Podskórne pryszcze – jak sobie z nimi poradzić?

Podskórne pryszcze – jak sobie z nimi poradzić?

Podskórne pryszcze to problem, który w dużej mierze dotyka nastolatków. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze bywają bolesne. Dlatego warto zająć się nimi jak najszybciej – szczególnie że jest to „temat” trudny do leczenia i pielęgnacji. Poznaj kilka przydatnych wskazówek.

Pryszcze podskórne są zmianami, które występują w okresie dojrzewania. Biorąc pod uwagę fakt, że młodzi ludzie w tym czasie borykają się z wieloma kompleksami, tego rodzaju zmiany mogą dodatkowo pogłębić i tak niską już samoocenę.

To może Cię zainteresować: Skąd się biorą kompleksy

Podstawą walki z podskórnymi pryszczami jest poznanie przyczyn. Dzięki temu ich usuwanie będzie skuteczniejsze. W końcu chodzi o to, aby uporać się z nimi całkowicie, a nie tylko je zamaskować. Prawda?

Podskórne pryszcze – skąd się biorą?

Podskórne pryszcze są ulokowane pod zewnętrzną warstwą naskórka. Są wyczuwalne i bolesne w dotyku, dlatego mogą być powodem poważnego dyskomfortu. Najczęściej występują na: policzkach, czole, szyi i dekolcie, plecach. U niektórych osób mogą pojawić się na skroniach, a nawet w pobliżu uszu.

Sprawdź także: Trądzik na plecach

Skąd się biorą pryszcze podskórne? Przyczyn ich powstania jest wiele, a wśród nich zwykle wymienia się:

  • trądzik grudkowo-cystowy,
  • stosowanie kosmetyków zapychających pory,
  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca.

Są także osoby, które mają genetyczną skłonność do powstawania podskórnych pryszczy.

Co na pryszcze podskórne?

Podskórne pryszcze są trudnym przeciwnikiem. Dobra wiadomość jest taka, że można się z nimi uporać – im szybciej zaczniesz, tym z lepszym skutkiem.

Wskazówka! Niech nie przyjdzie Ci do głowy wyciskanie podskórnych pryszczy. Może to skutkować pojawieniem się przebarwień oraz nieestetycznych blizn.

Konsultacja kosmetologiczna

Podskórne pryszcze to poważniejszy problem, którego nie warto leczyć samodzielnie. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja kosmetologiczna – specjalista przygotuje odpowiedni plan leczenia oraz pielęgnacji.

Leczenie miejscowym antybiotykiem

Bardzo często podskórne pryszcze trzeba wyleczyć konkretnie poprzez stosowanie miejscowych antybiotyków. Świetnie sprawdzi się dostępny bez recepty Tribiotic – maść bazująca na 3 substancjach czynnych o działaniu przeciwbakteryjnym. Alternatywą jest Skinoren – lek z kwasem azelainowym, którego właściwości także skierowane są przeciwko bakteriom, a ponadto przyczynia się do zahamowania nadmiernego rogowacenia naskórka.

Zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasów

Kwasy wykazują cenne właściwości złuszczające, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Przestrzegam jednak przed samodzielnym ich stosowaniem – szczególnie w przypadku podskórnego trądziku. Niewłaściwie wykorzystane, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

I tu kolejny raz zachęcam do zjawienia się w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegi złuszczające przeprowadzone przez doświadczonego kosmetologa będą nie tylko bezpieczne, ale i efektywne. Rodzaj kwasu oraz jego stężenie dobierane jest indywidualnie – i w tym właśnie tkwi tajemnica ich skuteczności.

Odpowiednia pielęgnacja w domu

W walce z podskórnymi pryszczami nie bez znaczenia jest pielęgnacja domowa – najlepiej w oparciu o wskazówki otrzymane od kosmetologa. Będzie to niejako kontynuacja rozpoczętej pielęgnacji w gabinecie kosmetologicznym, co przyczyni się do uzyskania zadowalających efektów.

Czytaj też: Pielęgnacja skóry nastolatka – wskazówki

Właściwe postępowanie to także ważny krok w profilaktyce – szczególnie jeśli podskórny trądzik spowodowany jest stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Dobrze dobrane preparaty przyczynią się do oczyszczenia skóry, odblokowania porów i zahamowania nadmiernej produkcji sebum.