Lubisz czerpać wszystko to, co cenne z natury? Z pewnością zainteresuje Cię glinka czerwona, której właściwości od wieków wykorzystywane są w pielęgnacji skóry. Dowiedz się o niej więcej – sprawdź, czy i jak może wspomóc Twoją cerę.
Glinka czerwona, podobnie jak każda inna glinka, stanowi naturalny surowiec. Wydobywany z podziemnych złóż, ma ceglaste zabarwienie. W swoim składzie zawiera liczne minerały, które decydują o jej właściwościach – jako komponentu kosmetycznego.
To może Cię zainteresować: Właściwości i zastosowanie glinki zielonej
Glinka czerwona – czym jest?
Glinka czerwona wydobywana jest głównie we francuskich kopalniach zlokalizowanych w okolicach Montmorillon. Pozyskaną ze złóż, poddaje się suszeniu na słońcu, a następnie przeprowadza proszkowanie. Dzięki temu zachowuje bogactwo składników mineralnych.
Glinka czerwona stanowi źródło m.in.:
- krzemu,
- glinu,
- żelaza,
- magnezu,
- wapnia,
- manganu,
- potasu,
- tytanu.
Za czerwony kolor tego surowca odpowiada tlenek żelaza (III) – związek chemiczny, który charakterystyczną barwę nadaje również rdzy.
Właściwości glinki czerwonej
Glinka czerwona charakteryzuje się ujemnym ładunkiem, za który odpowiadają tworzące ją jony. To bardzo cenna cecha, dzięki której glinka działa niczym magnes na wszystkie zanieczyszczenia. Przyczynia się do ich absorbowania, co przekłada się na doskonałe właściwości oczyszczające. To jednak nie wszystko, ponieważ glinka czerwona świetnie pochłania nadmiar zgromadzonego na powierzchni sebum. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Zastosowanie glinki czerwonej
Dobroczynne właściwości glinki czerwonej przekładają się na jej zastosowanie. Surowiec ten świetnie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji każdego rodzaju skóry – jednak ze szczególnym akcentem na cerę trądzikową.
Czytaj też: Trądzik pospolity – jak leczyć
Czerwoną glinkę znajdziesz w składzie wielu kosmetyków. Można też stosować ją „solo” – z proszku przygotujesz maseczkę.
Domowa maseczka z czerwonej glinki – przepis
Domowa maseczka z czerwonej glinki sprawdzi się w przypadku skóry trądzikowej, suchej, wrażliwej, naczynkowej. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:
- 1 łyżki sproszkowanej czerwonej glinki
- 1 łyżeczki jogurtu naturalnego
- 5 kropli oleju z rokitnika
- 5 kropli oleju arganowego
- 5 kropli ekstraktu z arniki
- ½ łyżeczki żelu hialuronowego.
Połącz wszystkie składniki i wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Nałóż ją na równomiernie na skórze i odczekaj kilkanaście minut. Po tym czasie zmyj ją letnią wodą.
Uwaga! Jeśli po usunięciu maseczki skóra będzie delikatnie zaczerwieniona, to całkowicie normalny objaw. Ustąpi po 20-30 minutach.
Jak często stosować czerwoną glinkę?
Częstotliwość stosowania czerwonej glinki to kwestia całkowicie indywidualna, zależna od potrzeb skóry. Jest ona jedną z najłagodniejszych glinek, więc możesz stosować ją nawet codziennie, jeśli zachodzi taka konieczność. Jeżeli nie, wówczas możesz korzystać z jej dobroczynnych właściwości co kilka dni, a nawet raz w tygodniu.