Zmagasz się z przebarwieniami i zauważasz ogólne pogorszenie kondycji skóry? Jeśli do tego miewasz epizody braku apetytu czy osłabienia, warto zdiagnozować się pod kątem choroby Addisona. Dowiedz się, co to za przypadłość.
Nadnercza to bardzo ważny narząd, którego prawidłowa praca wpływa m.in. na produkcję odpowiedniej ilości kortyzolu. Zaburzenia ich czynności mogą spowodować szereg nieprzyjemnych następstw, np. spadek ciśnienia tętniczego.
To może Cię zainteresować: Kosmetolog – specjalista od zdrowia
Choroba Addisona – co to?
Mianem choroby Addisona określa się pierwotną niedoczynność kory nadnerczy, spowodowaną długotrwałym niedoborem hormonów tej części nadnerczy. Zwykle dochodzi do tego na skutek uszkodzenia kory nadnerczy, co może być wynikiem m.in.:
- gruźlicy,
- grzybicy,
- zaburzeń wrodzonych,
- zaburzeń metabolicznych,
- chorób nowotworowych.
Ciekawostka! Aż 70-90% przypadków choroby Addisona wywołanych jest autoimmunizacją.
Oznacza to, że choroba zaczyna rozwijać się niejako samoistnie – na skutek aktywności wytwarzanych przeciwciał odpowiedzialnych za niszczenie nadnerczy.
Jak objawia się choroba Addisona?
Choroba Addisona daje wiele zróżnicowanych objawów. Szczególnie na początku nie budzą podejrzeń. No bo komu choć raz nie zdarzyło się odczuwać chwilowego osłabienia czy mieć gorszą tolerancję na sytuacje stresowe?
W początkowej fazie choroby mogą pojawiać się takie objawy jak:
- brak apetytu,
- osłabienie,
- bóle mięśni.
Mają charakter przejściowy – nasilają się głównie po wysiłku fizycznym oraz na skutek silnego stresu.
Choroba Addisona – wpływ na skórę
Choroba Addisona nie pozostaje bez wpływ na kondycję skóry. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest ciemnienie skóry. Przebarwienia najczęściej pojawiają się w okolicach wystawianych na działanie promieniowania słonecznego. Ponadto ciemnienie skóry zauważalne jest na łokciach, zgięciach dłoni, grzbiecie rąk.
Czy wiesz, że? U niektórych osób chorobie Addisona może towarzyszyć bielactwo albo łysienie plackowate. Za przyczynę uznaje się niszczenie melanocytów i mieszków włosowych wywołane mechanizmami autoimmunologicznymi.
Warto przy tym podkreślić, że choroba Addisona często przebiega wraz z chorobami tarczycy. Dlatego można zaobserwować także inne objawy – typowe np. dla niedoczynności tego narządu. Mowa m.in. o przesuszonej skórze.
Czytaj też: Czy domowe sposoby na przebarwienia działają
Leczenie choroby Addisona – na czym polega?
Leczenie tego schorzenia powinna poprzedzać dokładna diagnostyka. Kluczowe są:
- badania hormonalne – tzw. test stymulacyjny z wykorzystaniem kortykotropiny syntetycznej,
- badania w kierunku przeciwciał przeciwnadnerczowych,
- badania w kierunku przeciwciał przeciwtarczycowych.
Kiedy już wiadomo, że objawy mają związek z chorobą Addisona, konieczne jest wdrożenie leczenia. Jego istotą jest podawanie syntetycznych hormonów – po to, aby zastąpić ich naturalną produkcję.
Jeżeli zmagasz się z przebarwieniami, koniecznie umów się do mnie na wizytę. Po wnikliwej obserwacji będę w stanie określić, czy mają one związek z chorobą Addisona. Nie tylko dokładnie obejrzę Twoją skórę, ale też przeprowadzę krótki wywiad. Jeśli trzeba, skieruję Cię do lekarza odpowiedniej specjalności.