Cykl zdrowotny: hiperprolaktynemia

Cykl zdrowotny: hiperprolaktynemia

Zmagasz się z trądzikiem? Zauważasz u siebie nadmierne owłosienie? Dotykają Cię stany depresyjne i drażliwość? Najwyższy czas zbadać poziom prolaktyny – hormonu, którego nadmiar może wiązać się z takimi objawami. Poznaj najważniejsze informacje na temat hiperprolaktynemii.

Hiperprolaktynemia to kolejna choroba, o której wiele osób dowiaduje się przypadkowo. Ot, choćby w momencie leczenia trądziku – kiedy stosowane metody nie przynoszą większych efektów. W takim przypadku koniecznością jest dotarcie do źródła problemu poprzez wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.

W mojej praktyce kosmetologicznej niejednokrotnie zdarzyło mi się „wysłać” klienta na badania. Dzięki temu – poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia jednostki chorobowej – można było pozbyć się konkretnych problemów skórnych.

To może Cię zainteresować: Kosmetolog – specjalista od zdrowia

Hiperprolaktynemia – co to?


Mianem hiperprolaktynemii określa się stan, w którym dochodzi do podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi. Sam zwiększony poziom nie zawsze świadczy o chorobie, ponieważ może towarzyszyć m.in.:

  • prawidłowo rozwijającej się ciąży,
  • pierwszym miesiącom laktacji,
  • sytuacjom stresowym (zarówno stres fizyczny, jak i psychiczny).

Nawet aktywność fizyczna czy spożycie posiłku białkowego podnosi poziom prolaktyny. Jeżeli jednak w kilku badaniach laboratoryjnych stężenie tego hormonu utrzymuje się na dość wysokim poziomie, warto zgłosić się do lekarza – specjalisty z zakresu endokrynologii.

Hiperprolaktynemia a guz prolaktynowy


Niekiedy przyczyną hiperprolaktynemii jest guz prolaktynowy, ale – tutaj dobra wiadomość – występuje on stosunkowo rzadko. Stwierdza się go średnio u około 100 osób na 1 000 000.

To, jakie objawy daje guz prolaktynowy, zależy przede wszystkim od jego wielkości. Najczęściej jednak dochodzi do zaburzeń miesiączkowania i problemów z płodnością. I właśnie to głównie skłania do szczegółowej diagnostyki, podczas której kobieta dowiaduje się o obecności guza.

Obecnie leczenie guza prolaktynowego koncentruje się na farmakoterapii. Podawanie leków obniżających poziom prolaktyny powinno spowodować zmniejszanie się guza. Natomiast leczenie operacyjne to ostateczność – przeprowadzane jest wyłącznie u tych osób, u których farmakoterapia nie przynosi pożądanych rezultatów.

Wpływ hiperprolaktynemii na skórę


Zbyt wysokie stężenie prolaktyny nie pozostaje bez wpływu na skórę. Częstą przypadłością jest trądzik, który potrafi odebrać pewność siebie.

Pamiętaj! Samo unormowanie poziomu prolaktyny nie prowadzi do ustąpienia zmian trądzikowych. Dlatego trzeba podjąć działania, które pozwolą na wyeliminowanie trądziku.

Walkę ze zmianami trądzikowymi lepiej prowadzić pod okiem specjalisty – dermatologa albo kosmetologa. Dobrze jest na przykład połączyć stosowanie maści leczniczych z zabiegami pielęgnacyjnymi oraz złuszczającymi.

To może Cię zainteresować: Podskórne pryszcze – jak sobie z nimi poradzić

Ważne jest, aby kuracja została dobrana indywidualnie – tylko wtedy przynosi najlepsze efekty. Wiem o tym, ponieważ zgłasza się do mnie wiele osób z trądzikiem – jako efekt zbyt wysokiego poziomu prolaktyny. Wspólnie udaje się nam wyeliminować zmiany skórne, przywracając skórze lepszą kondycję.