz plan pielęgnacji z uwzględnieniem typu Twojej skóry, występujących problemów itp.

Dla tych, którzy nie mogą skorzystać z takiego spotkania, przygotowałam krótką „ściągawkę”. Poza oczyszczaniem, tonizowaniem i nawilżaniem, warto pamiętać o:

  • stosowaniu kremu złuszczającego na noc,
  • kremu pod oczy na dzień i na noc,
  • kremu z filtrem przeciwsłonecznym na dzień,
  • serum antyoksydacyjnego z witaminą C na dzień.

Ponadto 1-2 razy w tygodniu należy aplikować maseczkę (zgodnie z potrzebami skóry) oraz wykonywać peeling.

Powodzenia!